Dell kaster milliarder efter storage-virksomhed

Dell køber virksomheden 3PAR, der laver storage-teknologi, blandt andet virtualisering, til overpris.

Artikel top billede

6,7 milliarder kroner.

Så meget vil Dell slippe for virksomheden 3PAR.

3PAR laver teknologi, der kan hjælpe virksomheder med at opbevare deres data mere effektivt. Blandt andet ved hjælp af virtualisering. Der skriver Wallstreetjournal.com.

Dell har betalt en ikke helt ubetydelig overpris for firmaet. 3PAR bliver nemlig købt for over 100 kroner per aktie. Næsten dobbelt så meget som de 56 kroner, aktiekursen lukkede på i fredags.

For Dell, der tjener cirka halvdelen af selskabets omsætning på pc'er, er det virksomhedens seneste forsøg på at få en større bid af virksomhedernes investeringer i datacentre.

3PAR's produkter er i konkurrence med blandt andet produkter fra storage-giganten EMC, Japanske Hitachi, Hewlett-Packard og IBM, skriver Wallstreetjournal.com.

I de seneste år har Dell været opfattet som værende bagud i forhold til konkurrenterne HP, IBM og Oracle, der har styrket deres software og tjenester henvendt til virksomheder i kampen om vækst.

Blandt andet Oracles opkøb af Sun og Hewlett-Packard køb af 3com.

Dell har dog også været på banen. Så sent som i juli købte de firmaet Oscarino, som fremstiller storage-teknik.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos