Dell kaster milliarder efter storage-virksomhed

Dell køber virksomheden 3PAR, der laver storage-teknologi, blandt andet virtualisering, til overpris.

Artikel top billede

6,7 milliarder kroner.

Så meget vil Dell slippe for virksomheden 3PAR.

3PAR laver teknologi, der kan hjælpe virksomheder med at opbevare deres data mere effektivt. Blandt andet ved hjælp af virtualisering. Der skriver Wallstreetjournal.com.

Dell har betalt en ikke helt ubetydelig overpris for firmaet. 3PAR bliver nemlig købt for over 100 kroner per aktie. Næsten dobbelt så meget som de 56 kroner, aktiekursen lukkede på i fredags.

For Dell, der tjener cirka halvdelen af selskabets omsætning på pc'er, er det virksomhedens seneste forsøg på at få en større bid af virksomhedernes investeringer i datacentre.

3PAR's produkter er i konkurrence med blandt andet produkter fra storage-giganten EMC, Japanske Hitachi, Hewlett-Packard og IBM, skriver Wallstreetjournal.com.

I de seneste år har Dell været opfattet som værende bagud i forhold til konkurrenterne HP, IBM og Oracle, der har styrket deres software og tjenester henvendt til virksomheder i kampen om vækst.

Blandt andet Oracles opkøb af Sun og Hewlett-Packard køb af 3com.

Dell har dog også været på banen. Så sent som i juli købte de firmaet Oscarino, som fremstiller storage-teknik.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job