HP lukker købet af 3Com

Hewlett-Packards opkøb af netværksvirksomheden 3Com er endelig faldet på plads.

Artikel top billede

De sidste godkendelser og formaliteter er faldet på plads, og Hewlett-Packard er nu den retmæssige ejer af netværkskæmpen 3Com Corporation.

Handlen er vigtig for HP, der tidligere i år brød med sin gamle teknologi-partner Cisco, hvis kernekompetence som bekendt er netop netværk.

Med 3Com-produkterne kan HP igen tilbyde mere komplekse high-end netværksløsninger, mener HP's danske netværksdirektør, Jonas Dalsgaard.

"Købet af 3Com vil især komme de største danske virksomheder til gode. HP har nu et komplet netværkstilbud, der kan løse stort som småt," siger han.

HP ser købet af 3Com som strategisk vigtig i forhold til virksomhedens løsninger til fremtidens store datacenter, HP's Converged Infrastructure-strategi, der integrerer servere, storage, netværk, management, facilities og services i en samlet platform.

Slag i kampen mod Cisco

3Com er grundlagt i 1979 af Bob Metcalfe, som regnes for ophavsmanden til ethernettet.

Med købet bliver HP med et slag verdens næststørste producent af netværksudstyr, kun overgået af Cisco.

Handlen mellem HP og 3Com blev en realitet da HP's købstilbud på 42,20 kroner (7,90 dollars) per aktie blev accepteret af 3Com's aktionærer.

Handlen er blevet godkendt af begge virksomhedernes bestyrelser, og købets størrelse er dermed på godt 15 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics