Sådan vil direktør redde opløsningstruet selskab

It-servicevirksomheden Aggrit trues af tvangsopløsning. Men direktøren har en plan.

Artikel top billede

Læs også: Tvangsopløsning truer offentlig it-sikkerhedsrådgiver

2008 var et katastrofalt regnskabsår for it-servicevirksomheden Aggrit, der måtte fremvis et negativt driftsresultat på næsten en halv million kroner.

Samme år vandt en rammeaftale med Økonomistyrelsen om at levere it-sikkerhedsrådgivning til staten, og siden er Aggrit kommet i Erhvervs- og Selskabsstyrelsens søgelys, fordi virksomheden ikke har afleveret årsregnskab for 2009.

I forbindelse med det dårlige regnskabsår har virksomheden sat en turn-around-proces i gang, hvor Aggrits aktiviteter omkring compliance er blevet overført til et andet selskab. Det fortæller Thomas Bo Nielsen, der er administrerende direktør for Aggrit A/S.

Flere store kunder

"Aggrit Compliance Institute har i 2009 udviklet et meget lovende compliance-redskab, og det er allerede er solgt til en del større kunder," fortæller Thomas Bo Nielsen.

Desuden forklarer han, at Aggrit har haft en række diftsopgaver, der ikke hører hjemme i en konsulentvirksomhed, og derfor er disse blevet udskilt til et firma, der hedder Winpoint.

"Og når man har lav kritisk masse og samtidig bliver ramt af, at et par nøglemedarbejdere er væk, så går det ikke altid, som man gerne vil have det, og det er derfor, at regnskabet ikke er blevet afleveret," siger Thomas Bo Nielsen.

Udover at være direktør for Aggrit A/S, er Thomas Bo Nielsen administrerende direktør i firmaerne Winpoint A/S, Aggrit Compliance Institute A/S og EZ Trading ApS.

Udover den danske virksomhed med kontor på Strandvejen nord for København, etablerede virksomheden i 2005 søsterfirmaet UAB Aggrit i Litauen.

Læs også: Tvangsopløsning truer offentlig it-sikkerhedsrådgiver

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job