Pas på med e-mail og collaboration i skyen

Du skal tænke dig godt om, inden du kaster din virksomhed ud i skyen med eksempelvis e-mail. Se her, hvorfor eksperterne mener, at du skal være forsigtig.

Artikel top billede

Det er svært at komme uden om cloud computing i disse år. Både i medier som det nærværende og i it-branchen generelt, hvor de fleste leverandører presser på med nye tilbud i skyen.

Ifølge Gartner bør man dog som potentiel bruger af cloud computing klogt i at klappe hesten med de cloud-baserede løsninger.

Analysefirmaet har set nærmere på e-mail og collaboration i skyen og konkluderer, at selvom nogle virksomheder allerede har eller er ved at tage springet, så er det først fra 2012, at størstedelen vil begynde at tage de nye leverance-modeller til sig, hvor eksempelvis applikationer og ressourcer kører som cloud-services.

Gartner karakteriserer cloud-bølgen som en udvikling, der vil finde sted over de næste 15 år.

"Vores konklusion - dette er stadie et tidligt stadie af evolutionen, der startede i 2006 og vil fortsætte til efter 2020 for at opnå den maksimale markeds-penetration," lyder det blandt andet fra Gartner.

"Mange små virksomheder rykker allerede nu, men kun få store virksomheder; Det store skift til cloud e-mail og collaboration services vil ikke vise sig for alvor før 2012 til 2014."

"Når migreringen er fuldendt, forventer vi, at to ud af tre virksomheder vil være skiftet til primært at anvende cloud e-mail og collaboration services," skriver Gartner.

Microsoft: Kom så i gang med cloud
Hos Microsoft har man i de senere år indledt en række store cloud-satsninger, og selskabet, der både står med et ben i on-premise-lejren og i skyen, opfordrede tidligere på sommeren i forbindelse med dets årlige partnerkonference til, at partnerne skal hoppe med på cloud-bølgen nu.

Også i forbindelse med selskabets TechEd 2010 i New Orleans var cloud computing det helt store tema.

"Vi står på kanten af en kæmpe transformation i it-industrien, der hedder cloud computing. Det er en transformation, der vil få en indflydelse på os alle, specielt software-udviklere og it-professionelle," sagde Bob Muglia, president for Server og Tools Business, blandt andet i sin keynote.

Så modne er leverandørerne

I rapporten fra Gartner vurderes de forskellige cloud-leverandørers modenhed også, heriblandt også Microsoft.

"Vi mener, at Microsoft halter bagefter med dets multi-tenant-version af Exchange OnLine og Business Productivity Online Suite (BPOS)," lyder det fra Gartner, der dog også mener, at netop Microsoft sammen med selskaber som IBM, Google og Cisco er længst fremme med cloud e-mail og collaboration.

Googles mail-tjenester i skyen har fået megen opmærksomhed i de senere år, men også her er Gartners vurdering af modenheden noget skeptisk.

Blandt andet peges der på, at de potentielle kunder har svært ved at finde ud af, om de tør tage skiftet, når Google ikke har nogen roadmap for produkterne.

Gartners råd lyder derfor, at man skal overveje cloud-baseret e-mail med forsigtighed.

"Disse services er umodne i deres evne til at tilbyde en god management og rapporterings-infrastruktur, og i nogle tilfælde mangler cloud e-mail features, der normalt findes i on-premise e-mail-systemer."

I sidste uge konkluderede en rapport fra IDC, at det først er i 2012, at omsætningen på cloud computing vil runde den magiske milliard kroner i Danmark.

I dag ligger cloud-omsætningen her i landet på knap 400 millioner kroner.

I 2014 vurderer IDC, at det samlede cloud-marked i Danmark vil omsætte for omkring 2,2 milliarder kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job