Pas på med e-mail og collaboration i skyen

Du skal tænke dig godt om, inden du kaster din virksomhed ud i skyen med eksempelvis e-mail. Se her, hvorfor eksperterne mener, at du skal være forsigtig.

Artikel top billede

Det er svært at komme uden om cloud computing i disse år. Både i medier som det nærværende og i it-branchen generelt, hvor de fleste leverandører presser på med nye tilbud i skyen.

Ifølge Gartner bør man dog som potentiel bruger af cloud computing klogt i at klappe hesten med de cloud-baserede løsninger.

Analysefirmaet har set nærmere på e-mail og collaboration i skyen og konkluderer, at selvom nogle virksomheder allerede har eller er ved at tage springet, så er det først fra 2012, at størstedelen vil begynde at tage de nye leverance-modeller til sig, hvor eksempelvis applikationer og ressourcer kører som cloud-services.

Gartner karakteriserer cloud-bølgen som en udvikling, der vil finde sted over de næste 15 år.

"Vores konklusion - dette er stadie et tidligt stadie af evolutionen, der startede i 2006 og vil fortsætte til efter 2020 for at opnå den maksimale markeds-penetration," lyder det blandt andet fra Gartner.

"Mange små virksomheder rykker allerede nu, men kun få store virksomheder; Det store skift til cloud e-mail og collaboration services vil ikke vise sig for alvor før 2012 til 2014."

"Når migreringen er fuldendt, forventer vi, at to ud af tre virksomheder vil være skiftet til primært at anvende cloud e-mail og collaboration services," skriver Gartner.

Microsoft: Kom så i gang med cloud
Hos Microsoft har man i de senere år indledt en række store cloud-satsninger, og selskabet, der både står med et ben i on-premise-lejren og i skyen, opfordrede tidligere på sommeren i forbindelse med dets årlige partnerkonference til, at partnerne skal hoppe med på cloud-bølgen nu.

Også i forbindelse med selskabets TechEd 2010 i New Orleans var cloud computing det helt store tema.

"Vi står på kanten af en kæmpe transformation i it-industrien, der hedder cloud computing. Det er en transformation, der vil få en indflydelse på os alle, specielt software-udviklere og it-professionelle," sagde Bob Muglia, president for Server og Tools Business, blandt andet i sin keynote.

Så modne er leverandørerne

I rapporten fra Gartner vurderes de forskellige cloud-leverandørers modenhed også, heriblandt også Microsoft.

"Vi mener, at Microsoft halter bagefter med dets multi-tenant-version af Exchange OnLine og Business Productivity Online Suite (BPOS)," lyder det fra Gartner, der dog også mener, at netop Microsoft sammen med selskaber som IBM, Google og Cisco er længst fremme med cloud e-mail og collaboration.

Googles mail-tjenester i skyen har fået megen opmærksomhed i de senere år, men også her er Gartners vurdering af modenheden noget skeptisk.

Blandt andet peges der på, at de potentielle kunder har svært ved at finde ud af, om de tør tage skiftet, når Google ikke har nogen roadmap for produkterne.

Gartners råd lyder derfor, at man skal overveje cloud-baseret e-mail med forsigtighed.

"Disse services er umodne i deres evne til at tilbyde en god management og rapporterings-infrastruktur, og i nogle tilfælde mangler cloud e-mail features, der normalt findes i on-premise e-mail-systemer."

I sidste uge konkluderede en rapport fra IDC, at det først er i 2012, at omsætningen på cloud computing vil runde den magiske milliard kroner i Danmark.

I dag ligger cloud-omsætningen her i landet på knap 400 millioner kroner.

I 2014 vurderer IDC, at det samlede cloud-marked i Danmark vil omsætte for omkring 2,2 milliarder kroner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec