HP og Dell i milliard-slagsmål om storagefirma

HP er klar til at trække den helt store pengepung til købet af et storagefirma, som Dell ellers stod til at gafle.

Artikel top billede

Først så det ud til, at it-giganten Dell havde sat gaflen godt og grundigt i storagefirmaet 3PAR og var klar til at sluge virksomheden med speciale i virtualiseret storage i en overdådig mundfuld.

Men købet er langtfra gledet på plads, selv om Dell har vist sig villig til at lægge 6,7 milliarder kroner, hvilket er en overpris på næsten det dobbelte af 3PARs aktieværdi.

For nu stormer HP ind fra højre og tilbyder 140 kroner per aktie, hvilket er en tredjedel mere end Dells oprindelige tilbud. Det svarer til en samlet købspris på 9,38 milliarder kroner i kolde kontanter.

HP forventer at lukke handlen

3PAR's produkter er i konkurrence med blandt andet produkter fra storage-giganten EMC, Japanske Hitachi, Hewlett-Packard og IBM.

Og 3PAR-budkrigen mellem Dell og HP kan anses som både Dells og HP's forsøg på at møve sig godt og grundigt på plads i hundeslagsmålet om datacentrene, hvor Dell anses for at være bagud i forhold til konkurrenter som Oracle, IBM og netop HP.

Og HP virker da også sejrssikker i sin udmelding oven på overbuddet:

"Når tilbuddet er blevet accepteret af 3PAR's bestyrelse, forventer HP, at aftalen er lukket hen i mod slutningen af kalenderåret," skriver HP i en pressemeddelelse, hvor HP også argumenterer stærkt for sin førende position i enterprise-markedet som værende en årsag til, at Dells tilbud bør viftes væk.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

Region Sjælland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S