HP og Dell i milliard-slagsmål om storagefirma

HP er klar til at trække den helt store pengepung til købet af et storagefirma, som Dell ellers stod til at gafle.

Artikel top billede

Først så det ud til, at it-giganten Dell havde sat gaflen godt og grundigt i storagefirmaet 3PAR og var klar til at sluge virksomheden med speciale i virtualiseret storage i en overdådig mundfuld.

Men købet er langtfra gledet på plads, selv om Dell har vist sig villig til at lægge 6,7 milliarder kroner, hvilket er en overpris på næsten det dobbelte af 3PARs aktieværdi.

For nu stormer HP ind fra højre og tilbyder 140 kroner per aktie, hvilket er en tredjedel mere end Dells oprindelige tilbud. Det svarer til en samlet købspris på 9,38 milliarder kroner i kolde kontanter.

HP forventer at lukke handlen

3PAR's produkter er i konkurrence med blandt andet produkter fra storage-giganten EMC, Japanske Hitachi, Hewlett-Packard og IBM.

Og 3PAR-budkrigen mellem Dell og HP kan anses som både Dells og HP's forsøg på at møve sig godt og grundigt på plads i hundeslagsmålet om datacentrene, hvor Dell anses for at være bagud i forhold til konkurrenter som Oracle, IBM og netop HP.

Og HP virker da også sejrssikker i sin udmelding oven på overbuddet:

"Når tilbuddet er blevet accepteret af 3PAR's bestyrelse, forventer HP, at aftalen er lukket hen i mod slutningen af kalenderåret," skriver HP i en pressemeddelelse, hvor HP også argumenterer stærkt for sin førende position i enterprise-markedet som værende en årsag til, at Dells tilbud bør viftes væk.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S