HP og Dell i milliard-slagsmål om storagefirma

HP er klar til at trække den helt store pengepung til købet af et storagefirma, som Dell ellers stod til at gafle.

Artikel top billede

Først så det ud til, at it-giganten Dell havde sat gaflen godt og grundigt i storagefirmaet 3PAR og var klar til at sluge virksomheden med speciale i virtualiseret storage i en overdådig mundfuld.

Men købet er langtfra gledet på plads, selv om Dell har vist sig villig til at lægge 6,7 milliarder kroner, hvilket er en overpris på næsten det dobbelte af 3PARs aktieværdi.

For nu stormer HP ind fra højre og tilbyder 140 kroner per aktie, hvilket er en tredjedel mere end Dells oprindelige tilbud. Det svarer til en samlet købspris på 9,38 milliarder kroner i kolde kontanter.

HP forventer at lukke handlen

3PAR's produkter er i konkurrence med blandt andet produkter fra storage-giganten EMC, Japanske Hitachi, Hewlett-Packard og IBM.

Og 3PAR-budkrigen mellem Dell og HP kan anses som både Dells og HP's forsøg på at møve sig godt og grundigt på plads i hundeslagsmålet om datacentrene, hvor Dell anses for at være bagud i forhold til konkurrenter som Oracle, IBM og netop HP.

Og HP virker da også sejrssikker i sin udmelding oven på overbuddet:

"Når tilbuddet er blevet accepteret af 3PAR's bestyrelse, forventer HP, at aftalen er lukket hen i mod slutningen af kalenderåret," skriver HP i en pressemeddelelse, hvor HP også argumenterer stærkt for sin førende position i enterprise-markedet som værende en årsag til, at Dells tilbud bør viftes væk.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network