HP og Dell i milliard-slagsmål om storagefirma

HP er klar til at trække den helt store pengepung til købet af et storagefirma, som Dell ellers stod til at gafle.

Artikel top billede

Først så det ud til, at it-giganten Dell havde sat gaflen godt og grundigt i storagefirmaet 3PAR og var klar til at sluge virksomheden med speciale i virtualiseret storage i en overdådig mundfuld.

Men købet er langtfra gledet på plads, selv om Dell har vist sig villig til at lægge 6,7 milliarder kroner, hvilket er en overpris på næsten det dobbelte af 3PARs aktieværdi.

For nu stormer HP ind fra højre og tilbyder 140 kroner per aktie, hvilket er en tredjedel mere end Dells oprindelige tilbud. Det svarer til en samlet købspris på 9,38 milliarder kroner i kolde kontanter.

HP forventer at lukke handlen

3PAR's produkter er i konkurrence med blandt andet produkter fra storage-giganten EMC, Japanske Hitachi, Hewlett-Packard og IBM.

Og 3PAR-budkrigen mellem Dell og HP kan anses som både Dells og HP's forsøg på at møve sig godt og grundigt på plads i hundeslagsmålet om datacentrene, hvor Dell anses for at være bagud i forhold til konkurrenter som Oracle, IBM og netop HP.

Og HP virker da også sejrssikker i sin udmelding oven på overbuddet:

"Når tilbuddet er blevet accepteret af 3PAR's bestyrelse, forventer HP, at aftalen er lukket hen i mod slutningen af kalenderåret," skriver HP i en pressemeddelelse, hvor HP også argumenterer stærkt for sin førende position i enterprise-markedet som værende en årsag til, at Dells tilbud bør viftes væk.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos