PBS misbrugt i stor dansk phishing-bølge

Kreditkort-tyveknægte er igen på spil med misbrug af PBS' navn i forsøget på at luske kontooplysninger ud af dig og andre danskere. Se her, hvordan et phishing-forsøg finder sted.

Artikel top billede

Foto: iStockphoto/Spannerdude. (Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Inden for det seneste døgn er det danske betalingskortselskab PBS' navn blevet skambrugt af kreditkort-phishere i en mail, som har forsøgt at vride oplysninger ud af intetanende danskere.

I den omtalte mail står PBS som afsender, hvilket dog ikke er tilfældet. PBS advarer nu imod forsøget på at lokke kortholdere til at oprette en ekstra kode til deres Visa- eller MasterCard og samtidig franarre vedkommendes følsomme kortdata.

PBS opfordrer på det kraftigste brugerne til ikke at aflevere de fortrolige kortdata, som kan bruges til at frarøve ejerne penge, og PBS advarer i en pressemeddelelse brugerne mod at åbne mailens dokumenter for at undgå virusfare.

"Har du allerede afgivet dit kortnummer, kontrolcifre og kode, skal du hurtigst muligt sørge for at få spærret det/de kort, du har afgivet oplysninger om. Det kan du gøre ved at kontakte din bank," skriver PBS i en pressemeddelelse.

Aldrig, aldrig, aldrig

I marts misbrugte phishere også PBS' navn i flere tilfælde, hvor de forsøgte at tiltuske sig kontooplysninger fra et hav af danskere.

Også i september og oktober 2009 var den gal med fiskeri-forsøgene i PBS' navn.

PBS oplyser, at banker, de internationale kreditkortselskaber som Visa og Mastercard samt PBS aldrig kunne finde på at maile sine kunder for at indhente nogen former for kort-oplysninger.

Derfor skal lignende forsøg i fremtiden tages meget seriøst som et forsøg på at franarre dig dine fortrolige oplysninger - ligegyldigt, om afsenderen beder om kortnummer, udløbsdato, kontrolcifre eller PIN-kode.

Eksempel på phishing-mail

Den slags henvendelser skal derfor altid ignoreres.

Pas på mailen

PBS giver i sin pressemeddelelse et eksempel på, hvordan en phishing-mail fuld af fup-oplysninger kan se ud:

Fra: PBS A/S [mailto:PBS~A.S@pbs.dk]
Sendt: 24. august 2010 05:15
Til: XXX
Emne: [Spam] Opret din kode til Verified by Visa eller MasterCard®
SecureCode™

Sikker nethandel
-
Nu er det nemmere at handle i forretninger, der er tilmeldt MasterCard
SecureCode og Verified by Visa. Verified by Visa og MasterCard SecureCode er
indført som sikkerhedsstandard af de to internationale kortorganisationer i
fællesskab. Det betyder, at betalingen sker på samme måde, uanset om du
bruger dit Visa kort eller MasterCard.
-
Øget sikkerhed i flere og flere forretninger Antallet af
internetforretninger, der har indført den nye sikkerhedsstandard, stiger
hele tiden verden over. Handler du tit i udenlandske internetforretninger,
vil du jævnligt blive bedt om at anvende én af disse to sikre
betalingsformer.
-
Opret din kode nu - eller næste gang du handler Før du kan handle i
internetforretninger, der benytter Verified by Visa og SecureCode, skal du
enten oprette din kode her, eller næste gang du handler i en
internetforretning, som anvender sikkerhedsstandarden.
-
Opret din kode her "Opret din kode til MasterCard® SecureCode™"
-
© Copyright PBS A/S. Alle rettigheder forbeholdes - Særlige vilkår og
rettigheder.

PBS understreger, at hvis du modtager en lignende mail, så skal den sendes direkte i papirkurven uden at besvare den.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job