DanID spærrer 27.000 NemID-konti

Efter en ordkrig mellem Datatilsynet og DanID har DanID indvilget i at spærre 27.000 certifikater, der er berørt af en fejl i sikkerhedsproceduren.

Artikel top billede

Læs også: Datatilsyn: DanID skal spærre 27.000 certifikater.

DanID efterkommer nu Datatilsynets krav om at spærre de 27.000 certifikater, som ikke overholder de sikkerhedsforskrifter, der er omkring NemID.

Fejlen består i, at de mange borgere har modtaget både pin-kode og nøglekort på samme dag.

Det er beklageligt, fordi de to breve skal sendes forskudt således, at de ikke kommer frem til borgeren samtidigt. Den forskudte fremsendelse er en del af sikkerheden ved udstedelse af NemID.

På grund af denne procedurefejl rettede Datatilsynet en henvendelse til NemID om, at de berørte certifikater skulle spærres.

I første omgang mente NemID ikke, det var en nødvendighed, fordi firmaet ikke anså det for et stort sikkerhedsproblem.

"Det er en stor ulempe for brugerne, hvis vi spærrer for adgangen til deres netbank eller myndigheder," begrundede Jette Knudsen, der er pressechef i DanID.

Den forklaring blev dog ikke godtaget af Datatilsynet, der stadig krævede certifikaterne spærret.

Og nu makker DanID så ret.

"Vi skal efterkomme Datatilsynets krav, og vi skal nok spærre de berørte certifikater," siger Jette Knudsen.

"Men vi bliver nødt til at gør det på en skånsom måde, så vi ikke udelukker folk fra deres netbanker med mere," siger hun.

"Så det bliver ikke fra den ene dag til den anden. Vi er ved at finde en egnet løsningsmodel," forklarer DanID's pressechef.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S