DanID spærrer 27.000 NemID-konti

Efter en ordkrig mellem Datatilsynet og DanID har DanID indvilget i at spærre 27.000 certifikater, der er berørt af en fejl i sikkerhedsproceduren.

Artikel top billede

Læs også: Datatilsyn: DanID skal spærre 27.000 certifikater.

DanID efterkommer nu Datatilsynets krav om at spærre de 27.000 certifikater, som ikke overholder de sikkerhedsforskrifter, der er omkring NemID.

Fejlen består i, at de mange borgere har modtaget både pin-kode og nøglekort på samme dag.

Det er beklageligt, fordi de to breve skal sendes forskudt således, at de ikke kommer frem til borgeren samtidigt. Den forskudte fremsendelse er en del af sikkerheden ved udstedelse af NemID.

På grund af denne procedurefejl rettede Datatilsynet en henvendelse til NemID om, at de berørte certifikater skulle spærres.

I første omgang mente NemID ikke, det var en nødvendighed, fordi firmaet ikke anså det for et stort sikkerhedsproblem.

"Det er en stor ulempe for brugerne, hvis vi spærrer for adgangen til deres netbank eller myndigheder," begrundede Jette Knudsen, der er pressechef i DanID.

Den forklaring blev dog ikke godtaget af Datatilsynet, der stadig krævede certifikaterne spærret.

Og nu makker DanID så ret.

"Vi skal efterkomme Datatilsynets krav, og vi skal nok spærre de berørte certifikater," siger Jette Knudsen.

"Men vi bliver nødt til at gør det på en skånsom måde, så vi ikke udelukker folk fra deres netbanker med mere," siger hun.

"Så det bliver ikke fra den ene dag til den anden. Vi er ved at finde en egnet løsningsmodel," forklarer DanID's pressechef.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos