DanID spærrer 27.000 NemID-konti

Efter en ordkrig mellem Datatilsynet og DanID har DanID indvilget i at spærre 27.000 certifikater, der er berørt af en fejl i sikkerhedsproceduren.

Artikel top billede

Læs også: Datatilsyn: DanID skal spærre 27.000 certifikater.

DanID efterkommer nu Datatilsynets krav om at spærre de 27.000 certifikater, som ikke overholder de sikkerhedsforskrifter, der er omkring NemID.

Fejlen består i, at de mange borgere har modtaget både pin-kode og nøglekort på samme dag.

Det er beklageligt, fordi de to breve skal sendes forskudt således, at de ikke kommer frem til borgeren samtidigt. Den forskudte fremsendelse er en del af sikkerheden ved udstedelse af NemID.

På grund af denne procedurefejl rettede Datatilsynet en henvendelse til NemID om, at de berørte certifikater skulle spærres.

I første omgang mente NemID ikke, det var en nødvendighed, fordi firmaet ikke anså det for et stort sikkerhedsproblem.

"Det er en stor ulempe for brugerne, hvis vi spærrer for adgangen til deres netbank eller myndigheder," begrundede Jette Knudsen, der er pressechef i DanID.

Den forklaring blev dog ikke godtaget af Datatilsynet, der stadig krævede certifikaterne spærret.

Og nu makker DanID så ret.

"Vi skal efterkomme Datatilsynets krav, og vi skal nok spærre de berørte certifikater," siger Jette Knudsen.

"Men vi bliver nødt til at gør det på en skånsom måde, så vi ikke udelukker folk fra deres netbanker med mere," siger hun.

"Så det bliver ikke fra den ene dag til den anden. Vi er ved at finde en egnet løsningsmodel," forklarer DanID's pressechef.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job