DanID spærrer 27.000 NemID-konti

Efter en ordkrig mellem Datatilsynet og DanID har DanID indvilget i at spærre 27.000 certifikater, der er berørt af en fejl i sikkerhedsproceduren.

Artikel top billede

Læs også: Datatilsyn: DanID skal spærre 27.000 certifikater.

DanID efterkommer nu Datatilsynets krav om at spærre de 27.000 certifikater, som ikke overholder de sikkerhedsforskrifter, der er omkring NemID.

Fejlen består i, at de mange borgere har modtaget både pin-kode og nøglekort på samme dag.

Det er beklageligt, fordi de to breve skal sendes forskudt således, at de ikke kommer frem til borgeren samtidigt. Den forskudte fremsendelse er en del af sikkerheden ved udstedelse af NemID.

På grund af denne procedurefejl rettede Datatilsynet en henvendelse til NemID om, at de berørte certifikater skulle spærres.

I første omgang mente NemID ikke, det var en nødvendighed, fordi firmaet ikke anså det for et stort sikkerhedsproblem.

"Det er en stor ulempe for brugerne, hvis vi spærrer for adgangen til deres netbank eller myndigheder," begrundede Jette Knudsen, der er pressechef i DanID.

Den forklaring blev dog ikke godtaget af Datatilsynet, der stadig krævede certifikaterne spærret.

Og nu makker DanID så ret.

"Vi skal efterkomme Datatilsynets krav, og vi skal nok spærre de berørte certifikater," siger Jette Knudsen.

"Men vi bliver nødt til at gør det på en skånsom måde, så vi ikke udelukker folk fra deres netbanker med mere," siger hun.

"Så det bliver ikke fra den ene dag til den anden. Vi er ved at finde en egnet løsningsmodel," forklarer DanID's pressechef.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S