Polsag-rapport advarede imod ekstra regninger

En konsulent-rapport slog allerede i 2007 fast, at Polsag-projektet er så stort og kompliceret, at der var stor risiko for budget-overskridelser.

Artikel top billede

Allerede i juni 2007 blev det slået fast med syvtømmersøm, at Polsag-projektet risikerede at havne i forsinkelser og budget-overskridelser.

Det fremgår af en rapport fra PA Consulting Group.

Under overskriften "Overordnet vurdering af muligheden for at gennemføre Polsag-programmet som planlagt" lyder advarslen:

"Polsag-programmet er stort og kompliceret. Uden Rigspolitiets aktive håndtering af de identificerede ricisi, er det overvejende sandsynligt, at programmet ikke lykkes inden for tid og budget".

Hovedanbefalingen lyder derfor:

"Rigspolitiet er vant til store it-projekter, og har omfattende erfaring med at udvikle it-løsninger i samarbejde med CSC.

Polsag programmet er både større og mere kompliceret end andre projekter som Rigspolitiet har gennemført.

Dette kræver en helt særlig indsats fra såvel CSC's som Rigspolitiets side.

Risikostyring bør have meget høj prioritet og stærk fokus på at fjerne eller rducere de risici, der allerede er identificeret, og som afdækkes i projektforløbet.

For Rigspolitiet vedkommende vil nøglen til succes ligge i evnen til at bemande organisationen med højt kvalificerede medarbejdere, der kan matche CSC's organisation på alle niveauer, og som kan sikre, at Polsag's implemtering i kredsene generelt opfattes som en succes."

En bunke risici

Senere i rapporten remses en stribe risici op:

"De nødvendige ressourcer til gennemførelse af Polsag-programmet er ikke til stede. Blandt andet mangler projektlederressourcer, især når flere spor er i gang samtidig".

Af andre risici peges på, at "at testplan er uklar", "at der kun er afsat begrænset tid til implementering i laveranceplanen", "at opgavefordelingen mellem linjeledelsen og programledelsen ikke synes at være veldefineret" og "at det er usikkert, om der er de nødvendige fora til udveksling af information mellem Rigspolitiets ledelse og programmets medarbejdere om programmet tilstand, fremdrift og udfodringer med henblik på etablering af proaktive afværgehandlinger".

Politiet og CSC var selv klar over farerne

Konklusionerne i rapporten er iøvrigt ikke bare dumpet ned i skødet på et par konsulenter.

Rapporten bygger nemlig hovedsageligt på udsagn og interview fra folk fra politiet og CSC selv.

Således er otte personer fra politiet blevet interviewet til rapporten, ligesom tre personer fra CSC er blevet interviewet.

Således lyder en anden konklusion fra 2007-rapporten:

"Stort set alle interviewede personer vurderer, at leveranceplanen er meget komprimeret".

Som bekendt endte projektet med både store forsinkelser og budget-overskridelser. På tidspunktet for rapportens endelige udforming var budgettet blevet overskredet for første gang.

Siden har forsinkelser og budget-brud løbende dryppet ned over projektet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS