Telenor og Telia: Konkurrencen på bredbånd er død

Ingen andre end TDC kan tjene penge på bredbånd, lyder det fra de to teleselskaber.

Artikel top billede

Foto: Philippe Ramakers

De to teleselskaber Telia og Telenor maler et dystert billede af konkurrencen på det danske marked for bredbånd i et nyt høringssvar indsendt til IT- og Telestyrelsen.

"I dag er det således reelt kun TDC, der kan drive en forretning på bredbåndsmarkedet i Danmark," skriver de to selskaber i et fælles høringssvar.

IT- og Telestyrelsen havde frem til 30. august en høringsproces, hvor interessenter havde muligheden for at indsende høringssvar.

Her har de to teleselskaber indsendt et fælles høringssvar, hvori de slår hårdt på det danske bredbåndsmarked for faste forbindelser.

De to teleselskaber skriver i høringssvaret, at konkurrencen "i en længere periode" har udviklet sig i "den forkerte retning" på bredbåndsmarkedet.

"Den konkurrence, der opstod på fastnettet med liberaliseringen i slutningen af 1990'erne, er vendt, så der i dag ikke er nogen nævneværdig konkurrence til TDC," konstaterer teleselskaberne.

Telepolitikken er en balancegang
Den danske telepolitik har hidtil forsøgt at balancere sig mellem infrastruktur- og tjenestebaseret konkurrence. Det vil sige, at der skal ske konkurrence på det eksisterende telefonnet, som TDC ejer, men samtidigt skal der være incitamenter til at bygge en alternativ infrastruktur til TDC's net.

Det er en balancegang, som har fejlet, mener Telia og Telenor.

"Den grundlæggende fejl er, at man har forsøgt at fremme etableringen af alternative infrastrukturer til kobberet ved gradvist at forringe forretningsmulighederne for de selskaber, der har brugt det eksisterende kobbernet."

Slagsmål om lejeprisen i TDC-nettet

Ifølge de to selskaber er det blevet dyrere at købe sig ind som udbyder i TDC's netværk, samtidig med at slutpriserne til kunden er faldet.

"Denne manglende sammenhæng mellem engrosprisreguleringen og udviklingen i detailpriserne på bredbåndsmarkedet er kostbar for TDC's konkurrenter og dermed også for konkurrencen generelt. Taberne er i sidste ende forbrugerne," konkluderer Telia og Telenor.

De foreslår derfor, at der sker en "en væsentlig justering af det balancepunkt mellem tjenestebaseret og infrastrukturbaseret konkurrence".

Uenige med fiberbranchen
Høringssvaret minder meget om, hvad de to selskaber tidligere har meldt ud.

Telenor skrev i marts i et høringssvar i forbindelse med Højhastighedskomiteen, at den danske telepolitik har fejlet. Her fremhævede Telenor ligeledes, at det blev nødt til at blive billigere for fremmede udbydere at komme ind i TDC's net, hvis konkurrencen skal fungere.

Elselskaberne, der har gravet fibernet ned for milliarder af kroner, argumenterede imod. Dansk Energi, der repræsenterer elsektoren, pointerede, at lavere lejepriser i TDC-nettet ville underminere incitamentet til at udbygge fiberinfrastrukturen som alternativ til det gamle telefonnet.

Politikere - både fra Venstre og SF - konkluderede i den sag, at lejeprisen i TDC's net havde den rette balance. De så ingen grund til at justere prisen betydeligt i den ene eller anden retning.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job