Steve Jobs: iOS 4.1 vil løse problemerne med iPhone

Opdateringen til iOS 4.1 vil løse mange af de problemer, som brugerne har haft med Apples nye mobilstyresystem til iPhone, iPod og iPad. Men muligvis ikke alle.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har fremlagt planerne for de næste to opgraderinger af iOS, der er mobilstyresystemet på iPhone og iPad. Den første udgivelse er planlagt til om få dage.

iOS 4.1 vil udkomme en gang i denne uge fortæller Apples topchef, Steve Jobs, under en timelang introduktion af det nye iPod-sortiment og af et tyndere og billigere Apple TV i sidste uge.

Opgraderingen vil blive tilgængelig til iPhone og iPod Touch, men ikke iPad.

Ejere af Apples tablet vil være nødt til at vente til november, når Apple udgiver iOS 4.2.

Retter nogle af fejlene

Jobs lover, at opdateringen til iOS 4.1 retter i det mindste nogle af de fejl, der er blevet omfattende omtalt og diskuteret på Apples supportforum siden lanceringen for to måneder siden af iOS 4.

"Først og fremmest er der blevet rettet en masse fejl. Fejl i nærhedssensoren, fejl i Bluetooth, ydelsesproblemer med iPhone 3G. Alle de fejl vi er blevet påpeget. Vi mener at have rettet mange af dem."

Jobs siger dog ikke direkte, at iOS 4.1 vil rette samtlige fejl, som kunderne har klager over, hvilket ikke er gået ubemærket hen.

I en iPhone-supporttråd hævder en person, der identificerer sig som mistabell, at være i besiddelse af en Gold Master (GM) af iOS 4.1 - GM er et term, der bruges til at beskrive den sidste test-udgivelse til udviklerne, før en opdatering er klar til offentliggørelse. Han hævder ydermere, at ikke alle fejl i nærhedssensoren er blevet rettet.

"Jeg tror ikke, at den GM, der udkom i dag, løser problemet helt," skriver mistabell 1. september. "I hvert fald ikke for alle og i alle brugsscenarier."

Det fremgår af en tråd, der blev oprettet to dage efter lanceringen 21. juni af iOS 4, at kunderne siden da har rapporteret om, at nærhedssensoren i iPhone 4 ikke slukker ordentligt for touchscreenen, når smartphonen bliver holdt op til øret, hvilket resulterer i mistede opkald og uhensigtsmæssige "indtastninger" med kinden.

Brugerne har også oversvømmet supportforummet med klager over problemer med at finde og fastholde forbindelsen til Bluetooth-enheder såsom høretelefoner samt klager over dramatiske reduceringer i ydelsen efter opgradering til iOS 4 af ældre iPhones særligt iPhone 3G fra 2008.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)