Steve Jobs: iOS 4.1 vil løse problemerne med iPhone

Opdateringen til iOS 4.1 vil løse mange af de problemer, som brugerne har haft med Apples nye mobilstyresystem til iPhone, iPod og iPad. Men muligvis ikke alle.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har fremlagt planerne for de næste to opgraderinger af iOS, der er mobilstyresystemet på iPhone og iPad. Den første udgivelse er planlagt til om få dage.

iOS 4.1 vil udkomme en gang i denne uge fortæller Apples topchef, Steve Jobs, under en timelang introduktion af det nye iPod-sortiment og af et tyndere og billigere Apple TV i sidste uge.

Opgraderingen vil blive tilgængelig til iPhone og iPod Touch, men ikke iPad.

Ejere af Apples tablet vil være nødt til at vente til november, når Apple udgiver iOS 4.2.

Retter nogle af fejlene

Jobs lover, at opdateringen til iOS 4.1 retter i det mindste nogle af de fejl, der er blevet omfattende omtalt og diskuteret på Apples supportforum siden lanceringen for to måneder siden af iOS 4.

"Først og fremmest er der blevet rettet en masse fejl. Fejl i nærhedssensoren, fejl i Bluetooth, ydelsesproblemer med iPhone 3G. Alle de fejl vi er blevet påpeget. Vi mener at have rettet mange af dem."

Jobs siger dog ikke direkte, at iOS 4.1 vil rette samtlige fejl, som kunderne har klager over, hvilket ikke er gået ubemærket hen.

I en iPhone-supporttråd hævder en person, der identificerer sig som mistabell, at være i besiddelse af en Gold Master (GM) af iOS 4.1 - GM er et term, der bruges til at beskrive den sidste test-udgivelse til udviklerne, før en opdatering er klar til offentliggørelse. Han hævder ydermere, at ikke alle fejl i nærhedssensoren er blevet rettet.

"Jeg tror ikke, at den GM, der udkom i dag, løser problemet helt," skriver mistabell 1. september. "I hvert fald ikke for alle og i alle brugsscenarier."

Det fremgår af en tråd, der blev oprettet to dage efter lanceringen 21. juni af iOS 4, at kunderne siden da har rapporteret om, at nærhedssensoren i iPhone 4 ikke slukker ordentligt for touchscreenen, når smartphonen bliver holdt op til øret, hvilket resulterer i mistede opkald og uhensigtsmæssige "indtastninger" med kinden.

Brugerne har også oversvømmet supportforummet med klager over problemer med at finde og fastholde forbindelsen til Bluetooth-enheder såsom høretelefoner samt klager over dramatiske reduceringer i ydelsen efter opgradering til iOS 4 af ældre iPhones særligt iPhone 3G fra 2008.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job