Steve Jobs: iOS 4.1 vil løse problemerne med iPhone

Opdateringen til iOS 4.1 vil løse mange af de problemer, som brugerne har haft med Apples nye mobilstyresystem til iPhone, iPod og iPad. Men muligvis ikke alle.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har fremlagt planerne for de næste to opgraderinger af iOS, der er mobilstyresystemet på iPhone og iPad. Den første udgivelse er planlagt til om få dage.

iOS 4.1 vil udkomme en gang i denne uge fortæller Apples topchef, Steve Jobs, under en timelang introduktion af det nye iPod-sortiment og af et tyndere og billigere Apple TV i sidste uge.

Opgraderingen vil blive tilgængelig til iPhone og iPod Touch, men ikke iPad.

Ejere af Apples tablet vil være nødt til at vente til november, når Apple udgiver iOS 4.2.

Retter nogle af fejlene

Jobs lover, at opdateringen til iOS 4.1 retter i det mindste nogle af de fejl, der er blevet omfattende omtalt og diskuteret på Apples supportforum siden lanceringen for to måneder siden af iOS 4.

"Først og fremmest er der blevet rettet en masse fejl. Fejl i nærhedssensoren, fejl i Bluetooth, ydelsesproblemer med iPhone 3G. Alle de fejl vi er blevet påpeget. Vi mener at have rettet mange af dem."

Jobs siger dog ikke direkte, at iOS 4.1 vil rette samtlige fejl, som kunderne har klager over, hvilket ikke er gået ubemærket hen.

I en iPhone-supporttråd hævder en person, der identificerer sig som mistabell, at være i besiddelse af en Gold Master (GM) af iOS 4.1 - GM er et term, der bruges til at beskrive den sidste test-udgivelse til udviklerne, før en opdatering er klar til offentliggørelse. Han hævder ydermere, at ikke alle fejl i nærhedssensoren er blevet rettet.

"Jeg tror ikke, at den GM, der udkom i dag, løser problemet helt," skriver mistabell 1. september. "I hvert fald ikke for alle og i alle brugsscenarier."

Det fremgår af en tråd, der blev oprettet to dage efter lanceringen 21. juni af iOS 4, at kunderne siden da har rapporteret om, at nærhedssensoren i iPhone 4 ikke slukker ordentligt for touchscreenen, når smartphonen bliver holdt op til øret, hvilket resulterer i mistede opkald og uhensigtsmæssige "indtastninger" med kinden.

Brugerne har også oversvømmet supportforummet med klager over problemer med at finde og fastholde forbindelsen til Bluetooth-enheder såsom høretelefoner samt klager over dramatiske reduceringer i ydelsen efter opgradering til iOS 4 af ældre iPhones særligt iPhone 3G fra 2008.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S