Steve Jobs: iOS 4.1 vil løse problemerne med iPhone

Opdateringen til iOS 4.1 vil løse mange af de problemer, som brugerne har haft med Apples nye mobilstyresystem til iPhone, iPod og iPad. Men muligvis ikke alle.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har fremlagt planerne for de næste to opgraderinger af iOS, der er mobilstyresystemet på iPhone og iPad. Den første udgivelse er planlagt til om få dage.

iOS 4.1 vil udkomme en gang i denne uge fortæller Apples topchef, Steve Jobs, under en timelang introduktion af det nye iPod-sortiment og af et tyndere og billigere Apple TV i sidste uge.

Opgraderingen vil blive tilgængelig til iPhone og iPod Touch, men ikke iPad.

Ejere af Apples tablet vil være nødt til at vente til november, når Apple udgiver iOS 4.2.

Retter nogle af fejlene

Jobs lover, at opdateringen til iOS 4.1 retter i det mindste nogle af de fejl, der er blevet omfattende omtalt og diskuteret på Apples supportforum siden lanceringen for to måneder siden af iOS 4.

"Først og fremmest er der blevet rettet en masse fejl. Fejl i nærhedssensoren, fejl i Bluetooth, ydelsesproblemer med iPhone 3G. Alle de fejl vi er blevet påpeget. Vi mener at have rettet mange af dem."

Jobs siger dog ikke direkte, at iOS 4.1 vil rette samtlige fejl, som kunderne har klager over, hvilket ikke er gået ubemærket hen.

I en iPhone-supporttråd hævder en person, der identificerer sig som mistabell, at være i besiddelse af en Gold Master (GM) af iOS 4.1 - GM er et term, der bruges til at beskrive den sidste test-udgivelse til udviklerne, før en opdatering er klar til offentliggørelse. Han hævder ydermere, at ikke alle fejl i nærhedssensoren er blevet rettet.

"Jeg tror ikke, at den GM, der udkom i dag, løser problemet helt," skriver mistabell 1. september. "I hvert fald ikke for alle og i alle brugsscenarier."

Det fremgår af en tråd, der blev oprettet to dage efter lanceringen 21. juni af iOS 4, at kunderne siden da har rapporteret om, at nærhedssensoren i iPhone 4 ikke slukker ordentligt for touchscreenen, når smartphonen bliver holdt op til øret, hvilket resulterer i mistede opkald og uhensigtsmæssige "indtastninger" med kinden.

Brugerne har også oversvømmet supportforummet med klager over problemer med at finde og fastholde forbindelsen til Bluetooth-enheder såsom høretelefoner samt klager over dramatiske reduceringer i ydelsen efter opgradering til iOS 4 af ældre iPhones særligt iPhone 3G fra 2008.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest