Derfor kan Falck slet ikke undvære BI

Business Intelligence-løsninger har fra begyndelsen været en helt essentiel del af Falcks forretningsdrift.

Artikel top billede

Business intelligence bruges blandt andet til analyse af Falcks ambulancetjeneste.

Læs også om Falck: "Vi hopper ikke på alt det hypede"

En af tidens termer i it-verdenen er uden tvivl business intelligence. Men hos den nordisk baserede Falck-koncern er det ingenlunde noget nyt. Det har længe været en del af forretningen.

"Falck er en virksomhed, som traditionelt har brugt måleværktøjer ret intensivt. Det har vi gjort i mange år, også før man ville kalde det BI. Der ville man måske kalde det rapportering," fortæller CIO hos Falck, Torben Ruberg. 

Her bruger de business intelligence på mange fronter, eksempelvis performance-management.

Falck er vant til at skulle kunne dokumentere bestemte mål i forhold til deres kunder. Og for at dokumentere skal de også måle og registrere. Så registreringskulturen i det udførende led er ret indarbejdet, siger CIO'en.

Optimering af ambulancetjenesten

Et af de områder hvor Falck benytter business intelligence er på ambulancetjenesten.

I forbindelse med en udrykning ved de, hvornår de modtog alarmen, hvornår de forlod stationen, hvornår de kom frem til ulykkessteder, hvornår de forlod det, hvad de lavede på ulykkesstedet, hvornår de var fremme ved hospitalet, og hvornår de var hjemme i garagen.

Disse data kan de bruge til mange spændende ting, forklarer Torben Ruberg.

De kan for eksempel undersøge, hvor lang responstiden er - perioden fra de får meldingen, til de er fremme på skadesstedet. Eller hvor lang tid bruger de på ulykkestedet? 

"Det afhænger af hvilke kompetencer, vi har i spil. Hvis vi får nogle nye kompetencer som for eksempel at give noget medicin, vil det typisk betyde, at vi kan være længere på skadesstedet, men det kan være, at kundens overlevelseschancer er væsentligt forbedrede. Det koster mere, men til gengæld er udbyttet også markant bedre," uddyber Torben Ruberg.

"Vi er født med at kunne dokumentere alle led i det, vi gør, fordi det, vi har med at gøre, er kritisk," siger han.  

En flåde af biler

BI bruges ikke bare til at dokumentere noget over for kunderne, det hjælper det også internt.

"Vi har en kæmpe flåde af biler, og det er enormt vigtigt at finde ud af, hvordan de bliver brugt? Kører vi de korteste veje? Vi fokuserer meget på optimering af arbejdsgangene og måling af delprocesser," siger Torben Ruberg. 

På den måde kan de se tilbage på hvilke områder, de måske skulle have fokuseret på, tiden per tur eller betydningen af et batteriskift i bilerne. Performance-kulturen er en del af driftafviklingen, som it-direktøren påpeger.

Det samme gælder for hele salgsapparatet. Her bliver det undersøgt, hvad kampagner betyder for salget og lignende. Alle tallene havner på den eller anden vis i et datawarehouse og bliver præsenteret for beslutningstagerne.

Langt størstedelen af BI-løsningerne hos Falck er fra Microsoft.

Læs også om Falck: "Vi hopper ikke på alt det hypede"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S