Ekspert: Dumt af PBS at glemme nets.dk

Da PBS skiftede navn til Nets, begik virksomheden en fatal brøler ved ikke at sikre sig, at domænenavnet Nets.dk var ledigt, mener ekspert i online-markedsføring.

Artikel top billede

I disse moderne tider, hvor internettet er en vigtig del af enhver større erhvervsvirksomheds salgsindsats og kundepleje, er det selvsagt vigtigt at have en ordentlig internetadresse. Og helst en adresse, der matcher firmaets navn.

Det måtte TDC sande tilbage i 2000, da selskabet tog nyt navn uden at have retten til domænet tdc.dk. Det kostede dengang selskabet dyrt at købe domænet fra Thy Data Ceter.

I dag, 10 år senere, har PBS tilsyneladende gjort den samme fejl, som allerede gjorde TDC klogere i starten af dette årtusinde. PBS har nemlig lige skiftet navn til Nets, men internetdomænet nets.dk er allerede optaget af en webdesigner ved navn Sten Kristian Axelsen.

"Jeg synes, det er utroligt dumt, at de ikke har tænkt sig om, inden de har skiftet navn. Især når man tager med, at det er en så stor virksomhed, der lever af transaktioner på internettet, så virker det godt nok uprofessionelt."

Sådan lyder reaktionen fra Nicolas Zangenberg, der er ekspert i online markedsføring og søgemaskineoptimering i firmaet A-Better-Traffic.com, da Computerworld beder om hans mening om PBS' ageren i forhold til navneskiftet.

"Det er enormt vigtigt, at man som virksomhed har det rette domænenavn," lyder det fra eksperten.

Går glip af trafik

Han forklarer, at virksomheder, der ikke er ordentligt repræsenteret på internettet risikerer at gå glip af værdifuld trafik. Og her spiller domænenavnet altså en væsentlig rolle.

"Det er jo helt klart et problem at folk, der prøver at gætte sig frem til en virksomheds webadresse, havner på en forkert side, ligesom det bliver sværere at finde siden i søgemaskinerne, når den ikke har det samme domænenavn," siger han.

Foreløbig benytter PBS eller Nets domænenavnet nets.eu, ligesom det også er lykkedes firmaet at få fingre i nets.no, som ellers ind til for nyligt har været benyttet af et kristent sangkor fra Mjøndalen i Sydnorge.

I Danmark har PBS ikke haft held med at overtale nets.dk's ejer til at afstå domænenavnet, og virksomheden forsøger nu ad rettens vej at tvinge ejeren til at opgive navnet.

Man skulle ellers tro, at PBS har haft god tid til at finde på et alternativt domænenavn. I hvert fald gjorde Patent- og Varemærkestyrelsen allerede i 2007 firmaet opmærksom på, at der fandtes en webdesigner, der kaldte sig for Nets.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS