Sparsommelige danskere koster fiberbranchen dyrt

Danskere har hang til lavpris, og det har bremset elselskabernes fibersatsning.

Artikel top billede

Foto: Dansk Bredbånd

De danske elselskaber har indtil videre gravet fiberkabler ned for over otte milliarder kroner.

Målet for elselskaberne var at erobre en stor del af de bredbåndskunder, der i dag får bredbånd via kobbernettet.

Kunderne skulle erobres med bredbånd, der er betydeligt hurtigere end de hurtigste linjer på kobbernettet. Men det store kundeoptag i elselskabernes fibernet er endnu udeblevet.

Netop fibersatsningen i Danmark var et af emnerne på nordens største bredbåndskonference, Nordic Broadband Forum 2010, da førstedagen i går løb af stablen i Bella Center i København.

Aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets fortalte, at danskerne går meget efter prisen - gerne discountpriser. Derfor var danskerne ikke tilbøjelige til at droppe kobberlinjen for en lynhurtig fiberforbindelse, da elselskaberne kastede sig ind på telemarkedet.

"Elselskaberne troede, at de kunne tage en høj pris for et premium-produkt, og der tog de fejl," sagde han.

Siden elselskaberne satte deres fiberprojekt i søen, er de danske bredbåndspriser også faldet betydeligt.

Poul Ernst Jessen fremhævede efterfølgende, at det nu bliver interessant, hvordan danskerne tager imod det nye udspil fra elselskabernes indholdsselskab, Waoo.

Nordmand bekræfter dansk discount

Med til seancen var også administrerende direktør Nils Arne Bakke fra norske Lyse, som sælger fiberbredbånd i både Danmark og Norge under navnet Altibox.

"Beskrivelsen af den danske forbruger er rigtig," fulgte Nils Arne Bakke op på Poul Ernst Jessens vurdering.

"De norske forbrugere er mere villige til at betale mere for et premium-produkt," lød det videre fra Lyse-direktøren.

Senere var den administrerende direktør fra Syd Energi, Niels Duedahl, på scenen, hvor han forsvarede fiberprojektet, som blandt andre hans egen arbejdsgiver har investeret kraftigt i.

"Vi satser langsigtet. Det er ingen overraskelse, at det koster meget at sparke en markedsleder ud. Men vi kan gøre det," sagde Syd Energi-direktøren med henvisning til TDC.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S