Apple køber dansk-svenske Polar Rose

Opdateret: Steve Jobs har haft pengepungen fremme for at købe det dansk-svenske firma Polar Rose.

Artikel top billede

Polar Rose, der laver software til ansigtsgenkendelse, er blevet opkøbt af Apple.

Det skriver Computerworlds svenske søstermedie, Computer Sweden, der citerer Rapidus.

Polar Rose holder til i Malmø og har 15 ansatte. Selskabet har i de senere år skabt en del opmærksomhed på grund af den ansigtsgenkendelses-software, det har udviklet.

Polar Rose afviser at kommentere opkøbs-historien over for Computer Sweden. Firmaet er delvist ejet af Nordic Venture Partners, der holder til i København og som har skudt 6,1 millioner dollar, omkring 36 millioner kroner, i Polar Rose.

Nordic Venture Partners ønsker mandag eftermiddag hverken at be- eller afkræfte salgs-historien over for Computerworld. 

Stort potentiale

Polar Rose blev på World Economic Forum i Davos for nogle år siden udråbt til at være blandt verdens førende teknologi-pionerer med potentiale til at forandre verden.

Firmaet har blandt andet arbejdet med at indeksere de mere end 20 milliarder fotos, som ligger på Facebook.

Danskeren Nikolaj Nyholm var i flere år direktør for Polar Rose. Efter at have udstukket en ny strategi for firmaet, valgte han dog i 2009 at træde tilbage.

"Det er selvfølgelig vigtigt at vi har success på Facebook og at brugerne er glade for produktet, men det har ikke direkte impact på indtægterne. Vi bruger polarrose.com til at bevise, at vi kan klare enorme mængder fotos og at ansigtsgenkendelse rent faktisk fungerer," har han tidligere forklaret til Computerworld.

I dag er han partner og investor i venturefonden Sunstone Capital.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S