Erfaren it-advokat skal føre Nets.dk-sag

Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænenavnet Nets.dk, som PBS kræver overdraget, opruster med slagkraftig advokatbistand i kampen mod PBS.

Artikel top billede

Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænenavnet Nets.dk, får nu hjælp af en erfaren it-advokat i sin kamp mod PBS. Foto: Kenneth Hansen (Foto: Kenneth Hansen)

Det er ikke en hvilken som helst mand, der nu træder ind ringen i den spektakulære kamp mellem milliardvirksomheden PBS og en webdesigner fra Ølstykke. 

Nis Peter Dall hedder manden, der har sagt ja til at repræsentere Sten 'Nets' Axelsen, når sagen mod webdesigneren skal køres i Klagenævnet for Domænenavne. Og han er ikke en Hr. Hvem-som-helst. Han har nemlig ført - og vundet - mindst et par sager omkring bitre domænenavn-tvister. 

Blandt andet førte han en sag for tøjfirmaet Smartkidz.dk, der tilbage i 2007 først blev hevet i Domæneklagenævnet og siden i byretten af firmaet SmartGuy, der havde oprettet en ny butik med navnet Smartkids.dk, med henblik på at tvinge Smartkidz til at overdrage sit domænenavn. 

Den gang vandt it-advokaten begge sager, og ikke nok med det, så blev SmartGuy dømt til at overdrage sit nye domænenavn til Smartkidz. Denne dom blev dog anket, og siden endte parterne med at indgå forlig. 

Senest har it-advokaten været involveret i sagen om domænenavnet Orango.dk. I den sag vandt webdesignvirksomheden Orango en sag i Domæneklagenævnet, der pålagde domænets ejer, at overgive det til Orango.

Sagen endte endte med at komme for retten, inden Orango valgte at droppe sagen og opgive at fravriste domænenavnet fra den oprindelige ejer.

Indsamling skal betale advokatregning

Regningen til it-advokaten vil blive finansieret igennem en indsamling, som Sten Axelsen blev opfordret til at starte i forbindelse med, at det kom frem, at PBS efter sit navneskifte til Nets forsøger at tvinge ham til at overdrage sit internetdomæne Nets.dk. 

Sten Axelsen har haft domænet registreret siden 2000 og har brugt det i forbindelse med sit arbejde som webdesigner. Blandt andet har Sten Axelsen været momsregistreret med virksomheden Nets Webdesign indtil for få år siden - et forhold, PBS allerede blev gjort bekendt med i 2007, da virksomheden registrerede Nets som varemærke.

Læses lige nu

    Annonce

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S