Erfaren it-advokat skal føre Nets.dk-sag

Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænenavnet Nets.dk, som PBS kræver overdraget, opruster med slagkraftig advokatbistand i kampen mod PBS.

Artikel top billede

Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænenavnet Nets.dk, får nu hjælp af en erfaren it-advokat i sin kamp mod PBS. Foto: Kenneth Hansen (Foto: Kenneth Hansen)

Det er ikke en hvilken som helst mand, der nu træder ind ringen i den spektakulære kamp mellem milliardvirksomheden PBS og en webdesigner fra Ølstykke. 

Nis Peter Dall hedder manden, der har sagt ja til at repræsentere Sten 'Nets' Axelsen, når sagen mod webdesigneren skal køres i Klagenævnet for Domænenavne. Og han er ikke en Hr. Hvem-som-helst. Han har nemlig ført - og vundet - mindst et par sager omkring bitre domænenavn-tvister. 

Blandt andet førte han en sag for tøjfirmaet Smartkidz.dk, der tilbage i 2007 først blev hevet i Domæneklagenævnet og siden i byretten af firmaet SmartGuy, der havde oprettet en ny butik med navnet Smartkids.dk, med henblik på at tvinge Smartkidz til at overdrage sit domænenavn. 

Den gang vandt it-advokaten begge sager, og ikke nok med det, så blev SmartGuy dømt til at overdrage sit nye domænenavn til Smartkidz. Denne dom blev dog anket, og siden endte parterne med at indgå forlig. 

Senest har it-advokaten været involveret i sagen om domænenavnet Orango.dk. I den sag vandt webdesignvirksomheden Orango en sag i Domæneklagenævnet, der pålagde domænets ejer, at overgive det til Orango.

Sagen endte endte med at komme for retten, inden Orango valgte at droppe sagen og opgive at fravriste domænenavnet fra den oprindelige ejer.

Indsamling skal betale advokatregning

Regningen til it-advokaten vil blive finansieret igennem en indsamling, som Sten Axelsen blev opfordret til at starte i forbindelse med, at det kom frem, at PBS efter sit navneskifte til Nets forsøger at tvinge ham til at overdrage sit internetdomæne Nets.dk. 

Sten Axelsen har haft domænet registreret siden 2000 og har brugt det i forbindelse med sit arbejde som webdesigner. Blandt andet har Sten Axelsen været momsregistreret med virksomheden Nets Webdesign indtil for få år siden - et forhold, PBS allerede blev gjort bekendt med i 2007, da virksomheden registrerede Nets som varemærke.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S