Erfaren it-advokat skal føre Nets.dk-sag

Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænenavnet Nets.dk, som PBS kræver overdraget, opruster med slagkraftig advokatbistand i kampen mod PBS.

Artikel top billede

Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænenavnet Nets.dk, får nu hjælp af en erfaren it-advokat i sin kamp mod PBS. Foto: Kenneth Hansen (Foto: Kenneth Hansen)

Det er ikke en hvilken som helst mand, der nu træder ind ringen i den spektakulære kamp mellem milliardvirksomheden PBS og en webdesigner fra Ølstykke. 

Nis Peter Dall hedder manden, der har sagt ja til at repræsentere Sten 'Nets' Axelsen, når sagen mod webdesigneren skal køres i Klagenævnet for Domænenavne. Og han er ikke en Hr. Hvem-som-helst. Han har nemlig ført - og vundet - mindst et par sager omkring bitre domænenavn-tvister. 

Blandt andet førte han en sag for tøjfirmaet Smartkidz.dk, der tilbage i 2007 først blev hevet i Domæneklagenævnet og siden i byretten af firmaet SmartGuy, der havde oprettet en ny butik med navnet Smartkids.dk, med henblik på at tvinge Smartkidz til at overdrage sit domænenavn. 

Den gang vandt it-advokaten begge sager, og ikke nok med det, så blev SmartGuy dømt til at overdrage sit nye domænenavn til Smartkidz. Denne dom blev dog anket, og siden endte parterne med at indgå forlig. 

Senest har it-advokaten været involveret i sagen om domænenavnet Orango.dk. I den sag vandt webdesignvirksomheden Orango en sag i Domæneklagenævnet, der pålagde domænets ejer, at overgive det til Orango.

Sagen endte endte med at komme for retten, inden Orango valgte at droppe sagen og opgive at fravriste domænenavnet fra den oprindelige ejer.

Indsamling skal betale advokatregning

Regningen til it-advokaten vil blive finansieret igennem en indsamling, som Sten Axelsen blev opfordret til at starte i forbindelse med, at det kom frem, at PBS efter sit navneskifte til Nets forsøger at tvinge ham til at overdrage sit internetdomæne Nets.dk. 

Sten Axelsen har haft domænet registreret siden 2000 og har brugt det i forbindelse med sit arbejde som webdesigner. Blandt andet har Sten Axelsen været momsregistreret med virksomheden Nets Webdesign indtil for få år siden - et forhold, PBS allerede blev gjort bekendt med i 2007, da virksomheden registrerede Nets som varemærke.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Eldorado A/S

    IT-supporter

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S