Erfaren it-advokat skal føre Nets.dk-sag

Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænenavnet Nets.dk, som PBS kræver overdraget, opruster med slagkraftig advokatbistand i kampen mod PBS.

Artikel top billede

Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænenavnet Nets.dk, får nu hjælp af en erfaren it-advokat i sin kamp mod PBS. Foto: Kenneth Hansen (Foto: Kenneth Hansen)

Det er ikke en hvilken som helst mand, der nu træder ind ringen i den spektakulære kamp mellem milliardvirksomheden PBS og en webdesigner fra Ølstykke. 

Nis Peter Dall hedder manden, der har sagt ja til at repræsentere Sten 'Nets' Axelsen, når sagen mod webdesigneren skal køres i Klagenævnet for Domænenavne. Og han er ikke en Hr. Hvem-som-helst. Han har nemlig ført - og vundet - mindst et par sager omkring bitre domænenavn-tvister. 

Blandt andet førte han en sag for tøjfirmaet Smartkidz.dk, der tilbage i 2007 først blev hevet i Domæneklagenævnet og siden i byretten af firmaet SmartGuy, der havde oprettet en ny butik med navnet Smartkids.dk, med henblik på at tvinge Smartkidz til at overdrage sit domænenavn. 

Den gang vandt it-advokaten begge sager, og ikke nok med det, så blev SmartGuy dømt til at overdrage sit nye domænenavn til Smartkidz. Denne dom blev dog anket, og siden endte parterne med at indgå forlig. 

Senest har it-advokaten været involveret i sagen om domænenavnet Orango.dk. I den sag vandt webdesignvirksomheden Orango en sag i Domæneklagenævnet, der pålagde domænets ejer, at overgive det til Orango.

Sagen endte endte med at komme for retten, inden Orango valgte at droppe sagen og opgive at fravriste domænenavnet fra den oprindelige ejer.

Indsamling skal betale advokatregning

Regningen til it-advokaten vil blive finansieret igennem en indsamling, som Sten Axelsen blev opfordret til at starte i forbindelse med, at det kom frem, at PBS efter sit navneskifte til Nets forsøger at tvinge ham til at overdrage sit internetdomæne Nets.dk. 

Sten Axelsen har haft domænet registreret siden 2000 og har brugt det i forbindelse med sit arbejde som webdesigner. Blandt andet har Sten Axelsen været momsregistreret med virksomheden Nets Webdesign indtil for få år siden - et forhold, PBS allerede blev gjort bekendt med i 2007, da virksomheden registrerede Nets som varemærke.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job