Jobcenter-bøvl: København varsler bod mod KMD

Københavns Kommune har af to gange varslet bod over for it-giganten KMD i kølvandet på massive it-problemer på jobcenter-området.

Artikel top billede

Københavns Kommune har ligesom alle andre af landets jobcentre oplevet it-bøvl og problemer igennem de sidste par år.

Det har især været tilfældet fra april 2010, oplyser kontorchef Jesper Hammerich Lux fra beskæftigelsesforvaltningen i Københavns Kommune.

"Vi har oplevet de samme problemer som andre steder. Men vi er større, så man kan gange problemerne op med en fem til 10," siger han.

Kontorchefen forklarer, at kommunen ikke direkte har opgjort, hvor meget den har tabt i arbejdstid som følge af problemerne.
"Det har været svært at gøre helt præcist op, da vi også har kæmpet med lokal drift og et par andre ting," siger Jesper Hammerich Lux.

Mistede tålmodigheden

Han oplyser, at Københavns Kommune mistede tålmodigheden med KMD, der er myndighedens leverandør på området.

"Vi har varslet bod af to omgange," siger kontorchefen.

Han kan dog ikke fortælle, hvor stor bodens værdi er, men at kommunen har landet en løsning med, at KMD stiller med en række konsulenter.

"Så må de komme og rydde op efter sig selv," siger han.

Jesper Hammerich Lux peger dog på, at også central lovgivning har betydet, at kommunen er kommet i klemme.

På den ene side kan leverandørerne ikke følge med, og på den anden side spyttes ny lovgivning ud i stride strømme. Midt imellem det hele står kommunerne med store problemer, forklarer kontorchefen.

KMD: Stadigvæk noget at hente
Hos KMD erkender man, at Københavns Kommune også har oplevet de udfordringer, der "generelt har været på arbejdsmarkedsområdet".

"Og det er jo også et faktum, at kompleksiteten er steget fra april 2010. Vi har dog ikke fra vores del af systemsiden set en stigning i fejl. Snarere tværtimod," siger områdedirektør Kenneth Mikkelsen fra KMD. 

Han forklarer dog, at KMD er klar over, at selskabet ikke er i mål.

"Men vi er dog helt på det rene med, at vi stadigvæk har noget at hente. Vi har en rigtig god og konstruktiv dialog med København i den forbindelse," siger Kenneth Mikkelsen.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S