Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Udfordringerne med at udruste 15.000 kontormaskiner med OpenOffice indeholder ikke de problemer, man normalt bringer frem i debatten. Se hvordan byen München har fået det til at virke.
Skiftet fra Microsofts proprietære systemer til fri kildekode førte til et stort oprydningsarbejde for byen München.
Næsten ti år med OpenOffice
OpenOffice kunne fejre tiårs fødselsdag den 13. oktober. Det når man dog ikke, fordi projektet nu afsætter Oracle som den dominerende samarbejdspartner og fortsætter under navnet Libre Office.
OpenOffice vil ikke længere være under Oracles vinger, og vil ikke længere hedde OpenOffice.
En stribe folk bag projektet har valgt at starte en ny fond, hvor man vil videreføre projektet uden Oracles dominans.
"Vi har gennem længere tid været bekymret over Oracles herredømme over projektet, der eksempelvis betyder, at udviklerne ikke engang ved, hvornår den næste version kommer på gaden," fortæller Leif Lodahl, der har arbejdet med OpenOffice i Danmark gennem mange år.
Han vil også fortsætte sit arbejde under den nye fane.
"Vi har derfor fra 28. september valgt at bryde med Oracle, fordi vi vurderer, at det vil være nemmere at tiltrække udviklere og samtidig give en sundere tilgang til det community, der ligger bag projektet. Oracle har været meget dominerende og dårlige til at kommunikere med denne gruppe," siger han.
Oracle har også en stribe privilegier i forhold til OpenOffice, hvilket blandt andet betyder, at en udvikler, der ikke er ansat i Oracle, skal aflevere retten til det udførte arbejde til Oracle.