OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

En stribe folk bag OpenOffice-projektet har valgt at starte en ny fond, hvor man vil videreføre projektet uden Oracles dominans.

Artikel top billede

Læs også:

Den gratis kontorpakke får nyt navn

OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

OpenOffice vil ikke længere være under Oracles vinger, og vil ikke længere hedde OpenOffice.

En stribe folk bag projektet har valgt at starte en ny fond, hvor man vil videreføre projektet uden Oracles dominans.

"Vi har gennem længere tid været bekymret over Oracles herredømme over projektet, der eksempelvis betyder, at udviklerne ikke engang ved, hvornår den næste version kommer på gaden," fortæller Leif Lodahl, der har arbejdet med OpenOffice i Danmark gennem mange år.

Han vil også fortsætte sit arbejde under den nye fane.

"Vi har derfor fra 28. september valgt at bryde med Oracle, fordi vi vurderer, at det vil være nemmere at tiltrække udviklere og samtidig give en sundere tilgang til det community, der ligger bag projektet. Oracle har været meget dominerende og dårlige til at kommunikere med denne gruppe," siger han.

Oracle har også en stribe privilegier i forhold til OpenOffice, hvilket blandt andet betyder, at en udvikler, der ikke er ansat i Oracle, skal aflevere retten til det udførte arbejde til Oracle.

Læs også:

Den gratis kontorpakke får nyt navn

OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks