OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

En stribe folk bag OpenOffice-projektet har valgt at starte en ny fond, hvor man vil videreføre projektet uden Oracles dominans.

Artikel top billede

Læs også:

Den gratis kontorpakke får nyt navn

OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

OpenOffice vil ikke længere være under Oracles vinger, og vil ikke længere hedde OpenOffice.

En stribe folk bag projektet har valgt at starte en ny fond, hvor man vil videreføre projektet uden Oracles dominans.

"Vi har gennem længere tid været bekymret over Oracles herredømme over projektet, der eksempelvis betyder, at udviklerne ikke engang ved, hvornår den næste version kommer på gaden," fortæller Leif Lodahl, der har arbejdet med OpenOffice i Danmark gennem mange år.

Han vil også fortsætte sit arbejde under den nye fane.

"Vi har derfor fra 28. september valgt at bryde med Oracle, fordi vi vurderer, at det vil være nemmere at tiltrække udviklere og samtidig give en sundere tilgang til det community, der ligger bag projektet. Oracle har været meget dominerende og dårlige til at kommunikere med denne gruppe," siger han.

Oracle har også en stribe privilegier i forhold til OpenOffice, hvilket blandt andet betyder, at en udvikler, der ikke er ansat i Oracle, skal aflevere retten til det udførte arbejde til Oracle.

Læs også:

Den gratis kontorpakke får nyt navn

OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

PensionDanmark

IT-udvikler til PensionDanmark

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect