Telenor massefyrer i Danmark

Opdateret kl. 11.32: Telenor gennemfører en stor fyringsrunde i selskabets danske forretning, hvor også ledere bliver ramt.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

200 ansatte skal forlade Telenor.

Den melding kommer fra Telenor Danmarks administrerende direktør, Jon Erik Haug.

"Vi har igennem længere tid set et telemarked, der er præget af hård konkurrence, faldende priser og et fortsat behov for massive investeringer. Og der er ikke noget, der tyder på, at denne udvikling stopper," fortæller Jon Erik Haug i en pressemeddelelse.

"Det er derfor nødvendigt at sikre, at vi har en fleksibel og effektiv organisation, og at vi er i stand til at holde vores omkostningsniveau nede," fortsætter han

Fyringsrunden i Telenor rammer bredt, og dermed ryger der også en række ledere. Det går ud over blandt andre Lisbeth Hvidkjær, der er direktør for kundeserviceafdelingen med base i Aalborg.

Fyrer stor andel

Telenor har cirka 2.300 medarbejdere i Danmark, og dermed er det omkring 10 procent af selskabets ansatte, der ryger i denne fyringsrunde.

"Det er altid beklageligt at skulle sige farvel til gode medarbejdere. Vi vil gøre vores bedste for at hjælpe vores kolleger godt på vej i deres videre karriere," siger Jon Erik Haug.

Jon Erik Haug tiltrådte som topchef for Telenor Danmark i maj, hvor han overtog efter Henrik Clausen. Og netop Henrik Clausen havde i august 2009 gennemført en omfattende fyringsrunde, som specielt ramte på lederniveau.

Dengang fyrede Telenor mere end 100 medarbejdere i Danmark.

Gennemfører det hurtigt

Pressechef Peter Glüsing fra Telenor fortæller til Computerworld, at det er en fyringsrunde, som hurtigt bliver gennemført.

"Vi eksekverer det hurtigt i dag og i morgen. Det betyder, at de berørte får besked i dag eller i morgen," siger pressechefen.

Men der foreligger endnu ikke detaljer om hvor i organisationen.

"Vi kan ikke sige, hvordan det fordeler sig, for de berørte skal først have besked," siger han.

Han forklarer, at Telenors andre varemærker som CBB Mobil, BiBoB, One Mobile og NanoMobil går fri.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S