Telenor massefyrer i Danmark

Opdateret kl. 11.32: Telenor gennemfører en stor fyringsrunde i selskabets danske forretning, hvor også ledere bliver ramt.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

200 ansatte skal forlade Telenor.

Den melding kommer fra Telenor Danmarks administrerende direktør, Jon Erik Haug.

"Vi har igennem længere tid set et telemarked, der er præget af hård konkurrence, faldende priser og et fortsat behov for massive investeringer. Og der er ikke noget, der tyder på, at denne udvikling stopper," fortæller Jon Erik Haug i en pressemeddelelse.

"Det er derfor nødvendigt at sikre, at vi har en fleksibel og effektiv organisation, og at vi er i stand til at holde vores omkostningsniveau nede," fortsætter han

Fyringsrunden i Telenor rammer bredt, og dermed ryger der også en række ledere. Det går ud over blandt andre Lisbeth Hvidkjær, der er direktør for kundeserviceafdelingen med base i Aalborg.

Fyrer stor andel

Telenor har cirka 2.300 medarbejdere i Danmark, og dermed er det omkring 10 procent af selskabets ansatte, der ryger i denne fyringsrunde.

"Det er altid beklageligt at skulle sige farvel til gode medarbejdere. Vi vil gøre vores bedste for at hjælpe vores kolleger godt på vej i deres videre karriere," siger Jon Erik Haug.

Jon Erik Haug tiltrådte som topchef for Telenor Danmark i maj, hvor han overtog efter Henrik Clausen. Og netop Henrik Clausen havde i august 2009 gennemført en omfattende fyringsrunde, som specielt ramte på lederniveau.

Dengang fyrede Telenor mere end 100 medarbejdere i Danmark.

Gennemfører det hurtigt

Pressechef Peter Glüsing fra Telenor fortæller til Computerworld, at det er en fyringsrunde, som hurtigt bliver gennemført.

"Vi eksekverer det hurtigt i dag og i morgen. Det betyder, at de berørte får besked i dag eller i morgen," siger pressechefen.

Men der foreligger endnu ikke detaljer om hvor i organisationen.

"Vi kan ikke sige, hvordan det fordeler sig, for de berørte skal først have besked," siger han.

Han forklarer, at Telenors andre varemærker som CBB Mobil, BiBoB, One Mobile og NanoMobil går fri.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S