Telenor massefyrer i Danmark

Opdateret kl. 11.32: Telenor gennemfører en stor fyringsrunde i selskabets danske forretning, hvor også ledere bliver ramt.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

200 ansatte skal forlade Telenor.

Den melding kommer fra Telenor Danmarks administrerende direktør, Jon Erik Haug.

"Vi har igennem længere tid set et telemarked, der er præget af hård konkurrence, faldende priser og et fortsat behov for massive investeringer. Og der er ikke noget, der tyder på, at denne udvikling stopper," fortæller Jon Erik Haug i en pressemeddelelse.

"Det er derfor nødvendigt at sikre, at vi har en fleksibel og effektiv organisation, og at vi er i stand til at holde vores omkostningsniveau nede," fortsætter han

Fyringsrunden i Telenor rammer bredt, og dermed ryger der også en række ledere. Det går ud over blandt andre Lisbeth Hvidkjær, der er direktør for kundeserviceafdelingen med base i Aalborg.

Fyrer stor andel

Telenor har cirka 2.300 medarbejdere i Danmark, og dermed er det omkring 10 procent af selskabets ansatte, der ryger i denne fyringsrunde.

"Det er altid beklageligt at skulle sige farvel til gode medarbejdere. Vi vil gøre vores bedste for at hjælpe vores kolleger godt på vej i deres videre karriere," siger Jon Erik Haug.

Jon Erik Haug tiltrådte som topchef for Telenor Danmark i maj, hvor han overtog efter Henrik Clausen. Og netop Henrik Clausen havde i august 2009 gennemført en omfattende fyringsrunde, som specielt ramte på lederniveau.

Dengang fyrede Telenor mere end 100 medarbejdere i Danmark.

Gennemfører det hurtigt

Pressechef Peter Glüsing fra Telenor fortæller til Computerworld, at det er en fyringsrunde, som hurtigt bliver gennemført.

"Vi eksekverer det hurtigt i dag og i morgen. Det betyder, at de berørte får besked i dag eller i morgen," siger pressechefen.

Men der foreligger endnu ikke detaljer om hvor i organisationen.

"Vi kan ikke sige, hvordan det fordeler sig, for de berørte skal først have besked," siger han.

Han forklarer, at Telenors andre varemærker som CBB Mobil, BiBoB, One Mobile og NanoMobil går fri.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg