Telenor massefyrer i Danmark

Opdateret kl. 11.32: Telenor gennemfører en stor fyringsrunde i selskabets danske forretning, hvor også ledere bliver ramt.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

200 ansatte skal forlade Telenor.

Den melding kommer fra Telenor Danmarks administrerende direktør, Jon Erik Haug.

"Vi har igennem længere tid set et telemarked, der er præget af hård konkurrence, faldende priser og et fortsat behov for massive investeringer. Og der er ikke noget, der tyder på, at denne udvikling stopper," fortæller Jon Erik Haug i en pressemeddelelse.

"Det er derfor nødvendigt at sikre, at vi har en fleksibel og effektiv organisation, og at vi er i stand til at holde vores omkostningsniveau nede," fortsætter han

Fyringsrunden i Telenor rammer bredt, og dermed ryger der også en række ledere. Det går ud over blandt andre Lisbeth Hvidkjær, der er direktør for kundeserviceafdelingen med base i Aalborg.

Fyrer stor andel

Telenor har cirka 2.300 medarbejdere i Danmark, og dermed er det omkring 10 procent af selskabets ansatte, der ryger i denne fyringsrunde.

"Det er altid beklageligt at skulle sige farvel til gode medarbejdere. Vi vil gøre vores bedste for at hjælpe vores kolleger godt på vej i deres videre karriere," siger Jon Erik Haug.

Jon Erik Haug tiltrådte som topchef for Telenor Danmark i maj, hvor han overtog efter Henrik Clausen. Og netop Henrik Clausen havde i august 2009 gennemført en omfattende fyringsrunde, som specielt ramte på lederniveau.

Dengang fyrede Telenor mere end 100 medarbejdere i Danmark.

Gennemfører det hurtigt

Pressechef Peter Glüsing fra Telenor fortæller til Computerworld, at det er en fyringsrunde, som hurtigt bliver gennemført.

"Vi eksekverer det hurtigt i dag og i morgen. Det betyder, at de berørte får besked i dag eller i morgen," siger pressechefen.

Men der foreligger endnu ikke detaljer om hvor i organisationen.

"Vi kan ikke sige, hvordan det fordeler sig, for de berørte skal først have besked," siger han.

Han forklarer, at Telenors andre varemærker som CBB Mobil, BiBoB, One Mobile og NanoMobil går fri.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Digitaliseringsstyrelsen

It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S