Onsdagens aviser om it

Kundetilfredsheden stiger hos TDC. Fejlslagent EU it-projekt koster millioner.

Kundetilfredsheden stiger hos TDC

Kundetilfredsheden er for første gang i fire år steget hos telegiganten TDC. Samtidig er antallet af opkald til kundecenteret faldet fra 2.1 millioner i kvartalet til 1.3 millioner.
(Børsen)

Mobilt medieforbrug vokser

Antallet af mobile sidevisninger vokser hos de store danske medievirksomheder. Hos JP er den mobile trafik tredoblet inden for det seneste år.
(Børsen)

Fejlslagent EU it-projekt koster millioner

Et it-system i EU til digital refusion af moms er slået fejl. Fejlen betyder at virksomheder må vente op til 10 måneder på at få tilbagebetalt moms, og det koster de danske virksomheder millioner af kroner.
(Politiken)

Vandkøb med mobilen

Grundfos, der leverer soldrevne brønde til en række hjælpeprojekter i Kenya, har fundet ny måde at sikre lokalt ejerskab til vedligeholdelse af brøndene. Når de lokale skal have vand, betaler de med mobilen og pengene deponeres på en konto, der går til vedligeholdelse af brøndene.
(Børsen)

Lufthavnstaxa.dk lancerer online betaling

Bestil en taxa og betal online er ideen bag en ny tjeneste fra Lufthavnstaxa.dk målrettet erhvervskunderne. Ved hjælp af geografiske data udregner siden distance og prisen med det samme, så de rejsende slipper for at have kortet op ad lommen under turen.
(Børsen)

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job