Onsdagens aviser om it

Kundetilfredsheden stiger hos TDC. Fejlslagent EU it-projekt koster millioner.

Kundetilfredsheden stiger hos TDC

Kundetilfredsheden er for første gang i fire år steget hos telegiganten TDC. Samtidig er antallet af opkald til kundecenteret faldet fra 2.1 millioner i kvartalet til 1.3 millioner.
(Børsen)

Mobilt medieforbrug vokser

Antallet af mobile sidevisninger vokser hos de store danske medievirksomheder. Hos JP er den mobile trafik tredoblet inden for det seneste år.
(Børsen)

Fejlslagent EU it-projekt koster millioner

Et it-system i EU til digital refusion af moms er slået fejl. Fejlen betyder at virksomheder må vente op til 10 måneder på at få tilbagebetalt moms, og det koster de danske virksomheder millioner af kroner.
(Politiken)

Vandkøb med mobilen

Grundfos, der leverer soldrevne brønde til en række hjælpeprojekter i Kenya, har fundet ny måde at sikre lokalt ejerskab til vedligeholdelse af brøndene. Når de lokale skal have vand, betaler de med mobilen og pengene deponeres på en konto, der går til vedligeholdelse af brøndene.
(Børsen)

Lufthavnstaxa.dk lancerer online betaling

Bestil en taxa og betal online er ideen bag en ny tjeneste fra Lufthavnstaxa.dk målrettet erhvervskunderne. Ved hjælp af geografiske data udregner siden distance og prisen med det samme, så de rejsende slipper for at have kortet op ad lommen under turen.
(Børsen)

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS