Dansk fagforbund blæser til kamp for Nets.dk-ejer

Dansk fagforbund går aktivt ind i kampen mod PBS, der forsøger at fravriste et domænenavn fra webdesigneren Sten Axelsen.

Artikel top billede

Sten 'Nets' Axelsen får hjælp fra nye kanter i sin kamp mod PBS. Foto: Kenneth Hansen.

Fagforbundet Prosa går nu aktivt ind i sagen om Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænet nets.dk, som PBS vil have fingre i. 

"Vi vil nu aktivt opfordre alle vores medlemmer til at støtte Sten Axelsens indsamling til advokatomkostninger, og vi vil også gerne opfordre de andre it-faglige forbund til at gøre det samme," siger Bjarke Friborg, der er faglig konsulent i it-fagforeningen Prosa. 

Principiel sag

Prosa mener at Sten Axelsen har en god sag, når sagen skal køre i klagenævnet.

Alligevel mener forbundet, at sagen langt fra ligner en almindelig domænestrid, og at den derfor fortjener en høj grad af opmærksomhed. 

"Det her handler om, at en stor virksomhed ikke bare skal regne med at kunne tromle henover personer, der står i vejen for deres interesser," siger Niels Bertelsen, der er formand for Prosa. 

Han uddyber, at Prosa ser det som en vigtig principiel sag. Ikke mindst fordi at mange Prosas medlemmer er folk, der driver selvstændig virksomhed og administrerer deres eget domæne.  

"Hvis Sten Axelsen taber, vil det være en blåstempning af en adfærd, der både truer enkeltpersoner, små selvstændige og en lang række andre virksomheder, der ikke har så store ressourcer som Nets. Det skal vi selvfølgelig have sat en stopper for - og det er derfor, at vi nu går bredt ud og opfordrer til støtte," siger han.

Mange støtteerklæringer

Det har væltet ind med støtteerklæringer til Sten 'Nets' Axelsen efter det for nyligt kom frem, at PBS i forbindelse med navneskifte til Nets forsøger at tvinge Sten Axelsen til at overdrage sit domænenavn nets.dk ved at indklage ham for Domæneklagenævnet. 

Det er både privatpersoner samt virksomheder og organisationer, der erklærer, at de støtter Sten Axelsen i kampen mod PBS.

Og blandt støtteerklæringerne har ligeledes ligget en opfordring til at indlede en indsamling til betaling af advokatomkostninger.
Til det formål har han fået oprettet en spærret bankkonto, hvor pengene ifølge Sten Axelsen så småt er begyndt at trille ind. 

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland