Dansk fagforbund blæser til kamp for Nets.dk-ejer

Dansk fagforbund går aktivt ind i kampen mod PBS, der forsøger at fravriste et domænenavn fra webdesigneren Sten Axelsen.

Artikel top billede

Sten 'Nets' Axelsen får hjælp fra nye kanter i sin kamp mod PBS. Foto: Kenneth Hansen.

Fagforbundet Prosa går nu aktivt ind i sagen om Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænet nets.dk, som PBS vil have fingre i. 

"Vi vil nu aktivt opfordre alle vores medlemmer til at støtte Sten Axelsens indsamling til advokatomkostninger, og vi vil også gerne opfordre de andre it-faglige forbund til at gøre det samme," siger Bjarke Friborg, der er faglig konsulent i it-fagforeningen Prosa. 

Principiel sag

Prosa mener at Sten Axelsen har en god sag, når sagen skal køre i klagenævnet.

Alligevel mener forbundet, at sagen langt fra ligner en almindelig domænestrid, og at den derfor fortjener en høj grad af opmærksomhed. 

"Det her handler om, at en stor virksomhed ikke bare skal regne med at kunne tromle henover personer, der står i vejen for deres interesser," siger Niels Bertelsen, der er formand for Prosa. 

Han uddyber, at Prosa ser det som en vigtig principiel sag. Ikke mindst fordi at mange Prosas medlemmer er folk, der driver selvstændig virksomhed og administrerer deres eget domæne.  

"Hvis Sten Axelsen taber, vil det være en blåstempning af en adfærd, der både truer enkeltpersoner, små selvstændige og en lang række andre virksomheder, der ikke har så store ressourcer som Nets. Det skal vi selvfølgelig have sat en stopper for - og det er derfor, at vi nu går bredt ud og opfordrer til støtte," siger han.

Mange støtteerklæringer

Det har væltet ind med støtteerklæringer til Sten 'Nets' Axelsen efter det for nyligt kom frem, at PBS i forbindelse med navneskifte til Nets forsøger at tvinge Sten Axelsen til at overdrage sit domænenavn nets.dk ved at indklage ham for Domæneklagenævnet. 

Det er både privatpersoner samt virksomheder og organisationer, der erklærer, at de støtter Sten Axelsen i kampen mod PBS.

Og blandt støtteerklæringerne har ligeledes ligget en opfordring til at indlede en indsamling til betaling af advokatomkostninger.
Til det formål har han fået oprettet en spærret bankkonto, hvor pengene ifølge Sten Axelsen så småt er begyndt at trille ind. 

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job