Dansk fagforbund blæser til kamp for Nets.dk-ejer

Dansk fagforbund går aktivt ind i kampen mod PBS, der forsøger at fravriste et domænenavn fra webdesigneren Sten Axelsen.

Artikel top billede

Sten 'Nets' Axelsen får hjælp fra nye kanter i sin kamp mod PBS. Foto: Kenneth Hansen.

Fagforbundet Prosa går nu aktivt ind i sagen om Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænet nets.dk, som PBS vil have fingre i. 

"Vi vil nu aktivt opfordre alle vores medlemmer til at støtte Sten Axelsens indsamling til advokatomkostninger, og vi vil også gerne opfordre de andre it-faglige forbund til at gøre det samme," siger Bjarke Friborg, der er faglig konsulent i it-fagforeningen Prosa. 

Principiel sag

Prosa mener at Sten Axelsen har en god sag, når sagen skal køre i klagenævnet.

Alligevel mener forbundet, at sagen langt fra ligner en almindelig domænestrid, og at den derfor fortjener en høj grad af opmærksomhed. 

"Det her handler om, at en stor virksomhed ikke bare skal regne med at kunne tromle henover personer, der står i vejen for deres interesser," siger Niels Bertelsen, der er formand for Prosa. 

Han uddyber, at Prosa ser det som en vigtig principiel sag. Ikke mindst fordi at mange Prosas medlemmer er folk, der driver selvstændig virksomhed og administrerer deres eget domæne.  

"Hvis Sten Axelsen taber, vil det være en blåstempning af en adfærd, der både truer enkeltpersoner, små selvstændige og en lang række andre virksomheder, der ikke har så store ressourcer som Nets. Det skal vi selvfølgelig have sat en stopper for - og det er derfor, at vi nu går bredt ud og opfordrer til støtte," siger han.

Mange støtteerklæringer

Det har væltet ind med støtteerklæringer til Sten 'Nets' Axelsen efter det for nyligt kom frem, at PBS i forbindelse med navneskifte til Nets forsøger at tvinge Sten Axelsen til at overdrage sit domænenavn nets.dk ved at indklage ham for Domæneklagenævnet. 

Det er både privatpersoner samt virksomheder og organisationer, der erklærer, at de støtter Sten Axelsen i kampen mod PBS.

Og blandt støtteerklæringerne har ligeledes ligget en opfordring til at indlede en indsamling til betaling af advokatomkostninger.
Til det formål har han fået oprettet en spærret bankkonto, hvor pengene ifølge Sten Axelsen så småt er begyndt at trille ind. 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos