Dansk fagforbund blæser til kamp for Nets.dk-ejer

Dansk fagforbund går aktivt ind i kampen mod PBS, der forsøger at fravriste et domænenavn fra webdesigneren Sten Axelsen.

Artikel top billede

Sten 'Nets' Axelsen får hjælp fra nye kanter i sin kamp mod PBS. Foto: Kenneth Hansen.

Fagforbundet Prosa går nu aktivt ind i sagen om Sten 'Nets' Axelsen, der ejer domænet nets.dk, som PBS vil have fingre i. 

"Vi vil nu aktivt opfordre alle vores medlemmer til at støtte Sten Axelsens indsamling til advokatomkostninger, og vi vil også gerne opfordre de andre it-faglige forbund til at gøre det samme," siger Bjarke Friborg, der er faglig konsulent i it-fagforeningen Prosa. 

Principiel sag

Prosa mener at Sten Axelsen har en god sag, når sagen skal køre i klagenævnet.

Alligevel mener forbundet, at sagen langt fra ligner en almindelig domænestrid, og at den derfor fortjener en høj grad af opmærksomhed. 

"Det her handler om, at en stor virksomhed ikke bare skal regne med at kunne tromle henover personer, der står i vejen for deres interesser," siger Niels Bertelsen, der er formand for Prosa. 

Han uddyber, at Prosa ser det som en vigtig principiel sag. Ikke mindst fordi at mange Prosas medlemmer er folk, der driver selvstændig virksomhed og administrerer deres eget domæne.  

"Hvis Sten Axelsen taber, vil det være en blåstempning af en adfærd, der både truer enkeltpersoner, små selvstændige og en lang række andre virksomheder, der ikke har så store ressourcer som Nets. Det skal vi selvfølgelig have sat en stopper for - og det er derfor, at vi nu går bredt ud og opfordrer til støtte," siger han.

Mange støtteerklæringer

Det har væltet ind med støtteerklæringer til Sten 'Nets' Axelsen efter det for nyligt kom frem, at PBS i forbindelse med navneskifte til Nets forsøger at tvinge Sten Axelsen til at overdrage sit domænenavn nets.dk ved at indklage ham for Domæneklagenævnet. 

Det er både privatpersoner samt virksomheder og organisationer, der erklærer, at de støtter Sten Axelsen i kampen mod PBS.

Og blandt støtteerklæringerne har ligeledes ligget en opfordring til at indlede en indsamling til betaling af advokatomkostninger.
Til det formål har han fået oprettet en spærret bankkonto, hvor pengene ifølge Sten Axelsen så småt er begyndt at trille ind. 

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S