PBS dropper at få domæne fra Sten 'Nets'

PBS, nu NETS, har droppet at få domænet nets.dk og sender nu i stedet en undskyldning til ejeren. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Nets, det tidligere PBS, opgiver at få vristet domænet nets.dk fra Sten Axelsen, der i dag ejer domænet. 

"Vi er kede af sagens forløb, særligt fordi vi føler, det har været præget af en række misforståelser," udtaler Søren Winge, pressechef i Nets.

"Det har fra start været vores ønske at føre en konstruktiv og positiv dialog med Sten Axelsen, og vi har nu givet ham en undskyldning, da vi kan konstatere, at Sten har oplevet forløbet anderledes."

Nets Denmark har i dag også valgt at trække klagen i Domæneklagenævnet tilbage:

"For os er det vigtigere at undgå flere misforståelser end at få ejerskabet over det danske domæne. Domænet betyder meget for Sten, og vi har derfor valgt ikke at gå videre med sagen," siger pressechef i Nets, Søren Winge.

Nets' domænenavn vil derfor fortsat være www.nets.eu.

Det var Computerworld, der den 9. september kunne fortælle, at PBS - nu NETS - forsøgte at få Sten Kristian Axelsen til at sælge domænet nets.dk - til at starte med for blot 100 kroner.

Senere eskalerede sagen og endte i Domæneklagenævnet. Nu har NETS altså trukket klagen tilbage.

Se hele Computerworlds dækning her.

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S