PBS dropper at få domæne fra Sten 'Nets'

PBS, nu NETS, har droppet at få domænet nets.dk og sender nu i stedet en undskyldning til ejeren. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Nets, det tidligere PBS, opgiver at få vristet domænet nets.dk fra Sten Axelsen, der i dag ejer domænet. 

"Vi er kede af sagens forløb, særligt fordi vi føler, det har været præget af en række misforståelser," udtaler Søren Winge, pressechef i Nets.

"Det har fra start været vores ønske at føre en konstruktiv og positiv dialog med Sten Axelsen, og vi har nu givet ham en undskyldning, da vi kan konstatere, at Sten har oplevet forløbet anderledes."

Nets Denmark har i dag også valgt at trække klagen i Domæneklagenævnet tilbage:

"For os er det vigtigere at undgå flere misforståelser end at få ejerskabet over det danske domæne. Domænet betyder meget for Sten, og vi har derfor valgt ikke at gå videre med sagen," siger pressechef i Nets, Søren Winge.

Nets' domænenavn vil derfor fortsat være www.nets.eu.

Det var Computerworld, der den 9. september kunne fortælle, at PBS - nu NETS - forsøgte at få Sten Kristian Axelsen til at sælge domænet nets.dk - til at starte med for blot 100 kroner.

Senere eskalerede sagen og endte i Domæneklagenævnet. Nu har NETS altså trukket klagen tilbage.

Se hele Computerworlds dækning her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S