Her er Microsofts apps-planer for Windows Phone 7

Microsofts kommende Windows Phone 7 bliver afhængig af udviklere, der vil udvikle apps via Microsofts udviklerportal. Men det kommer til at ske efter en bestemt plan. Se den her.

Artikel top billede

Læs også:

Nu kommer afgørelsens time for Nokia og Microsoft

Sådan har Microsoft testet Windows Phone platform

Sådan skal Windows Phone få Microsoft ind i kampen

Her er de danske planer for Windows Phone 7

Computerworld News Service: Microsoft har planer om gradvist at indføre et begrænset antal applikationer til Windows Phone 7 med start fra den officielle afsløring af de første håndsæt i næste uge.

Ved at begynde i det små ønsker Microsoft i første omgang at give forrang til de hurtigste udviklere og derefter langsomt øge antallet af Windows Phone-applikationer, som vil blive accepteret.

Dernæst skal hele rækken af selvbetjenings-funktioner til indsendelse af apps online aktiveres.

Først penge til februar

Men selv de første udviklere kommer ikke til at høste betalinger før februar, afsløres det.

Udviklerportalen har fået den helt store tur - i hvert fald hvis man sammenligner med det, der var tilgængelig for tidligere Windows Mobile-applikationer.

Det gælder både i forhold til automatiserede selvbetjeningsprocesser, som udviklerne kan bruge direkte, og i forhold til backend-systemerne.

"Vi kommer til at være meget velovervejede i vores udrulning af Windows Marketplace," skriver senior director Todd Brix fra Windows Phone Product Management hos Microsoft i et blogindlæg mandag.

"Vi begynder her på noget helt nyt, og vi ønsker at gøre det til en god oplevelse for udviklerne, selv hvis vi hen ad vejen er nødt til at file nogle få knaster bag kulisserne," skriver Brix.

Rekruttering er afgørende

Det er helt afgørende at få rekrutteret Windows- og Windows Mobile-udviklere til det nye mobilstyresystem for Microsofts ambitioner om at vende den nedadgående udvikling for sin andel af mobilmarkedet. Det kan du læse mere om her.

Strategien inkluderer at lade eksisterende Windows-programmører bruge stort set alle deres eksisterende talenter og Microsofts udviklingsværktøjer til at skabe avancerede og sofistikerede applikationer og spil til Windows Phone 7.

Helt fra begyndelsen har Microsoft fokuseret på at skabe solid og pålidelig kode for både styresystemet og de tilhørende udviklingsværktøjer og på at fremme udviklingen af rige applikationer, der udnytter touch-grænsefladen.

Virksomheden tilbyder udvalgte udviklere og uafhængige softwareleverandører finansielle incitamenter i form af kontanter, hjælp til udviklingsomkostninger eller omsætningsgarantier i bytte for at stå klar med applikationer til lanceringen af Windows Phone 7.

Læs også:

Nu kommer afgørelsens time for Nokia og Microsoft

Sådan har Microsoft testet Windows Phone platform

Sådan skal Windows Phone få Microsoft ind i kampen

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job