Her er Microsofts apps-planer for Windows Phone 7

Microsofts kommende Windows Phone 7 bliver afhængig af udviklere, der vil udvikle apps via Microsofts udviklerportal. Men det kommer til at ske efter en bestemt plan. Se den her.

Artikel top billede

Læs også:

Nu kommer afgørelsens time for Nokia og Microsoft

Sådan har Microsoft testet Windows Phone platform

Sådan skal Windows Phone få Microsoft ind i kampen

Her er de danske planer for Windows Phone 7

Computerworld News Service: Microsoft har planer om gradvist at indføre et begrænset antal applikationer til Windows Phone 7 med start fra den officielle afsløring af de første håndsæt i næste uge.

Ved at begynde i det små ønsker Microsoft i første omgang at give forrang til de hurtigste udviklere og derefter langsomt øge antallet af Windows Phone-applikationer, som vil blive accepteret.

Dernæst skal hele rækken af selvbetjenings-funktioner til indsendelse af apps online aktiveres.

Først penge til februar

Men selv de første udviklere kommer ikke til at høste betalinger før februar, afsløres det.

Udviklerportalen har fået den helt store tur - i hvert fald hvis man sammenligner med det, der var tilgængelig for tidligere Windows Mobile-applikationer.

Det gælder både i forhold til automatiserede selvbetjeningsprocesser, som udviklerne kan bruge direkte, og i forhold til backend-systemerne.

"Vi kommer til at være meget velovervejede i vores udrulning af Windows Marketplace," skriver senior director Todd Brix fra Windows Phone Product Management hos Microsoft i et blogindlæg mandag.

"Vi begynder her på noget helt nyt, og vi ønsker at gøre det til en god oplevelse for udviklerne, selv hvis vi hen ad vejen er nødt til at file nogle få knaster bag kulisserne," skriver Brix.

Rekruttering er afgørende

Det er helt afgørende at få rekrutteret Windows- og Windows Mobile-udviklere til det nye mobilstyresystem for Microsofts ambitioner om at vende den nedadgående udvikling for sin andel af mobilmarkedet. Det kan du læse mere om her.

Strategien inkluderer at lade eksisterende Windows-programmører bruge stort set alle deres eksisterende talenter og Microsofts udviklingsværktøjer til at skabe avancerede og sofistikerede applikationer og spil til Windows Phone 7.

Helt fra begyndelsen har Microsoft fokuseret på at skabe solid og pålidelig kode for både styresystemet og de tilhørende udviklingsværktøjer og på at fremme udviklingen af rige applikationer, der udnytter touch-grænsefladen.

Virksomheden tilbyder udvalgte udviklere og uafhængige softwareleverandører finansielle incitamenter i form af kontanter, hjælp til udviklingsomkostninger eller omsætningsgarantier i bytte for at stå klar med applikationer til lanceringen af Windows Phone 7.

Læs også:

Nu kommer afgørelsens time for Nokia og Microsoft

Sådan har Microsoft testet Windows Phone platform

Sådan skal Windows Phone få Microsoft ind i kampen

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S