Her er Microsofts apps-planer for Windows Phone 7

Microsofts kommende Windows Phone 7 bliver afhængig af udviklere, der vil udvikle apps via Microsofts udviklerportal. Men det kommer til at ske efter en bestemt plan. Se den her.

Artikel top billede

Læs også:

Nu kommer afgørelsens time for Nokia og Microsoft

Sådan har Microsoft testet Windows Phone platform

Sådan skal Windows Phone få Microsoft ind i kampen

Her er de danske planer for Windows Phone 7

Computerworld News Service: Microsoft har planer om gradvist at indføre et begrænset antal applikationer til Windows Phone 7 med start fra den officielle afsløring af de første håndsæt i næste uge.

Ved at begynde i det små ønsker Microsoft i første omgang at give forrang til de hurtigste udviklere og derefter langsomt øge antallet af Windows Phone-applikationer, som vil blive accepteret.

Dernæst skal hele rækken af selvbetjenings-funktioner til indsendelse af apps online aktiveres.

Først penge til februar

Men selv de første udviklere kommer ikke til at høste betalinger før februar, afsløres det.

Udviklerportalen har fået den helt store tur - i hvert fald hvis man sammenligner med det, der var tilgængelig for tidligere Windows Mobile-applikationer.

Det gælder både i forhold til automatiserede selvbetjeningsprocesser, som udviklerne kan bruge direkte, og i forhold til backend-systemerne.

"Vi kommer til at være meget velovervejede i vores udrulning af Windows Marketplace," skriver senior director Todd Brix fra Windows Phone Product Management hos Microsoft i et blogindlæg mandag.

"Vi begynder her på noget helt nyt, og vi ønsker at gøre det til en god oplevelse for udviklerne, selv hvis vi hen ad vejen er nødt til at file nogle få knaster bag kulisserne," skriver Brix.

Rekruttering er afgørende

Det er helt afgørende at få rekrutteret Windows- og Windows Mobile-udviklere til det nye mobilstyresystem for Microsofts ambitioner om at vende den nedadgående udvikling for sin andel af mobilmarkedet. Det kan du læse mere om her.

Strategien inkluderer at lade eksisterende Windows-programmører bruge stort set alle deres eksisterende talenter og Microsofts udviklingsværktøjer til at skabe avancerede og sofistikerede applikationer og spil til Windows Phone 7.

Helt fra begyndelsen har Microsoft fokuseret på at skabe solid og pålidelig kode for både styresystemet og de tilhørende udviklingsværktøjer og på at fremme udviklingen af rige applikationer, der udnytter touch-grænsefladen.

Virksomheden tilbyder udvalgte udviklere og uafhængige softwareleverandører finansielle incitamenter i form af kontanter, hjælp til udviklingsomkostninger eller omsætningsgarantier i bytte for at stå klar med applikationer til lanceringen af Windows Phone 7.

Læs også:

Nu kommer afgørelsens time for Nokia og Microsoft

Sådan har Microsoft testet Windows Phone platform

Sådan skal Windows Phone få Microsoft ind i kampen

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S