Ellison vil være stærkere på chip - overvejer opkøb

Oracle overvejer opkøb på chip-området.

Artikel top billede

(Foto: Oracle)

Læs også:

Oracle fremlægger planerne for Sparc

Overblik: Oracles fremtid - med ny chef og nyt fokus

Computerworld News Service: Larry Ellison vil ikke udelukke muligheden for et eventuelt fremtidigt opkøb af chip-virksomheder, men afviser samtidig tilsyneladende ideen om at udvide Oracles service-udbud. 

Der har tidligere været rygter om, at den altid opkøbsivrige Larry Ellison skulle være interesseret i mægtige AMD.
  
Nu tyder alt imidlertid på, Oracle måske nok mere er interesseret i at få fingrene i innovative chip-teknologier end i at hive en stor markedsandel hjem ved hjælp af et større opkøb.
 
"Min pointe er i virkeligheden, at vi er interesserede i at opkøbe intellektuel ejendom i alle former. Chipvirksomheder repræsenterer intellektuel ejendom, og det betyder, at vi er interesserede i alle typer chip-virksomheder," lyder det fra Oracle-chefen.
 
Som eksempel peger han på det faktum, at selv om Oracle står for designet af de SPARC-chip, som fulgte med i opkøbet af Sun Microsystems, så bliver de fabrikeret andetsteds.
 
"Vi skaber og opkøber intellektuel ejendom i stedet for at forsøge at udvide ved at købe en masse tjeneste-virksomheder," siger han.
 
Dramatisk forandring på vej
Oracles co-president, Mark Hurd, giver også sit besyv med i diskussionen.
 
"Jeg tror i høj grad på, at verden er i gang med en dramatisk forandring," siger Mark Hurd, der er tidligere administrerende direktør for Oracle-rivalen Hewlett-Packard, som i øvrigt har en stor service-division.
 
Oracle har haft stor succes med et integreret tilbud, nemlig database-serveren Exadata.

Exadatas salgs-pipeline har nået godt otte milliarder kroner i selskabets nuværende regnskabsår, lyder det fra Larry Ellison.
 
Konkurrenterne har reageret på Exadata med tiltag som IBM's opkøb af Netezza, der står bag en anden high-performance database, mener Larry Ellison. 

Læs også:
 
Oracle fremlægger planerne for Sparc

Overblik: Oracles fremtid - med ny chef og nyt fokus
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura