Ellison vil være stærkere på chip - overvejer opkøb

Oracle overvejer opkøb på chip-området.

Artikel top billede

(Foto: Oracle)

Læs også:

Oracle fremlægger planerne for Sparc

Overblik: Oracles fremtid - med ny chef og nyt fokus

Computerworld News Service: Larry Ellison vil ikke udelukke muligheden for et eventuelt fremtidigt opkøb af chip-virksomheder, men afviser samtidig tilsyneladende ideen om at udvide Oracles service-udbud. 

Der har tidligere været rygter om, at den altid opkøbsivrige Larry Ellison skulle være interesseret i mægtige AMD.
  
Nu tyder alt imidlertid på, Oracle måske nok mere er interesseret i at få fingrene i innovative chip-teknologier end i at hive en stor markedsandel hjem ved hjælp af et større opkøb.
 
"Min pointe er i virkeligheden, at vi er interesserede i at opkøbe intellektuel ejendom i alle former. Chipvirksomheder repræsenterer intellektuel ejendom, og det betyder, at vi er interesserede i alle typer chip-virksomheder," lyder det fra Oracle-chefen.
 
Som eksempel peger han på det faktum, at selv om Oracle står for designet af de SPARC-chip, som fulgte med i opkøbet af Sun Microsystems, så bliver de fabrikeret andetsteds.
 
"Vi skaber og opkøber intellektuel ejendom i stedet for at forsøge at udvide ved at købe en masse tjeneste-virksomheder," siger han.
 
Dramatisk forandring på vej
Oracles co-president, Mark Hurd, giver også sit besyv med i diskussionen.
 
"Jeg tror i høj grad på, at verden er i gang med en dramatisk forandring," siger Mark Hurd, der er tidligere administrerende direktør for Oracle-rivalen Hewlett-Packard, som i øvrigt har en stor service-division.
 
Oracle har haft stor succes med et integreret tilbud, nemlig database-serveren Exadata.

Exadatas salgs-pipeline har nået godt otte milliarder kroner i selskabets nuværende regnskabsår, lyder det fra Larry Ellison.
 
Konkurrenterne har reageret på Exadata med tiltag som IBM's opkøb af Netezza, der står bag en anden high-performance database, mener Larry Ellison. 

Læs også:
 
Oracle fremlægger planerne for Sparc

Overblik: Oracles fremtid - med ny chef og nyt fokus
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect