Disse virksomheder styrer virtualiseringen

VMware, Microsoft og Citrix styrer virtualiseringen i de fleste virksomheder. Teknologisk set er der ikke afgørende forskel på selskabernes platforme, mener virtualiserings-rådgiver.

Artikel top billede

Læs også: Der er masser af virtualiserings-arbejde forude

Når omkring 5.000 it-professionelle om et par timer stimler sammen i Bella Center til den første VMworld-konference på dansk jord, er det for at diskutere og lære om virtualiseringens mange facetter.

Mens VMware fortsat er den største leverandør af virtualiserings-software på verdensplan, har også Microsoft og Citrix betydelige markedsandele.

Selvom der findes en række andre muligheder, så er det typisk de tre virksomheder, valget står imellem for de virtualiserings-hungrende it-chefer. Beslutningen afgøres dog typisk ikke af de teknologiske forskelle.

"Gabet imellem produkterne er blevet meget mindre. Der er forskelle, men de er efterhånden marginale," siger Carsten Neubert, seniorkonsulent og virtualiserings-rådgiver hos Devoteam.

Han forklarer, hvordan en kunde typisk finder frem til den bedste platform.

"Vi kigger på, hvad man med størst fordel kan benytte ude i den enkelte virksomhed. Det afhænger af de opgaver, der skal løses og af den måde, man har opbygget sine systemer på," siger Carsten Neubert.

"Det er typisk ikke opgavens art, der er afgørende for valget af virtualiserings-platform. Det er mere, hvad man selv har erfaringer med i forvejen. Valg af både ny virtualiserings-platform og leverandør er sjældent en god cocktail."

Ifølge analysehuset IDC lå VMware ESX før sommerferien fortsat på en førsteplads på det globale marked for virtualiserings-platforme efter at være vokset med 19 procent i forhold til året før.

VMware Server lå trods et fald på ni procent som nummer to, mens nummer tre, Microsofts Hyper-V, havde oplevet en vækst på 215 procent i forhold til året før.

Virtual Server 2005 fra Microsoft kom i rapporten ind på en fjerdeplads efter et fald i markedsandele på 29 procent, mens Citrix XenServer havde oplevet en vækst på 290 procent og kom ind på en femteplads.

VMworld 2010 finder sted i Bella Center tirsdag, onsdag og torsdag. Læs mere her på Computerworld.dk senere.

Læs også: Der er masser af virtualiserings-arbejde forude

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland