Disse virksomheder styrer virtualiseringen

VMware, Microsoft og Citrix styrer virtualiseringen i de fleste virksomheder. Teknologisk set er der ikke afgørende forskel på selskabernes platforme, mener virtualiserings-rådgiver.

Artikel top billede

Læs også: Der er masser af virtualiserings-arbejde forude

Når omkring 5.000 it-professionelle om et par timer stimler sammen i Bella Center til den første VMworld-konference på dansk jord, er det for at diskutere og lære om virtualiseringens mange facetter.

Mens VMware fortsat er den største leverandør af virtualiserings-software på verdensplan, har også Microsoft og Citrix betydelige markedsandele.

Selvom der findes en række andre muligheder, så er det typisk de tre virksomheder, valget står imellem for de virtualiserings-hungrende it-chefer. Beslutningen afgøres dog typisk ikke af de teknologiske forskelle.

"Gabet imellem produkterne er blevet meget mindre. Der er forskelle, men de er efterhånden marginale," siger Carsten Neubert, seniorkonsulent og virtualiserings-rådgiver hos Devoteam.

Han forklarer, hvordan en kunde typisk finder frem til den bedste platform.

"Vi kigger på, hvad man med størst fordel kan benytte ude i den enkelte virksomhed. Det afhænger af de opgaver, der skal løses og af den måde, man har opbygget sine systemer på," siger Carsten Neubert.

"Det er typisk ikke opgavens art, der er afgørende for valget af virtualiserings-platform. Det er mere, hvad man selv har erfaringer med i forvejen. Valg af både ny virtualiserings-platform og leverandør er sjældent en god cocktail."

Ifølge analysehuset IDC lå VMware ESX før sommerferien fortsat på en førsteplads på det globale marked for virtualiserings-platforme efter at være vokset med 19 procent i forhold til året før.

VMware Server lå trods et fald på ni procent som nummer to, mens nummer tre, Microsofts Hyper-V, havde oplevet en vækst på 215 procent i forhold til året før.

Virtual Server 2005 fra Microsoft kom i rapporten ind på en fjerdeplads efter et fald i markedsandele på 29 procent, mens Citrix XenServer havde oplevet en vækst på 290 procent og kom ind på en femteplads.

VMworld 2010 finder sted i Bella Center tirsdag, onsdag og torsdag. Læs mere her på Computerworld.dk senere.

Læs også: Der er masser af virtualiserings-arbejde forude

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse