Vertica hyrer tidligere Creuna-direktør

Tidligere Creuna-kontaktdirektør står fremover i spidsen for it-udviklingshuset Vertica i Århus.

Artikel top billede

Jeppe Hansen er den nye mand i spidsen for Vertica.

Århusianske Vertica har ansat Jeppe Hansen, 37 år, som direktør. Han afløser Erik Hougaard, som har været chef for Vertica siden 2001. 

Jeppe Hansen er uddannet HDO i organisation og ledelse og kommer fra en stilling som kontaktdirektør i det digitale bureau, Creuna, hvor han har været ansat siden Creunas start i 2001. Her har han stået for opbygning af virksomhedens serviceafdeling og det mobile område.

De erfaringer med forretningsudvikling skal han nu bruge på at udvikle Vertica, som udvikler løsninger inden for e-handel og it-integration.

Vertica beskriver sig selv som et teknisk tungt udviklingshus.

"Vores tekniske profil bliver nu suppleret med Jeppe Hansens mere forretningsmæssige tilgang, så vi kan udvikle virksomheden og samtidig hjælpe vores kunder med at udnyttet deres e-handelsløsning bedre kommercielt. Med sine erfaringer fra Creuna og gode kendskab til branchen og markedet, kan han allerede fra første dag træde ind og bidrage til det arbejde," mener Kim Dannesboe, som er salgsdirektør i Vertica. 

Vokser støt 
Vertica er vokset støt siden starten i 2001 og har oplevet en stigende efterspørgsel på virksomhedens produkter og ydelser inden for e-handel, procesoptimering, systemintegration og relationshåndtering, oplyser virksomheden.

"Vertica er kendt i markedet for at være et teknisk dygtigt hus, som nu har en størrelse, hvor det er naturligt for den at sætte mere fokus på det forretningsmæssige. Med min erfaring med forretningsudvikling kan jeg styrke den kommercielle vinkel og bidrage til, at virksomheden bliver mere synlig," erklærer Jeppe Hansen.

Vertica har 30 medarbejdere i virksomhedens hovedkvarter i Århus og i en afdeling i Ballerup.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S