Vertica hyrer tidligere Creuna-direktør

Tidligere Creuna-kontaktdirektør står fremover i spidsen for it-udviklingshuset Vertica i Århus.

Artikel top billede

Jeppe Hansen er den nye mand i spidsen for Vertica.

Århusianske Vertica har ansat Jeppe Hansen, 37 år, som direktør. Han afløser Erik Hougaard, som har været chef for Vertica siden 2001. 

Jeppe Hansen er uddannet HDO i organisation og ledelse og kommer fra en stilling som kontaktdirektør i det digitale bureau, Creuna, hvor han har været ansat siden Creunas start i 2001. Her har han stået for opbygning af virksomhedens serviceafdeling og det mobile område.

De erfaringer med forretningsudvikling skal han nu bruge på at udvikle Vertica, som udvikler løsninger inden for e-handel og it-integration.

Vertica beskriver sig selv som et teknisk tungt udviklingshus.

"Vores tekniske profil bliver nu suppleret med Jeppe Hansens mere forretningsmæssige tilgang, så vi kan udvikle virksomheden og samtidig hjælpe vores kunder med at udnyttet deres e-handelsløsning bedre kommercielt. Med sine erfaringer fra Creuna og gode kendskab til branchen og markedet, kan han allerede fra første dag træde ind og bidrage til det arbejde," mener Kim Dannesboe, som er salgsdirektør i Vertica. 

Vokser støt 
Vertica er vokset støt siden starten i 2001 og har oplevet en stigende efterspørgsel på virksomhedens produkter og ydelser inden for e-handel, procesoptimering, systemintegration og relationshåndtering, oplyser virksomheden.

"Vertica er kendt i markedet for at være et teknisk dygtigt hus, som nu har en størrelse, hvor det er naturligt for den at sætte mere fokus på det forretningsmæssige. Med min erfaring med forretningsudvikling kan jeg styrke den kommercielle vinkel og bidrage til, at virksomheden bliver mere synlig," erklærer Jeppe Hansen.

Vertica har 30 medarbejdere i virksomhedens hovedkvarter i Århus og i en afdeling i Ballerup.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS