Vertica hyrer tidligere Creuna-direktør

Tidligere Creuna-kontaktdirektør står fremover i spidsen for it-udviklingshuset Vertica i Århus.

Artikel top billede

Jeppe Hansen er den nye mand i spidsen for Vertica.

Århusianske Vertica har ansat Jeppe Hansen, 37 år, som direktør. Han afløser Erik Hougaard, som har været chef for Vertica siden 2001. 

Jeppe Hansen er uddannet HDO i organisation og ledelse og kommer fra en stilling som kontaktdirektør i det digitale bureau, Creuna, hvor han har været ansat siden Creunas start i 2001. Her har han stået for opbygning af virksomhedens serviceafdeling og det mobile område.

De erfaringer med forretningsudvikling skal han nu bruge på at udvikle Vertica, som udvikler løsninger inden for e-handel og it-integration.

Vertica beskriver sig selv som et teknisk tungt udviklingshus.

"Vores tekniske profil bliver nu suppleret med Jeppe Hansens mere forretningsmæssige tilgang, så vi kan udvikle virksomheden og samtidig hjælpe vores kunder med at udnyttet deres e-handelsløsning bedre kommercielt. Med sine erfaringer fra Creuna og gode kendskab til branchen og markedet, kan han allerede fra første dag træde ind og bidrage til det arbejde," mener Kim Dannesboe, som er salgsdirektør i Vertica. 

Vokser støt 
Vertica er vokset støt siden starten i 2001 og har oplevet en stigende efterspørgsel på virksomhedens produkter og ydelser inden for e-handel, procesoptimering, systemintegration og relationshåndtering, oplyser virksomheden.

"Vertica er kendt i markedet for at være et teknisk dygtigt hus, som nu har en størrelse, hvor det er naturligt for den at sætte mere fokus på det forretningsmæssige. Med min erfaring med forretningsudvikling kan jeg styrke den kommercielle vinkel og bidrage til, at virksomheden bliver mere synlig," erklærer Jeppe Hansen.

Vertica har 30 medarbejdere i virksomhedens hovedkvarter i Århus og i en afdeling i Ballerup.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse