Vertica hyrer tidligere Creuna-direktør

Tidligere Creuna-kontaktdirektør står fremover i spidsen for it-udviklingshuset Vertica i Århus.

Artikel top billede

Jeppe Hansen er den nye mand i spidsen for Vertica.

Århusianske Vertica har ansat Jeppe Hansen, 37 år, som direktør. Han afløser Erik Hougaard, som har været chef for Vertica siden 2001. 

Jeppe Hansen er uddannet HDO i organisation og ledelse og kommer fra en stilling som kontaktdirektør i det digitale bureau, Creuna, hvor han har været ansat siden Creunas start i 2001. Her har han stået for opbygning af virksomhedens serviceafdeling og det mobile område.

De erfaringer med forretningsudvikling skal han nu bruge på at udvikle Vertica, som udvikler løsninger inden for e-handel og it-integration.

Vertica beskriver sig selv som et teknisk tungt udviklingshus.

"Vores tekniske profil bliver nu suppleret med Jeppe Hansens mere forretningsmæssige tilgang, så vi kan udvikle virksomheden og samtidig hjælpe vores kunder med at udnyttet deres e-handelsløsning bedre kommercielt. Med sine erfaringer fra Creuna og gode kendskab til branchen og markedet, kan han allerede fra første dag træde ind og bidrage til det arbejde," mener Kim Dannesboe, som er salgsdirektør i Vertica. 

Vokser støt 
Vertica er vokset støt siden starten i 2001 og har oplevet en stigende efterspørgsel på virksomhedens produkter og ydelser inden for e-handel, procesoptimering, systemintegration og relationshåndtering, oplyser virksomheden.

"Vertica er kendt i markedet for at være et teknisk dygtigt hus, som nu har en størrelse, hvor det er naturligt for den at sætte mere fokus på det forretningsmæssige. Med min erfaring med forretningsudvikling kan jeg styrke den kommercielle vinkel og bidrage til, at virksomheden bliver mere synlig," erklærer Jeppe Hansen.

Vertica har 30 medarbejdere i virksomhedens hovedkvarter i Århus og i en afdeling i Ballerup.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics