Danskerne får en skrabet Windows Phone 7

Inden månedens udgang er der telefoner med Windows Phone 7 i Danmark, men danskerne går glip af adskillige tjenester.

Artikel top billede

21. oktober.
 
Det er datoen, hvor smartphone-operativsystemet Windows Phone 7 kommer på gaden i Danmark.
 
Men danskerne må i første omgang indstille sig på, at en lang række tjenester ikke er tilgængelige. Det gælder video- og musiktjenesten Zune, spiluniverset Xbox Live samt Windows Phone Marketplace.
 
Dermed bliver det ikke muligt for de danske Windows Phone 7-brugere at hente applikationer til mobilen.
 
"Vi er desværre et lille land, og det vil sige, at der kommer en forskydning for nogle af lanceringerne af tjenester i Danmark," fortæller divisionschef Henrik Kølle Petersen fra Microsoft.
 
Derudover er der heller ingen dansk ordbog i operativsystemet, når det kommer ud i dansk handel.
  
Fire mobiler i Danmark
Ifølge Microsoft vil alle fire danske operatører - 3, TDC, Telenor og Telia - tage Windows-telefoner ind i porteføljen.

I Danmark kommer der 21. oktober to modeller fra HTC, en fra LG samt en fra Samsung, mens Microsoft forventer, at der senere kommer modeller fra Dell, Asus og Toshiba.
 
Det kan dog blive svært at anskaffe sig en Windows Phone 7-mobil.
 
"Vi forventer en knaphed på devices (mobiler, red.) hen over de næste to til fire måneder," siger Henrik Kølle Petersen.
 
Sony Ericsson satser også på Windows Phone 7, men Microsoft kan ikke oplyse, hvilke planer den svensk-japanske producent har for en dansk lancering.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS