Danskerne får en skrabet Windows Phone 7

Inden månedens udgang er der telefoner med Windows Phone 7 i Danmark, men danskerne går glip af adskillige tjenester.

Artikel top billede

21. oktober.
 
Det er datoen, hvor smartphone-operativsystemet Windows Phone 7 kommer på gaden i Danmark.
 
Men danskerne må i første omgang indstille sig på, at en lang række tjenester ikke er tilgængelige. Det gælder video- og musiktjenesten Zune, spiluniverset Xbox Live samt Windows Phone Marketplace.
 
Dermed bliver det ikke muligt for de danske Windows Phone 7-brugere at hente applikationer til mobilen.
 
"Vi er desværre et lille land, og det vil sige, at der kommer en forskydning for nogle af lanceringerne af tjenester i Danmark," fortæller divisionschef Henrik Kølle Petersen fra Microsoft.
 
Derudover er der heller ingen dansk ordbog i operativsystemet, når det kommer ud i dansk handel.
  
Fire mobiler i Danmark
Ifølge Microsoft vil alle fire danske operatører - 3, TDC, Telenor og Telia - tage Windows-telefoner ind i porteføljen.

I Danmark kommer der 21. oktober to modeller fra HTC, en fra LG samt en fra Samsung, mens Microsoft forventer, at der senere kommer modeller fra Dell, Asus og Toshiba.
 
Det kan dog blive svært at anskaffe sig en Windows Phone 7-mobil.
 
"Vi forventer en knaphed på devices (mobiler, red.) hen over de næste to til fire måneder," siger Henrik Kølle Petersen.
 
Sony Ericsson satser også på Windows Phone 7, men Microsoft kan ikke oplyse, hvilke planer den svensk-japanske producent har for en dansk lancering.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job