Klap lige hesten inden du virtualiserer din desktop

Desktop-virtualisering er super hypet i disse dage, hvor de store virksomheder slås om fremtidens kunder. Men er det så smart? Måske er det lige smart nok, mener dansk virtualiseringsekspert.

Artikel top billede

Det er godt nok smart, det man kan med desktopvirtualisering.

I løbet af årets Citrix Synergy event i Berlin blev det blandt andet demonstreret, hvordan man så let som ingenting kan flytte sin virtuelle desktop fra sin stationære PC over på en af Apples rør-og-føl-computere.

Desuden demonstrerede Citrix, hvordan man ved hjælp af selskabets XenClient, hvor hypervisoren er installeret direkte på klientmaskinen, kan dele klientmaskinens hardware mellem to virtuelle maskiner med direkte adgang til hardwaren.

Således var det muligt at køre to desktoppe på to forskellige skærme, som afspillede hver sin video i fuld 1080 HD opløsning.

Klap hesten

Smadder smart. Bestemt.

Men klap lige hesten, inden du sætter hele butikken over styr ved at investere i en fuldvoksen virtuel desktop infrastruktur (VDI).

Det er den konklusion, Rene Vester fra firmaet Conecto har til Computerworld, da vi møder ham i Berlin kort tid efter, at Citrix har løftet sløret for firmaets fremtidsvisioner for blandt andet virtuelle desktops.

Rene Vester blev sidste år udnævnt til Citrix Technology Profesional, som er en samling af industri-analytikere og tekniske folk, der arbejder med Citrix-teknologierne. Citrix Technology Profesional består af en lille gruppe mennesker, som Citrix kan sparre med omkring udvikling, produkter og roadmap.

Men selvom René Vester er stor fan af virksomhedens teknologier og da også er svært begejstret for flere af de visioner, firmaet fremlægger, så erkender han, at det på nuværende tidspunkt er begrænset hvor mange, der reelt set har behov for den fuldvoksne VDI-løsning.

"Sådan noget som at køre HD-film og 3D grafik er super godt, når man skal demonstrere teknologien, men der er ikke ret mange kunder, der har det store behov for det," siger han. 

Kog teknologien

Han mener derimod, at det er vigtigt, at man prøver at koge teknologien ind til benet og så finde ud af, hvad det er for elementer, man rent faktisk kan bruge til noget.

"Der er en masse gode visioner. Blandt andet i forhold til muligheden for at synkronisere virtuelle maskiner på en central server. Den udvikling er smart, fordi det kan spare en masse tid, hvis en bruger mister sin bærbare computer," siger han.

Desuden mener han, at der er forskel på, hvilke medarbejdere der vil have glæde af hvilke teknologier. Derfor giver det heller ikke mening for forretningen at udrulle det nyeste og smarteste til alle. Og for nogle brugere vil det være tilstrækkeligt med eksempelvis en tynd klient, der er koblet på en terminal service.

Derudover rejser understøttelsen af de mange forskellige mobile enheder et problem, der rækker udover serverrummet.

"Hvis du giver dine medarbejdere lov til at bruge eksempelvis iPads i forbindelse med arbejdet, hvem skal så supportere de forskellige mobile enheder? Hvis man ikke gør det klart, at det er medarbejderens eget ansvar, kan det hurtigt blive en stor ekstraudgift for organisationen," siger Rene Vester.

Læs også: Dine brugere skal ikke have for mange valg

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision