IBM: Halvdelen af omsætningen skal være software

Omkring 1.000 jakkesæt og smarte nederdele mødte i dag op til IBM Softwaredag for at høre om vejen til en smartere planet, og hvem der vandt priserne.

Artikel top billede

Ifølge direktør Lars Bang, køber IBM en virksomhed cirka en gang om måneden på verdensplan. Foto: Troels Jeppe/IBM

Øksnehallen i København danner i dag, tirsdag, rammen om IBM Softwaredag. En begivenhed, som for 7. år i træk trækker en del af den danske it-branche af huse.

"Med mere end 1.100 tilmeldte deltagere er det klart, at software i høj grad er et relevant emne. Samtidig er software nøglen til at håndtere de stadig større udfordringer, vi ser i mange forskellige brancher," sagde direktør for IBM Danmarks Software Group Lars Bang.

De udfordringer, Lars Bang taler om, er blandt andet:

At der allerede til næste år vil være en billion (1.000 milliarder) enheder koblet til internettet, og at vi hastigt er på vej mod 'Internet of things'.
 
At 78 procent af it-direktører ønsker at forbedre den måde, de anvender og styrer virksomhedens data på.

At omfanget af digitale data ventes at vokse med en faktor 10 i 2011.

Og ikke mindst at 80 procent af den digitale datavækst forventes at være ustruktureret, og som sådan vil kræve en betydelig indsats, for at kunne forstås og analyseres.

Halvdelen fra software

For 10 år siden var omtrent 25 procent af IBM's omsætning baseret på software. Sidste år var det 42 procent, og i 2011 satser it-kolossen på, at det tal stiger til 50 procent.

"Den eksplosive vækst i data betyder, at software og forretningen hos vores kunder smelter sammen. Global integration og samarbejde fylder mere og mere, og det er her, at vores partnere kommer til deres ret med løsninger baseret på vores software," siger Lars Bang.

Han tilføjer, at IBM på verdensplan køber en virksomhed cirka en gang om måneden, og ad den vej udvider bredden af koncernens kompetencer.

Som sædvanlig har IBM to priser, der skal uddeles. Dels Smarter Planet-prisen, dels Software Innovationsprisen. Kandidaterne er ifølge Lars Bang: BUPL, IKT Agro, DanID, Videncenter for Helbred og Forsikring, Telenor og Danisco. Hvem, der løber med hvad, offentliggøres senere i dag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Security Consultant (GRC)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S