Her er den vildeste orm i 10 år

Den har lagt Mærsk og Siemens' fabrikssystemer ned og har inficeret hundredetusinder af computere. Et sikkerhedsfirma udråber nu ormen til en af de værste.

Artikel top billede

It-sikkerhedsfirmaet F-Secure bedømmer Stuxnet-ormen som en af de værste i 10 år.

Det skriver virksomheden i en statusrapport om it-sikkerheden for tredje kvartal af 2010.

I rapporten har sikkerhedsfirmaet vurderet, at Stuxnet-ormen, som angriber industrielle it-systemer, er en af de værste, vi til dato har set.

Stuxnet Windows-ormen beskrives som meget avanceret og som den første orm, der går direkte efter udvalgte industrielle it-systemer, hvilket Siemens fik at føle tidligere på året.

Stuxnet inficerede også A.P. Møller-Mærsk-koncernen i sommer, hvilket du kan læse mere om her.

It-terror mod Iran?

Analytikere fra Symantec har knækket Stuxnets kryptografiske system.

De fortæller, at det er den første orm, der ikke bare er bygget til at spionere på industrielle systemer, men også til at omprogrammere dem.

Ormen blev opdaget i juli 2009, da analytikere hos VirusBlokAda fandt den på computere i Iran.

Og der har da også været spekulationer fremme om, hvorvidt ormen er udviklet til at sabotere Irans atomprogram.

Det kan du læse mere om i artiklen: Var Stuxnet-ormen cyberkrig mod Iran?

Iran oplyser, at myndighederne har tilbageholdt adskillige "spioner" med forbindelse til cyber-angrebene mod landets atomprogram.

Irans minister for efterretning, Heydar Moslehi, siger ifølge det Teheran-baserede nyhedsbureau Mehr News Agency, at "fjendtlige efterretningstjenester" var ansvarlige for Stuxnet, der har inficeret mindst 30.000 Windows-pc'er i Iran, heriblandt systemer i atomanlægget Bushehr.

Også i Holland har man mærket ormen og dens interesse for atomer, da det hollandske atomkraftværk Borssele blev sat i højt alarmberedskab efter et angreb.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Metroselskabet I/S

Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S