It-avis: PayPal skyder 100 mio. i dansk iværksætter

EBay-datterselskabet har ifølge et it-medie skudt omkring 100 millioner kroner i en dansk iværksættervirksomhed, hvor blandt andre Morten Lund sidder med omkring mødebordet.

Artikel top billede

Iværksætteren Morten Lund (tv) og direktør Christian Lanng er to af nøglepersonerne i den danske iværksætter-virksomhed Tradeshift. Screendump fra tradeshift.com.

Den danske iværksætter-virksomhed Tradeshift med speciale i e-fakturaer har ifølge it-avisen TechCrunch fået tilført nær ved 100 rare investerings-millioner fra eBays datterselskab PayPal.
 
Læs også:
Danskere vil ændre verdenshandlen med e-fakturaer
 
 
TechCrunch har oplysningerne fra en "fortrolig kilde", og avisen skriver, at betalingsselskabet PayPal har investeret mellem 85 millioner og 112 millioner kroner (mellem 16 og 21 millioner dollar) i Tradeshift.
 
Hverken PayPal eller Tradeshift har ikke ønsket at kommentere historien.
 
Kæmpepotentiale i e-fakturaer
Tradeshifts direktør, Christian Lanng, har tidligere fortalt til Computerworld, at der er et kæmpepotentiale i e-fakturaer.
 
Ifølge EU-tal ligger der nemlig godt 300 milliarder kroner i omsætning og venter alene i EU, hvis alle 23 millioner små europæiske virksomheder kobler sig til e-fakturaer.
 
"Jeg er nordjyde, og derfor vil jeg være godt tilfreds med bare at få fat i en lille del af den kage," siger direktør Christian Lanng fra Tradeshift.

Udbrydergruppe fra IT- og Telestyrelsen 
Christian Lanng har høstet solid erfaring med e-fakturaer, da han sad som kontorchef i IT- og Telestyrelsen og var hovedmanden bag oprettelsen af den offentlige it-løsning NemHandel, der gik i luften i 2007.
 
Han har siden stiftet Tradeshift sammen med blandt andre IT- og Telestyrelsens tidligere chefkonsulent Mikkel Hippe Brun (CTO og medstifter), Jon Bosak (manden bag XML-dataformatet), iværksætteren Morten Lund (rådgiver i Tradeshift). Derudover har selskabet startet med 50 eksterne udviklere fordelt med 13 folk i København og resten i lande som Tyskland, Brasilien og Sri Lanka.
 
Den danske iværksætter-virksomhed har udviklet på Tradeshift-platformen siden juli 2009, og selve platformen blev lanceret i maj.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job