It-avis: PayPal skyder 100 mio. i dansk iværksætter

EBay-datterselskabet har ifølge et it-medie skudt omkring 100 millioner kroner i en dansk iværksættervirksomhed, hvor blandt andre Morten Lund sidder med omkring mødebordet.

Artikel top billede

Iværksætteren Morten Lund (tv) og direktør Christian Lanng er to af nøglepersonerne i den danske iværksætter-virksomhed Tradeshift. Screendump fra tradeshift.com.

Den danske iværksætter-virksomhed Tradeshift med speciale i e-fakturaer har ifølge it-avisen TechCrunch fået tilført nær ved 100 rare investerings-millioner fra eBays datterselskab PayPal.
 
Læs også:
Danskere vil ændre verdenshandlen med e-fakturaer
 
 
TechCrunch har oplysningerne fra en "fortrolig kilde", og avisen skriver, at betalingsselskabet PayPal har investeret mellem 85 millioner og 112 millioner kroner (mellem 16 og 21 millioner dollar) i Tradeshift.
 
Hverken PayPal eller Tradeshift har ikke ønsket at kommentere historien.
 
Kæmpepotentiale i e-fakturaer
Tradeshifts direktør, Christian Lanng, har tidligere fortalt til Computerworld, at der er et kæmpepotentiale i e-fakturaer.
 
Ifølge EU-tal ligger der nemlig godt 300 milliarder kroner i omsætning og venter alene i EU, hvis alle 23 millioner små europæiske virksomheder kobler sig til e-fakturaer.
 
"Jeg er nordjyde, og derfor vil jeg være godt tilfreds med bare at få fat i en lille del af den kage," siger direktør Christian Lanng fra Tradeshift.

Udbrydergruppe fra IT- og Telestyrelsen 
Christian Lanng har høstet solid erfaring med e-fakturaer, da han sad som kontorchef i IT- og Telestyrelsen og var hovedmanden bag oprettelsen af den offentlige it-løsning NemHandel, der gik i luften i 2007.
 
Han har siden stiftet Tradeshift sammen med blandt andre IT- og Telestyrelsens tidligere chefkonsulent Mikkel Hippe Brun (CTO og medstifter), Jon Bosak (manden bag XML-dataformatet), iværksætteren Morten Lund (rådgiver i Tradeshift). Derudover har selskabet startet med 50 eksterne udviklere fordelt med 13 folk i København og resten i lande som Tyskland, Brasilien og Sri Lanka.
 
Den danske iværksætter-virksomhed har udviklet på Tradeshift-platformen siden juli 2009, og selve platformen blev lanceret i maj.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job