It-avis: PayPal skyder 100 mio. i dansk iværksætter

EBay-datterselskabet har ifølge et it-medie skudt omkring 100 millioner kroner i en dansk iværksættervirksomhed, hvor blandt andre Morten Lund sidder med omkring mødebordet.

Artikel top billede

Iværksætteren Morten Lund (tv) og direktør Christian Lanng er to af nøglepersonerne i den danske iværksætter-virksomhed Tradeshift. Screendump fra tradeshift.com.

Den danske iværksætter-virksomhed Tradeshift med speciale i e-fakturaer har ifølge it-avisen TechCrunch fået tilført nær ved 100 rare investerings-millioner fra eBays datterselskab PayPal.
 
Læs også:
Danskere vil ændre verdenshandlen med e-fakturaer
 
 
TechCrunch har oplysningerne fra en "fortrolig kilde", og avisen skriver, at betalingsselskabet PayPal har investeret mellem 85 millioner og 112 millioner kroner (mellem 16 og 21 millioner dollar) i Tradeshift.
 
Hverken PayPal eller Tradeshift har ikke ønsket at kommentere historien.
 
Kæmpepotentiale i e-fakturaer
Tradeshifts direktør, Christian Lanng, har tidligere fortalt til Computerworld, at der er et kæmpepotentiale i e-fakturaer.
 
Ifølge EU-tal ligger der nemlig godt 300 milliarder kroner i omsætning og venter alene i EU, hvis alle 23 millioner små europæiske virksomheder kobler sig til e-fakturaer.
 
"Jeg er nordjyde, og derfor vil jeg være godt tilfreds med bare at få fat i en lille del af den kage," siger direktør Christian Lanng fra Tradeshift.

Udbrydergruppe fra IT- og Telestyrelsen 
Christian Lanng har høstet solid erfaring med e-fakturaer, da han sad som kontorchef i IT- og Telestyrelsen og var hovedmanden bag oprettelsen af den offentlige it-løsning NemHandel, der gik i luften i 2007.
 
Han har siden stiftet Tradeshift sammen med blandt andre IT- og Telestyrelsens tidligere chefkonsulent Mikkel Hippe Brun (CTO og medstifter), Jon Bosak (manden bag XML-dataformatet), iværksætteren Morten Lund (rådgiver i Tradeshift). Derudover har selskabet startet med 50 eksterne udviklere fordelt med 13 folk i København og resten i lande som Tyskland, Brasilien og Sri Lanka.
 
Den danske iværksætter-virksomhed har udviklet på Tradeshift-platformen siden juli 2009, og selve platformen blev lanceret i maj.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen