It-avis: PayPal skyder 100 mio. i dansk iværksætter

EBay-datterselskabet har ifølge et it-medie skudt omkring 100 millioner kroner i en dansk iværksættervirksomhed, hvor blandt andre Morten Lund sidder med omkring mødebordet.

Artikel top billede

Iværksætteren Morten Lund (tv) og direktør Christian Lanng er to af nøglepersonerne i den danske iværksætter-virksomhed Tradeshift. Screendump fra tradeshift.com.

Den danske iværksætter-virksomhed Tradeshift med speciale i e-fakturaer har ifølge it-avisen TechCrunch fået tilført nær ved 100 rare investerings-millioner fra eBays datterselskab PayPal.
 
Læs også:
Danskere vil ændre verdenshandlen med e-fakturaer
 
 
TechCrunch har oplysningerne fra en "fortrolig kilde", og avisen skriver, at betalingsselskabet PayPal har investeret mellem 85 millioner og 112 millioner kroner (mellem 16 og 21 millioner dollar) i Tradeshift.
 
Hverken PayPal eller Tradeshift har ikke ønsket at kommentere historien.
 
Kæmpepotentiale i e-fakturaer
Tradeshifts direktør, Christian Lanng, har tidligere fortalt til Computerworld, at der er et kæmpepotentiale i e-fakturaer.
 
Ifølge EU-tal ligger der nemlig godt 300 milliarder kroner i omsætning og venter alene i EU, hvis alle 23 millioner små europæiske virksomheder kobler sig til e-fakturaer.
 
"Jeg er nordjyde, og derfor vil jeg være godt tilfreds med bare at få fat i en lille del af den kage," siger direktør Christian Lanng fra Tradeshift.

Udbrydergruppe fra IT- og Telestyrelsen 
Christian Lanng har høstet solid erfaring med e-fakturaer, da han sad som kontorchef i IT- og Telestyrelsen og var hovedmanden bag oprettelsen af den offentlige it-løsning NemHandel, der gik i luften i 2007.
 
Han har siden stiftet Tradeshift sammen med blandt andre IT- og Telestyrelsens tidligere chefkonsulent Mikkel Hippe Brun (CTO og medstifter), Jon Bosak (manden bag XML-dataformatet), iværksætteren Morten Lund (rådgiver i Tradeshift). Derudover har selskabet startet med 50 eksterne udviklere fordelt med 13 folk i København og resten i lande som Tyskland, Brasilien og Sri Lanka.
 
Den danske iværksætter-virksomhed har udviklet på Tradeshift-platformen siden juli 2009, og selve platformen blev lanceret i maj.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Everllence

Head of Embedded Software Engineering

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S