Hold øje med disse 15 it-tendenser

Der er 15 it-tendenser, som verdens it-afdelinger ifølge analytikerne hos Forrester bør holde øje med i de næste tre år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport undersøger Forrester fire kategorier af teknologi:

Den første kategori, "empowered technology," inkluderer mobile forretningsapplikationer, cloud computing, telepresence, samarbejdsteknologier og platforme til online-fora for kunder.

Ud af disse vurderer analytiker Gene Leganza fra Forrester, at software-as-a-service og cloud-platforme samt samarbejdsteknologier vil få størst vægt i erhvervslivet.

Cloud og SaaS vil derudover ifølge den nye rapport komme til at betyde mest for it-afdelingerne, i takt med at it-ledelserne finder ud af, hvor ressourcerne skal investeres, vedtager ny praksis for applikationsunderstøttelse af SaaS samt reevaluerer kapacitetsproblemer og arkitekturstandarder.

Leganza fremhæver, at virksomhederne bør "tænke uden for rammerne og sætte medarbejderne i stand til at gøre det samme ved at evaluere de nøgletendenser, der driver de bemyndigende teknologier."

BI har fortsat stor effekt

Den anden kategori, procesorienteret data og indsamling af information, inkluderer den næste generation af business intelligence, tekst- og socialanalyse, information-as-a-service samt såkaldt master data management.

Ud af disse vurderer analysehuset, at BI vil få den største effekt i erhvervslivet, da virksomhederne vil "øge deres brug af analyser til at forbedre reaktionshastigheden i forhold til de ændrende markedsvilkår."

I løbet af de næste tre år vil realtidsinformation om kunders adfærd og markedsvilkårene ifølge Forrester blive mere udbredt, hvilket betyder, at det bliver så meget desto mere afgørende for virksomhederne at forstå den rolle, ustruktureret data spiller i den daglige drift.

Forbedret serviceorienteret arkitektur (SOA), web 2.0-orienteret business process management (BPM) samt den stigende grad af virtualisering vil understøtte de to sidste kategorier.

Rapporten fra Forrester er baseret på en onlinespørgeundersøgelse af it-personale fra virksomheder af alle størrelser.

Disse tendenser bør du holde øje med

1. Den næste generation af business intelligence er på vej. Den kombinerer data i realtid med en omfattende udbredelse, fleksibilitet og selvbetjening.

2. Policy-baseret SOA bevæger sig mod mainstream.

3. SaaS og cloud-baserede platforme bliver standard.

4. Systemadministrationen åbner for den fortsat stigende brug af virtualisering.

5. Samarbejdssystemerne bliver mere menneske-orienterede.

6. Hændelsesdrevne mønstre vil kræve opmærksomhed.

7. Platforme til kunde-fora vil blive integreret i forretningsapplikationerne.

8. Applikationer og forretningsprocesser bliver mobile ved hjælp af kraftigere håndholdte enheder og hurtigere netværk.

9. Tekstanalyse og analyse af sociale netværk vil vinde frem.

10. IaaS vil blive mere udbredt.

11. It-afdelingerne vil i stigende grad benytte sig af planlægnings- og analyseværktøjer.

12. BPM vil få web 2.0-funktionalitet.

13. Klient-virtualisering vil blive allestedsnærværende.

14. Master data management vil modnes.

15. Telepresence vil vinde stor udbredelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S