Hold øje med disse 15 it-tendenser

Der er 15 it-tendenser, som verdens it-afdelinger ifølge analytikerne hos Forrester bør holde øje med i de næste tre år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport undersøger Forrester fire kategorier af teknologi:

Den første kategori, "empowered technology," inkluderer mobile forretningsapplikationer, cloud computing, telepresence, samarbejdsteknologier og platforme til online-fora for kunder.

Ud af disse vurderer analytiker Gene Leganza fra Forrester, at software-as-a-service og cloud-platforme samt samarbejdsteknologier vil få størst vægt i erhvervslivet.

Cloud og SaaS vil derudover ifølge den nye rapport komme til at betyde mest for it-afdelingerne, i takt med at it-ledelserne finder ud af, hvor ressourcerne skal investeres, vedtager ny praksis for applikationsunderstøttelse af SaaS samt reevaluerer kapacitetsproblemer og arkitekturstandarder.

Leganza fremhæver, at virksomhederne bør "tænke uden for rammerne og sætte medarbejderne i stand til at gøre det samme ved at evaluere de nøgletendenser, der driver de bemyndigende teknologier."

BI har fortsat stor effekt

Den anden kategori, procesorienteret data og indsamling af information, inkluderer den næste generation af business intelligence, tekst- og socialanalyse, information-as-a-service samt såkaldt master data management.

Ud af disse vurderer analysehuset, at BI vil få den største effekt i erhvervslivet, da virksomhederne vil "øge deres brug af analyser til at forbedre reaktionshastigheden i forhold til de ændrende markedsvilkår."

I løbet af de næste tre år vil realtidsinformation om kunders adfærd og markedsvilkårene ifølge Forrester blive mere udbredt, hvilket betyder, at det bliver så meget desto mere afgørende for virksomhederne at forstå den rolle, ustruktureret data spiller i den daglige drift.

Forbedret serviceorienteret arkitektur (SOA), web 2.0-orienteret business process management (BPM) samt den stigende grad af virtualisering vil understøtte de to sidste kategorier.

Rapporten fra Forrester er baseret på en onlinespørgeundersøgelse af it-personale fra virksomheder af alle størrelser.

Disse tendenser bør du holde øje med

1. Den næste generation af business intelligence er på vej. Den kombinerer data i realtid med en omfattende udbredelse, fleksibilitet og selvbetjening.

2. Policy-baseret SOA bevæger sig mod mainstream.

3. SaaS og cloud-baserede platforme bliver standard.

4. Systemadministrationen åbner for den fortsat stigende brug af virtualisering.

5. Samarbejdssystemerne bliver mere menneske-orienterede.

6. Hændelsesdrevne mønstre vil kræve opmærksomhed.

7. Platforme til kunde-fora vil blive integreret i forretningsapplikationerne.

8. Applikationer og forretningsprocesser bliver mobile ved hjælp af kraftigere håndholdte enheder og hurtigere netværk.

9. Tekstanalyse og analyse af sociale netværk vil vinde frem.

10. IaaS vil blive mere udbredt.

11. It-afdelingerne vil i stigende grad benytte sig af planlægnings- og analyseværktøjer.

12. BPM vil få web 2.0-funktionalitet.

13. Klient-virtualisering vil blive allestedsnærværende.

14. Master data management vil modnes.

15. Telepresence vil vinde stor udbredelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job