Hold øje med disse 15 it-tendenser

Der er 15 it-tendenser, som verdens it-afdelinger ifølge analytikerne hos Forrester bør holde øje med i de næste tre år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport undersøger Forrester fire kategorier af teknologi:

Den første kategori, "empowered technology," inkluderer mobile forretningsapplikationer, cloud computing, telepresence, samarbejdsteknologier og platforme til online-fora for kunder.

Ud af disse vurderer analytiker Gene Leganza fra Forrester, at software-as-a-service og cloud-platforme samt samarbejdsteknologier vil få størst vægt i erhvervslivet.

Cloud og SaaS vil derudover ifølge den nye rapport komme til at betyde mest for it-afdelingerne, i takt med at it-ledelserne finder ud af, hvor ressourcerne skal investeres, vedtager ny praksis for applikationsunderstøttelse af SaaS samt reevaluerer kapacitetsproblemer og arkitekturstandarder.

Leganza fremhæver, at virksomhederne bør "tænke uden for rammerne og sætte medarbejderne i stand til at gøre det samme ved at evaluere de nøgletendenser, der driver de bemyndigende teknologier."

BI har fortsat stor effekt

Den anden kategori, procesorienteret data og indsamling af information, inkluderer den næste generation af business intelligence, tekst- og socialanalyse, information-as-a-service samt såkaldt master data management.

Ud af disse vurderer analysehuset, at BI vil få den største effekt i erhvervslivet, da virksomhederne vil "øge deres brug af analyser til at forbedre reaktionshastigheden i forhold til de ændrende markedsvilkår."

I løbet af de næste tre år vil realtidsinformation om kunders adfærd og markedsvilkårene ifølge Forrester blive mere udbredt, hvilket betyder, at det bliver så meget desto mere afgørende for virksomhederne at forstå den rolle, ustruktureret data spiller i den daglige drift.

Forbedret serviceorienteret arkitektur (SOA), web 2.0-orienteret business process management (BPM) samt den stigende grad af virtualisering vil understøtte de to sidste kategorier.

Rapporten fra Forrester er baseret på en onlinespørgeundersøgelse af it-personale fra virksomheder af alle størrelser.

Disse tendenser bør du holde øje med

1. Den næste generation af business intelligence er på vej. Den kombinerer data i realtid med en omfattende udbredelse, fleksibilitet og selvbetjening.

2. Policy-baseret SOA bevæger sig mod mainstream.

3. SaaS og cloud-baserede platforme bliver standard.

4. Systemadministrationen åbner for den fortsat stigende brug af virtualisering.

5. Samarbejdssystemerne bliver mere menneske-orienterede.

6. Hændelsesdrevne mønstre vil kræve opmærksomhed.

7. Platforme til kunde-fora vil blive integreret i forretningsapplikationerne.

8. Applikationer og forretningsprocesser bliver mobile ved hjælp af kraftigere håndholdte enheder og hurtigere netværk.

9. Tekstanalyse og analyse af sociale netværk vil vinde frem.

10. IaaS vil blive mere udbredt.

11. It-afdelingerne vil i stigende grad benytte sig af planlægnings- og analyseværktøjer.

12. BPM vil få web 2.0-funktionalitet.

13. Klient-virtualisering vil blive allestedsnærværende.

14. Master data management vil modnes.

15. Telepresence vil vinde stor udbredelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision