Hold øje med disse 15 it-tendenser

Der er 15 it-tendenser, som verdens it-afdelinger ifølge analytikerne hos Forrester bør holde øje med i de næste tre år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport undersøger Forrester fire kategorier af teknologi:

Den første kategori, "empowered technology," inkluderer mobile forretningsapplikationer, cloud computing, telepresence, samarbejdsteknologier og platforme til online-fora for kunder.

Ud af disse vurderer analytiker Gene Leganza fra Forrester, at software-as-a-service og cloud-platforme samt samarbejdsteknologier vil få størst vægt i erhvervslivet.

Cloud og SaaS vil derudover ifølge den nye rapport komme til at betyde mest for it-afdelingerne, i takt med at it-ledelserne finder ud af, hvor ressourcerne skal investeres, vedtager ny praksis for applikationsunderstøttelse af SaaS samt reevaluerer kapacitetsproblemer og arkitekturstandarder.

Leganza fremhæver, at virksomhederne bør "tænke uden for rammerne og sætte medarbejderne i stand til at gøre det samme ved at evaluere de nøgletendenser, der driver de bemyndigende teknologier."

BI har fortsat stor effekt

Den anden kategori, procesorienteret data og indsamling af information, inkluderer den næste generation af business intelligence, tekst- og socialanalyse, information-as-a-service samt såkaldt master data management.

Ud af disse vurderer analysehuset, at BI vil få den største effekt i erhvervslivet, da virksomhederne vil "øge deres brug af analyser til at forbedre reaktionshastigheden i forhold til de ændrende markedsvilkår."

I løbet af de næste tre år vil realtidsinformation om kunders adfærd og markedsvilkårene ifølge Forrester blive mere udbredt, hvilket betyder, at det bliver så meget desto mere afgørende for virksomhederne at forstå den rolle, ustruktureret data spiller i den daglige drift.

Forbedret serviceorienteret arkitektur (SOA), web 2.0-orienteret business process management (BPM) samt den stigende grad af virtualisering vil understøtte de to sidste kategorier.

Rapporten fra Forrester er baseret på en onlinespørgeundersøgelse af it-personale fra virksomheder af alle størrelser.

Disse tendenser bør du holde øje med

1. Den næste generation af business intelligence er på vej. Den kombinerer data i realtid med en omfattende udbredelse, fleksibilitet og selvbetjening.

2. Policy-baseret SOA bevæger sig mod mainstream.

3. SaaS og cloud-baserede platforme bliver standard.

4. Systemadministrationen åbner for den fortsat stigende brug af virtualisering.

5. Samarbejdssystemerne bliver mere menneske-orienterede.

6. Hændelsesdrevne mønstre vil kræve opmærksomhed.

7. Platforme til kunde-fora vil blive integreret i forretningsapplikationerne.

8. Applikationer og forretningsprocesser bliver mobile ved hjælp af kraftigere håndholdte enheder og hurtigere netværk.

9. Tekstanalyse og analyse af sociale netværk vil vinde frem.

10. IaaS vil blive mere udbredt.

11. It-afdelingerne vil i stigende grad benytte sig af planlægnings- og analyseværktøjer.

12. BPM vil få web 2.0-funktionalitet.

13. Klient-virtualisering vil blive allestedsnærværende.

14. Master data management vil modnes.

15. Telepresence vil vinde stor udbredelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S