SKI i skyen med milliard-udbud til det offentlige

Et rammeaftale om ASP og cloud på op mod 1,2 milliarder kroner rettet mod den offentlige sektor, ser dagens lys om en måned. Men hvor meget cloud computing er der egentlig i den forsinkede aftale?

Artikel top billede

Om godt en måned er der skybrud i Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI).

Efter usikkerhed om tidsplanen har SKI nemlig meldt ud, at statslige og kommunale myndigheder fra den 1. december kan købe cloud computing igennem en fælles rammeaftale.
 
Cloud-aftalen er kombineret med en indkøbsliste på ASP (Application Service Providers), og de har samlet en værdi på mellem 800 millioner og 1,2 milliarder kroner over de kommende to år.
 
Skyen fylder klart mindst i rammeaftalen. 
  
"Vores forsigtige vurdering er, at fra aftalens start vil 80 procent af indkøbene være i relation til ASP og 20 procent på cloud. Med tiden vil det formentlig udvikle sig i retning af, at cloud får en lidt højere andel senere i aftalens løbetid," forklarer Søren Bo Christiansen, it-udbudschef i SKI.
 
Forsinkelser undervejs
Rammeaftalen er blevet forsinket, da leverandørernes afleveringsfrist er blevet udskudt to gange med en samlet udsættelse på fire uger.
 
"Udsættelserne er primært sket for at sikre, at tilbudsgiverne havde tilstrækkelig og rimelig tid til at gennemarbejde deres tilbud på basis af de informationer, som SKI er fremkommet med i udbudsprocessen," siger Søren Bo Christiansen.
 
Han understreger, at udsættelsen ikke betyder nogen samlet forsinkelse for de kunder, der kan hoppe med på cloud-vognen i de kommende to år.
 
"Alle offentlige organisationer, der var kunder hos SKI på udbudstidspunktet, kan gøre brug af aftalen løbende i hele kontraktperioden," forsikrer Søren Bo Christensen.
 
SKI vil tilbyde kontrakter til maksimalt 20 leverandører på hver af de to ASP-delaftaler og maksimalt lukke 12 leverandører ind i cloud-delaftalen. Antallet af leverandører bestemmes af tilbuddenes konkurrencedygtighed, oplyser Søren Bo Christensen, som dog ikke ønsker at udtale sig om det konkrete antal leverandører i udbuddet.
 
Kan ikke se skyen for tåge
"Vi kan sige, at antallet af tilbudsgivere absolut er tilfredsstillende. Det lover godt for både konkurrencen og markedsdækningen i forhold til de services, der er blevet tilbudt," fortæller Søren Bo Christensen om de leverandører, der afgav deres tilbud inden tidsfristen udløb for tre uger siden.
 
Samtidig er det ret tåget, hvad leverandørerne egentlig skal levere via cloud computing om en god måneds tid.
 
"Det er endnu for tidligt at udtale sig om, hvilke cloud services, der kommer på rammeaftalen. Vi arbejder på højtryk lige nu for at gennemgå og evaluere leverandørernes tilbud," siger SKI's it-udbudschef.
 
Han fortæller, at alle tilbuddene vil være evalueret i midten af november.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job