Kæmpe pirat-tjeneste sænket i amerikansk retssal

Verdens største fildelingsklient er blevet beordret lukket af en dommer i New York. Torrentblogger mener, at lukningen vil betyde et boost for BitTorrent-protokollen.

Artikel top billede

Fildelingstjenesten Limewire er blevet beordret lukket, efter tjenesten er blevet hevet i retten af den amerikanske pladebranche (RIAA).
 
Pladeindustrien mener, at Limewire er skyld i, at den går glip af milliardvis af dollar på grund af "det velkendte pirateri" på Limewire.
 
Den Gnutella-baserede peer-to-peer-tjeneste, hvor det sværmer med ulovlige filer i form af ophavsretsligt beskyttet musik, software og film, bliver dermed en af de større fildelingstjenester på nettet, der bliver lukket af dommer.
 
Det skriver Cnet og nævner, at den amerikanske distrikt-dommer dommer Kimba Wood fra New York mere konkret har beordret alle fildelingstjenestens funktioner som søge-, download-, og upload-funktionerne deaktiveret.
 
Og den dom betyder reelt, at det over 10 år gamle Limewire med flere søgsmål om ophavsret på halsen lukker i sin nuværende form, da dommer Kimba Wood samtidig har beordret Limewire-folkene til at blokere for delingen af de ulovlige filer og udbyde software, der kan slette fremtidig overtrædelse af ophavsretten.
 
Ændrer piratlivet for altid
Open source-programmet Limewire har ellers været en af de fildelingstjenester før torrent-tiden i midten af nullerne, der i lighed med Napster, Kazaa og eDonkey hurtigt fik en kritisk masse.
 
Sitet Torrentfreak mener ligefrem, at lukningen af Limewire vil ændre fildelingskulturen for altid.
 
Det skyldes Limewires størrelse, hvor tjenesten ifølge Torrentfreak eksempelvis i 2008 kunne prale af en angivet markedsandel på 37 procent og en status som det mest installerede p2p-program i verden med uTorrent på en andenpladsen med en markedsandel på 14 procent.
 
Torrentfreak mener, at lukningen af Limewire vil skubbe millionvis af net-pirater mod BitTorrent-applikationer.
 
Flere retssager
Med berømmelsen og interessen har Limewire også høstet mediernes og dermed offentlighedens interesse, hvilket flere gange har ført til copyright-sager mod stifteren Mark Gorton. Han har ligeledes flere gange været beskyldt for distribution af spyware og konkurrenceforvridning.
 
De to værste sager foregik i 2005 og i 2007. Her var blandt andre den amerikanske Højesteret blandet ind i copyright-sager, hvor Limewire blev stævnet for mere end fem milliarder kroner for at distribuere copyrightbeskyttet materiale over sin Gnutella-protokol.
 
Søgsmålet på over fem milliarder kroner er endnu ikke afgjort trods flere samtaler mellem Mark Gorton og pladeindustrien.  

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job