Open source-BI vinder momentum

Open source-baseret BI-projekt downloadet mere end 10 millioner gange og har en million udviklere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det open source-baserede business intelligence-projekt BIRT har nu passeret 10 millioner downloads og en million udviklere, fortæller projektets sponsor, Actuate.

Trods de imponerende tal er Actuate ikke den eneste spiller på markedet for open source-baseret BI, der klarer det godt. Rivalen JasperSoft har allerede i et stykke tid påstået at være indehaver af det mest benyttede BI-software i hele verden.
 
BI-leverandørens resultater skal ses i den rigtige kontekst, lyder det fra analytikeren Boris Evelson fra Forrester Research.
 
"Antallet af downloads er rigtig godt, men hvis ikke det har medført flere betalende abonnenter, så betyder den slags i virkeligheden forsvindende lidt," forklarer han.

Actuate har haft en BIRT-relateret omsætning på knap 28 millioner kroner i det kvartal, der endte 30. september, og hertil en total omsætning for projektet på godt 218 millioner, hvilket svarer til en årlig stigning på otte procent, fortæller virksomheden.
 
Teknologien bag BIRT-projektet er solid men minder nok mere om en serie af komponenter, siger Boris Evelson. Fuldt udbyggede BI-pakker med avancerede management- og sikkerhedsmuligheder får man ikke gratis, tilføjer han.
 
Actuate selv sælger da også ActuateOne, der er et kommercielt produkt baseret på BIRT. Det indeholder en iServer-komponent, der kan håndtere BI for et "praktisk talt ubegrænset" antal brugere.
 
Der findes også andre open source-baserede BI-virksomheder, som Pentaho, SpagoBI og Vanilla BI. Ifølge Boris Evelson vil markedet sandsynligvis blive konsolideret på den ene eller den anden måde.
 
"En af grundene til, at open source-baseret BI ikke rigtigt har fået luft under vingerne endnu, er, at alle virksomhederne er forholdsvis små. Kunderne er bekymrede for, hvad der vil komme til at ske med dem," forklarer han.
 
Tidligere mente de fleste, at Sun nok på et tidspunkt ville tilføje BI-værktøjer til rækken af open source-produkter, men efter Oracles opkøb af virksomheden er de fremtidsudsigter nok blevet mere tvivlsomme. 
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S