Ubuntu skifter brugerflade

Linux-distributionen Ubuntu får en ordentlig overhaling både under kølerhjelmen og i førerrummet. Gnomes skrivebord sendes på skrotpladsen, og erstatningen er hjemmelavet.

Artikel top billede

Ny brugerflade i Ubuntu sender Gnome på udskiftningsbænken.

I forbindelse med Ubuntus halvårlige Developer Summit (UDS), der fastlægger distributionens fremtid, smider grundlæggeren af distributionen, Mark Shuttleworth, en bombe på bordet.

Ubuntu bryder nu med skrivebordsmiljøet Gnome og vil i stedet selv udvikle den brugerflade, som styresystemet skal møde brugerne med.

Gnome er et grafisk miljø, som anvendes i en række Linux-distributioner eksempelvis Ubuntu og Suse. Gnome konkurrerer primært mod KDE-desktoppen og nu altså også med Ubuntus brugerflade.

I Ubuntu 10.10 Netbook Edition, der udkom den 10. oktober 2010, kunne man første gang møde brugerfladen, der hedder Unity, og som er udviklet af Canonical, der er firmaet bag Ubuntu.

I sin tale på Ubuntu Developer Summit fortalte Mark Shuttleworth, at Unity også bliver standardbrugerfladen i desktop-udgaven af Ubuntu 11.04, der kommer til april næste år.

Skiftet betyder, at Ubuntu udseendemæssigt bevæger sig væk fra Windows-look'et.

"Indtil nu har man forsøgt at gøre systemet så Windows-agtigt som mulig for at gøre det nemt for Windows-brugerne at skifte. Men et kig på markedsandelene viser, at det ikke har været den store succes," siger Martin Pihl, tidligere formand for Ubuntu Danmark.

"Nu er Apple blevet forbilledet, fordi dens brugerflade er langt bedre," siger han.

Fordele og ulemper

Beslutningen kan dog komme til at give en række problemer for distributionen.

"Eksempelvis i skolerne, hvor man ønsker et system, der minder meget om Windows, kan det give problemer," siger Martin Pihl.

"Selv om man kan skifte fra Unity til Gnome, vil det betyde, at eleverne ikke som standard får en ensartet brugeroplevelse."

På den anden side kommer distributionen nu til at få et mere personligt fingeraftryk.

"Der er heldigvis flere fordele end ulemper. Det bliver et mere helstøbt system med en hurtigere og bedre brugerflade," vurderer Martin Pihl.

Læs også: Her er de mest populære Linux-distributioner.

Ballade i miljøet

Baggrunden for skiftet er blandt andet opstået på grund af uenighed omkring udviklingen af visse nøgleelementer i Gnome.

"Ubuntu har en ambition om at komme ud på tavle-pc'er og netbooks, hvilket kræver et let system, mens Gnome har satset på pc-platformen," siger Martin Pihl.

Beslutningen om at skrotte Gnome har ikke overraskende vakt opstandelse i open source-miljøet, hvor én gruppe mener, at Unity kan være ødelæggende for open source-miljøet, mens andre hævder, at det vil være til gavn for innovationen og
brugeroplevelsen af en Linux-desktop.

"Det har skabt røre, ikke mindst blandt Gnome-udviklerne, der nu mister et stort publikum og er lidt bange, for hvad der nu kommer til at ske," fortæller Martin Pihl.

Gnome under overfladen

Unity er ikke et selvstændigt skrivebordsmiljø som KDE og Gnome, men en grafisk overbygning på Gnome rammeværket.
 
Derfor vil det også være muligt at installere Gnome-applikationer på fremtidens Ubuntu. Det betyder også, at man kan installere Gnome i stedet for Unity, hvis man vil det.

Canonical vil i fremtiden bidrage med udvikling af Gnome, selv om Ubuntu anvender en anden brugerflade.

Gnome Shell er ikke det eneste store open source-fyrtårn, Ubuntu går væk fra.

Det gamle X Window System er også på vej i graven. Mark Shuttleworth har bekendtgjort, at man for fremtiden ikke længere vil satse på x.org.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics