Regeringen skærer multimedieskat med 100 millioner

Den udskældte multimedieskat bliver nu beskåret med 100 millioner kroner om året. Singler må fortsat hygge sig med skatten.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

100 millioner kroner i provenutab til staten om året.

Det er resultatet af en lempelse af den stærkt kritiserede multimedieskat.

I forbindelse med finanslovsforhandlingerne blev regeringen, Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne enige om at halvere multimedieskatten for den ene ægtefælle i de husstande, hvor begge ægtefæller har arbejdsgiverbetalte multimedier.

"Konkret udformes skatterabatten således, at det skattepligtige multimediebeløb reduceres med 25 pct. for begge ægtefæller, når begge ægtefæller beskattes. Det svarer til en halvering af skattebetalingen for den ene ægtefælle i forhold til de nugældende regler," står der i finanslovsaftalen.

Her fremgår det også, at initiativet indebærer et provenutab på cirka 100 millioner kroner årligt.

Konkret har partierne også regnet på lempelsen af skatten for et ægtepar, hvor begge betaler topskat.

"Hvis begge ægtefæller er topskatteydere, er besparelsen ca. 840 kr. om året," står der i en pressemeddelelse.

Multimedieskatten trådte i kraft i januar 2010.

Forvirrende reaktioner

Ifølge Politiken blev lempelsen modtaget af lidt modsigende reaktioner fra Dansk Industri.

I første omgang skulle direktør Tom Togsverd fra ITEK have udtalt, at han var glad for lempelsen, men at den reelt betød nul og niks.

Kort efter kom en anden DI-boss på banen og kaldte ændringen en god idé.

Den første reaktion skulle angiveligt bunde i, at ITEK-direktøren udtalte sig på et fejlagtigt grundlag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse