Regeringen skærer multimedieskat med 100 millioner

Den udskældte multimedieskat bliver nu beskåret med 100 millioner kroner om året. Singler må fortsat hygge sig med skatten.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

100 millioner kroner i provenutab til staten om året.

Det er resultatet af en lempelse af den stærkt kritiserede multimedieskat.

I forbindelse med finanslovsforhandlingerne blev regeringen, Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne enige om at halvere multimedieskatten for den ene ægtefælle i de husstande, hvor begge ægtefæller har arbejdsgiverbetalte multimedier.

"Konkret udformes skatterabatten således, at det skattepligtige multimediebeløb reduceres med 25 pct. for begge ægtefæller, når begge ægtefæller beskattes. Det svarer til en halvering af skattebetalingen for den ene ægtefælle i forhold til de nugældende regler," står der i finanslovsaftalen.

Her fremgår det også, at initiativet indebærer et provenutab på cirka 100 millioner kroner årligt.

Konkret har partierne også regnet på lempelsen af skatten for et ægtepar, hvor begge betaler topskat.

"Hvis begge ægtefæller er topskatteydere, er besparelsen ca. 840 kr. om året," står der i en pressemeddelelse.

Multimedieskatten trådte i kraft i januar 2010.

Forvirrende reaktioner

Ifølge Politiken blev lempelsen modtaget af lidt modsigende reaktioner fra Dansk Industri.

I første omgang skulle direktør Tom Togsverd fra ITEK have udtalt, at han var glad for lempelsen, men at den reelt betød nul og niks.

Kort efter kom en anden DI-boss på banen og kaldte ændringen en god idé.

Den første reaktion skulle angiveligt bunde i, at ITEK-direktøren udtalte sig på et fejlagtigt grundlag

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse