Regeringen skærer multimedieskat med 100 millioner

Den udskældte multimedieskat bliver nu beskåret med 100 millioner kroner om året. Singler må fortsat hygge sig med skatten.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

100 millioner kroner i provenutab til staten om året.

Det er resultatet af en lempelse af den stærkt kritiserede multimedieskat.

I forbindelse med finanslovsforhandlingerne blev regeringen, Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne enige om at halvere multimedieskatten for den ene ægtefælle i de husstande, hvor begge ægtefæller har arbejdsgiverbetalte multimedier.

"Konkret udformes skatterabatten således, at det skattepligtige multimediebeløb reduceres med 25 pct. for begge ægtefæller, når begge ægtefæller beskattes. Det svarer til en halvering af skattebetalingen for den ene ægtefælle i forhold til de nugældende regler," står der i finanslovsaftalen.

Her fremgår det også, at initiativet indebærer et provenutab på cirka 100 millioner kroner årligt.

Konkret har partierne også regnet på lempelsen af skatten for et ægtepar, hvor begge betaler topskat.

"Hvis begge ægtefæller er topskatteydere, er besparelsen ca. 840 kr. om året," står der i en pressemeddelelse.

Multimedieskatten trådte i kraft i januar 2010.

Forvirrende reaktioner

Ifølge Politiken blev lempelsen modtaget af lidt modsigende reaktioner fra Dansk Industri.

I første omgang skulle direktør Tom Togsverd fra ITEK have udtalt, at han var glad for lempelsen, men at den reelt betød nul og niks.

Kort efter kom en anden DI-boss på banen og kaldte ændringen en god idé.

Den første reaktion skulle angiveligt bunde i, at ITEK-direktøren udtalte sig på et fejlagtigt grundlag

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse