Er du klar til at skifte papiret ud med bits og bytes?

Klima-it: Falck har kørt med elektronisk fakturahåndtering siden 2008. Det sparer både penge og besvær. Og så er det godt for miljøet.

Artikel top billede


"Det sparer en del flytten rundt med papir i en organisation som vores, der alene i Danmark måske har
200 lokationer, hvor folk sidder med forskellige regninger."
 
Sådan siger Torben Ruberg, CIO i redningskoncernen Falck, om virksomhedens investering i et digitalt faktureringssystem, der håndterer omkring 200.000 fakturaer årligt.

Systemet fra danske Basware, der håndterer fakturagangen fra fysisk modtagelse, til de ligger i Falcks finanssystem, blev implementeret allerede i 2008. 

I øjeblikket er Falck ved at indføre et digitalt indkøbssystem, der kommer til at hænge sammen med den digitale fakturering.

Den største hurdle

Selvom der umiddelbart er mange fordele forbundet med digital fakturering, er det lidt ligesom med Facebook:

Det er ikke fedt at være den eneste, der er sprunget med på bølgen.

Og da heller ikke alle leverandører til Falck er gået over til digital fakturering, skal der en del scanning til.

"Jo mere elektronisk afregningen bliver med vores leverandører, des lettere bliver det, men i dag har vi en scannings- og fortolkningsfunktion for de papirbårne regninger," forklarer Torben Ruberg. 

Derudover ser Torben Ruberg ingen ulemper i forhold til at behandle fakturaerne fysisk.

"Det har været indlysende for alle, at den måde vi gjorde det på før, var håbløst gammeldags og meget ineffektiv," siger han om de kvalitative gevinster ved digitaliseringen. 

Rent økonomisk ser det også ud til at hænge sammen.

"Vi lavede en bussinescase på den kvantificerbare del, og den viste, at vi inden for vores normale tidshorisont, på maksimalt tre år, i hvert fald har tjent systemet hjem," fortæller han.

Strømlinede forretningsgange 

Som en udbyggelse af effektiviteten er Falck i gang med implementeringen af et nyt indkøbssystem fra Basware, der vil komplementere de digitale fakturarer. 

Det letter virksomheden for besværet med at finde ud af, hvor fakturarerne hører til. 

"Foretager du indkøbet i det samme system, kan du matche fakturaen op mod indkøbet og lave en automatisk godkendelse. Så har du lige pludselig sparet nogle forretningsgange, som betyder tid," forklarer Torben Ruberg 

Han fortæller, at det først implementeres nu på grund af Falcks 'én ting ad gangen'-tilgang.  

"Projektet er indtil nu udelukkende en digitalisering og ikke nogen forandringsproces som sådan, hvorimod indkøbsprocessen vil være forbundet med en forandringsproces. Der synes vi, det er klogt at skille tingene ad og tage én ting af gangen," siger Torben Ruberg. 

Faktureringssystemet er foreløbigt rullet ud i seks af Falcks virksomheder i Danmark og Norge.  

Læs også: Derfor er papirfakturering noget svineri

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos