Teleselskaber har igen udleveret gamle logningsdata

Politi og myndigheder har - igen - fået udleveret logningsdata, efter at data burde være slettet af teleselskaberne. Få forklaringer her.

Artikel top billede

Læs også:
Teleselskaber fordobler udlevering af logningsdata

Danske teleselskaber har igen i 2009 udleveret logningsdata om danskerne til politiet, selvom data for længst burde have været slettet.

Det fremgår af en afrapportering om myndighedernes brug af loggede data i 2009, indsamlet på grundlag af den omdiskuterede logningsbekendtgørelse.

Lognings-bekendtgørelsen betyder, at informationer om danske borgere, virksomheder og myndigheders tele-, internet- og mail-trafik siden den 15. september 2007 har skullet gemmes af danske tele- og internetselskaber i et år.

Det slog daværende justitsminister Lene Espersen (K) i 2007 fast i et ministersvar et paragraf 20-spørgsmål i forbindelse med den massive debat under indførelsen af logningsbekendtgørelsen.

Ballade om mystiske logningsdata

Det er ikke første gang, at politiet får udleveret data om danske borgere, virksomheder og myndigheder, selvom data for længst burde være slettet.

Sidste år gav afsløringen af teleselskabernes udlevering af logningsdata ældre end 12 måneder således anledning til kritik fra eksperter i persondata, organisationer, og politikere som undrede sig over, hvorfor teleselskaberne gemte logningsdata, som burde være slettet efter et år.

I første omgang havde teleselskabernes interesseorganisation svært ved at forklare de 37 udleveringer af logningsdata.  

Gemmer data i fem år
Senere havde teleselskaberne fundet forklaringen på, hvorfor logningsdata tilsyneladende blev gemt længere end de tilladte 12 måneder.

Forklaringen var, at den såkaldte bogføringslov betyder, at teleselskaberne i fem år skal gemme data, som er stort set er identisk med logningsdata.

Forskellene på de to typer data er marginale, og den største forskel ligger i muligheden for at vide, præcis hvilken internetside en kunde har besøgt på nettet. 

Fire måneder senere offentliggjorde justitsministeriet så en liste over, hvilke teleselskaber der gemmer logningsdata i mere end 12 måneder. Der skete i en længe ventet redegørelse til Datatilsynet om de mystiske logningsdata.

Læs også:
Teleselskaber fordobler udlevering af logningsdata

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse