Arm arbejder på en 64-bit processor

Arms næste generation af processorer vil ifølge rygter understøtte 64-bit, hvilket åbner for mere hukommelseskrævende applikationer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Arm Holdings vil inden for de næste få uger løfte sløret for nye planer for processorkerner, der understøtter 64-bit, og har allerede fremvist eksempler ved private begivenheder, fortæller kilder tæt på virksomheden ved en konference i Taipei.

Virksomhedens retning mod 64-bit viser, at Arm er seriøs angående lanceringen af kraftfulde processorer, der skal imødekomme behovet hos erhvervslivet og forbrugerne. De fleste personlige computere er i dag stadig baseret på 32-bit, mens supercomputere, servere og andre større systemer anvender 64-bit, som kan tilgå mere hukommelse.

Og mere hukommelse kan give en væsentlig forbedring af ydelsen på ethvert system, hvor der skal køres mange applikationer på samme tid.

Intel, der er verdens største chipproducent, tilbyder allerede en mængde processorer med en 64-bit arkitektur til servere, desktoppe og mobile enheder, ligesom også konkurrenten Advanced Micro Devices gør.

Flere valgmuligheder

Intel og AMD producerer begge processorer i x86-arkitekturen, mens Arms chip er baseret på en helt anderledes arkitektur, hvilket betyder, at x86-software skal skrives om, før den kan køres på en Arm-processor. Arms processordesign er dog i dag langt mere udbredt i mobile enheder og indlejrede systemer end i desktop-pc'er.

Arms tiltag med udgivelsen af en 64-bit processor vil give virksomhedens partnere flere valgmuligheder i designet af produkter til flere markeder heriblandt servere, siger kilden. Arm designer kun processorerne. Virksomhedens kunder og partnere køber disse design og bruger dem til at producere de faktiske chip.

På nuværende tidspunkt anvender virksomheder som Marvell Technology 32-bit Arm-processorer til servere.

Arm løftede for nyligt sløret for sit seneste processordesign, Cortex A15, hvilket er virksomhedens kraftigste processor hidtil. Det er dog kun en 32-bit processor.

Den næste Arm Cortex-processor vil ifølge kilder understøtte 64-bit. Det er muligt, at offentliggørelsen sker allerede i denne uge.

Officielt har Arm endnu ikke offentliggjort noget som helst om nogen kommende processorer.

Arm har ikke talt offentligt om sit roadmap for processorer efter A15, svarer Tudor Brown, der er direktør for Arm, til et spørgsmål om 64-bit processorer ved en pressekonference.

64-bit er af adskillige årsager blevet mere udbredt de seneste år. De fleste processorer kan allerede håndtere et 64-bit styresystem og den større hukommelse er billigt til rådighed, fordi prisen er faldet betydeligt på grund af hård konkurrence blandt hukommelsesproducenterne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland