Windows: Fra garageprojekt til verdensherredømme

Det er 25 år siden, at Windows første gang blev sendt på gaden og siden gjorde Microsoft til et af verdens mægtigste it-selskaber. Her er hele historien.

Artikel top billede

Den 20. november 1985 lancerede et lille it-selskab med navnet Microsoft et produkt, der siden er blevet et af historiens mest kendte. På denne dato så Windows 1.01 for første gang dagens lys.

I dag, 25 år efter, er vi oppe på version 7, og Windows dominerer markedet for operativ-systemer på pc.

Selskabet har på de 25 år udviklet sig til et af verdens største og gjort grundlæggeren, Bill Gates,
til en af verdens rigeste mænd.

Her er historien om en af it-branchens største succeser og vigtigste værktøjer.

Historien om Windows:

Windows fylder 25 år: En genial idé ser dagens lys
Del 1: Styresystemet fra Microsoft har nu i præcis 25 år domineret verdens harddiske. Tag med en tur tilbage til dengang floppyen var på 5¼ tomme og musen et pelsklædt skadedyr.

Windows 25 år: Udfordring fra ung nordisk kodegud
Del 2: Efter at have høstet enorme markedsandele, møder Windows modstand fra uventet kant, nemlig fra et ungt nordisk kodegeni med specielle ideer.

Windows 25 år: En ny generation ser dagens lys
Del 3: Efter mange års dominans på markedet for styresystemerne, tager Microsoft i 2000 et tigerspring fremad med en ny generation.

Galleri:

25 års udgaver af Windows i billeder
Gennem 25 år har Windows domineret desktoppen. Se billeder fra alle de store versioner her.

Analyser:

Ikonernes magt gav Windows liv
Markedsføring, timing og forståelse for brugerfladen har banet vejen for, at Microsoft i dag er en af it-branchens mægtigste virksomheder.

Windows: Forbandet af sin egen succes
Windows' succes gennem 25 år kan paradoksalt nok betyde, at firmaet får det svært i fremtiden. Forbrugerne ligner den store hurdle, og erhvervslivet ligner en pengemaskine.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest