Windows: Fra garageprojekt til verdensherredømme

Det er 25 år siden, at Windows første gang blev sendt på gaden og siden gjorde Microsoft til et af verdens mægtigste it-selskaber. Her er hele historien.

Artikel top billede

Den 20. november 1985 lancerede et lille it-selskab med navnet Microsoft et produkt, der siden er blevet et af historiens mest kendte. På denne dato så Windows 1.01 for første gang dagens lys.

I dag, 25 år efter, er vi oppe på version 7, og Windows dominerer markedet for operativ-systemer på pc.

Selskabet har på de 25 år udviklet sig til et af verdens største og gjort grundlæggeren, Bill Gates,
til en af verdens rigeste mænd.

Her er historien om en af it-branchens største succeser og vigtigste værktøjer.

Historien om Windows:

Windows fylder 25 år: En genial idé ser dagens lys
Del 1: Styresystemet fra Microsoft har nu i præcis 25 år domineret verdens harddiske. Tag med en tur tilbage til dengang floppyen var på 5¼ tomme og musen et pelsklædt skadedyr.

Windows 25 år: Udfordring fra ung nordisk kodegud
Del 2: Efter at have høstet enorme markedsandele, møder Windows modstand fra uventet kant, nemlig fra et ungt nordisk kodegeni med specielle ideer.

Windows 25 år: En ny generation ser dagens lys
Del 3: Efter mange års dominans på markedet for styresystemerne, tager Microsoft i 2000 et tigerspring fremad med en ny generation.

Galleri:

25 års udgaver af Windows i billeder
Gennem 25 år har Windows domineret desktoppen. Se billeder fra alle de store versioner her.

Analyser:

Ikonernes magt gav Windows liv
Markedsføring, timing og forståelse for brugerfladen har banet vejen for, at Microsoft i dag er en af it-branchens mægtigste virksomheder.

Windows: Forbandet af sin egen succes
Windows' succes gennem 25 år kan paradoksalt nok betyde, at firmaet får det svært i fremtiden. Forbrugerne ligner den store hurdle, og erhvervslivet ligner en pengemaskine.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S