Dansk gadget-firma fordobler bundlinjen på et år

It-distributøren Sandberg fordobler bundlinjen i forhold til året før. Det skyldes blandt andet en heldig alliance og et nyt forretningsfokus.

Artikel top billede

Det er blandt andet salget af høretelefoner som disse, der har sikret it-distributøren Sandbergs seneste årsresultat.

"Det går i den rigtige retning. både vores driftsresultat og soliditetsgrad er fordoblet i forhold til sidste år, så det er vi meget tilfredse med," lyder det fra Erling Hoff Petersen, der er henholdsvis medejer, salgschef og økonomidirektør hos it-distributøren Sandberg A/S.

I firmaets nyligt offentliggjorte årsregnskab, kan man se, at årets resultat for 2009/10 ramte 372.000 kroner mod 191.000 kroner året før.

Det fine årsresultat skyldes blandt andet, at Sandberg for et par år siden var igennem en total omlægning af virksomheden, hvor it-distributøren EET overtog halvdelen af forretningen. Det har givet et par bump på vejen, men i dag har omstruktureringen båret frugt. 

"Det har vist sig, at det var det rigtige for os," siger Erling Hoff Petersen. 

Outsourcer det 'kedelige'

Omstruktureringen betyder, at Sandberg i dag har den fordel, at virksomheden kan trække på alle EET-koncernens ressourcer. Så i dag er Sandbergs logistik, lager, bogholderi og øvrige administrative funktioner outsourcet hos EET. Det har desuden resulteret i, at virksomheden i dag kun har fem ansatte mod cirka 26 i 2006.

De fem resterende ansatte kan i stedet bruge tiden på at udvikle nye produkter og koncepter og på at få dem solgt.

"Det er det, vi synes er sjovt," griner Erling Hoff Petersen, der sammen med sine to brødre Anders og Martin udgør ledelsen i Sandberg.

Nyt forretningsfokus

Udover de nævnte omstruktureringer har familievirksomheden i den seneste tid udviklet sit forretningskoncept, så det tidligere høje fokus på kabler er trådt lidt i baggrunden til fordel for gadgets. Blandt andet høretelefoner i flere forskellige afskygninger, DVB-T modtagere og harddisk-kabinetter.

"For et par år siden var Sandberg primært en kabelspecialist, der også havde lidt tilbehørs-ting ved siden af. Det har vi i dag vendt på hovedet, så vi i dag betragter os selv som et gadget-firma, der stadig godt ved noget om kabler," fortæller Erling Hoff Petersen.

Den udvikling planlægger Sandberg at fortsætte i det kommende år. Desuden håber firmaet at komme lidt mere ud over landets grænser, end det er tilfældet i dag. Det er nemlig aldrig for alvor lykkedes at slå igennem i udlandet.

"Vi er vant til at være et rimeligt kendt mærke på hjemmemarkedet, men når vi kommer ud i et fremmed land, så må vi bare erkende, at vores brand ikke er stærkt nok uden de rette samarbejdspartnere i ryggen," fortæller han.

I den erkendelse har Sandberg blandt andet netop indgået en aftale med Enta Technology i England, lige som firmaet også ser på, hvordan det kan forbedre eksporten til resten af Norden og Tyskland.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job