Ny Microsoft-skærm kan ændre form under berøring

Microsoft tager patent på ny teknologi, som kan få en skærm til at ændre overflade ved berøring.

Artikel top billede

Microsoft kan være ved at tage et stort spring fremad inden for skærm-teknologi med en ny teknologi, som selskabet netop har søgt om at få patenteret.
 
Med den nye teknologi vil det blive muligt at få en touch-skærm til at ændre overflade, når man rører ved den.
 
Microsoft indsendte patentansøgningen i sidste uge på den teknologi, som selskabet kalder "Light-induced shape-memory polymer display screen."
 
Display kan føles med fingrene
Ideen er, at overfladen på displayet er fleksibelt, så det er muligt at skabe bittesmå "ridser" og teksturer på overfladen.
 
Det betyder, at det for eksempel er muligt at frembringe et tastatur på touch-skærmen, som faktisk kan mærkes med fingrene, hedder det i patentansøgningen.
 
Skærmen vil indeholde et såkaldt 'topografi-ændrende lag', som vil bestå af noget polymer, som kan huske særlige forudbestemte forme.

Teknologien kan skifte form, når den påvirkes af ultraviolet lys, og systemet vil ifølge Microsoft kræve en såkaldt topografi-ændrende motor, der skal udsende der ultraviolette lys.
 
Angiveligt planlægger Microsoft at indarbejde den nye overfladeteknologi i Surface-computerne, der er bord-lignende computere med store touch-skærme. Du kan læse mere om Surface-computerne her.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job