Ny Microsoft-skærm kan ændre form under berøring

Microsoft tager patent på ny teknologi, som kan få en skærm til at ændre overflade ved berøring.

Artikel top billede

Microsoft kan være ved at tage et stort spring fremad inden for skærm-teknologi med en ny teknologi, som selskabet netop har søgt om at få patenteret.
 
Med den nye teknologi vil det blive muligt at få en touch-skærm til at ændre overflade, når man rører ved den.
 
Microsoft indsendte patentansøgningen i sidste uge på den teknologi, som selskabet kalder "Light-induced shape-memory polymer display screen."
 
Display kan føles med fingrene
Ideen er, at overfladen på displayet er fleksibelt, så det er muligt at skabe bittesmå "ridser" og teksturer på overfladen.
 
Det betyder, at det for eksempel er muligt at frembringe et tastatur på touch-skærmen, som faktisk kan mærkes med fingrene, hedder det i patentansøgningen.
 
Skærmen vil indeholde et såkaldt 'topografi-ændrende lag', som vil bestå af noget polymer, som kan huske særlige forudbestemte forme.

Teknologien kan skifte form, når den påvirkes af ultraviolet lys, og systemet vil ifølge Microsoft kræve en såkaldt topografi-ændrende motor, der skal udsende der ultraviolette lys.
 
Angiveligt planlægger Microsoft at indarbejde den nye overfladeteknologi i Surface-computerne, der er bord-lignende computere med store touch-skærme. Du kan læse mere om Surface-computerne her.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS