RTX lukker afdeling efter år med underskud

Der var ingen udsigt til overskud i RTX Network Systems, og derfor lukker RTX Telecom nu sin afdeling.

Artikel top billede

Foto: RTX Telecom

Det blev til røde tal i regnskabsåret 09/10 hos nordjyske RTX Telecom.
 
Årets resultat efter skat lander på et underskud på 15,1 millioner kroner, og det er alene afdelingen RTX Network Systems, der er skyld i de røde tal.
 
Derfor har ledelsen nu valgt at lukke afdelingen for at minimere risici i RTX-forretningen.
 
"Vi har valgt at lukke forretningsområdet, fordi der ikke er udsigt til, at det bliver et profitabelt forretningsområde," fortæller administrerende direktør Jesper Mailind fra RTX Telecom.
 
RTX Network Systems har leveret trådløse netværk til telefoni og bredbånd i primært Latinamerika, men omsætningen på dette forretningsområde har været faldende. I det seneste regnskabsår faldt omsætningen med 38,5 procent. Det hænger blandt andet sammen med økonomiske problemer hos nogle af kunderne, fremgår det af årsregnskabet. 

Svært at bryde igennem 
Teknologien, som RTX Network Systems har leveret, har været en kombination af Wifi og DECT (trådløs telefoni, red.), men den har ifølge Jesper Mailind haft det svært hos teleoperatørerne.
 
"Det er ikke den mest anvendte teknologi. Teleoperatørerne vælger de kendte teknologier, når de skal udbygge deres net, eller også venter de på LTE. Det er det, der har været problematikken," siger Jesper Mailind.
 
RTX Telecom har på baggrund af den manglende udsigt til et gennembrud for RTX Network Systems forsøgt at finde en køber til afdelingen. Men det er ikke lykkedes.

En del af de ansatte fra RTX Network Systems fortsætter i RTX-regi i RTX Products.

Læs også: RTX klar til at gøre op med røde regnskaber

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S