RTX lukker afdeling efter år med underskud

Der var ingen udsigt til overskud i RTX Network Systems, og derfor lukker RTX Telecom nu sin afdeling.

Artikel top billede

Foto: RTX Telecom

Det blev til røde tal i regnskabsåret 09/10 hos nordjyske RTX Telecom.
 
Årets resultat efter skat lander på et underskud på 15,1 millioner kroner, og det er alene afdelingen RTX Network Systems, der er skyld i de røde tal.
 
Derfor har ledelsen nu valgt at lukke afdelingen for at minimere risici i RTX-forretningen.
 
"Vi har valgt at lukke forretningsområdet, fordi der ikke er udsigt til, at det bliver et profitabelt forretningsområde," fortæller administrerende direktør Jesper Mailind fra RTX Telecom.
 
RTX Network Systems har leveret trådløse netværk til telefoni og bredbånd i primært Latinamerika, men omsætningen på dette forretningsområde har været faldende. I det seneste regnskabsår faldt omsætningen med 38,5 procent. Det hænger blandt andet sammen med økonomiske problemer hos nogle af kunderne, fremgår det af årsregnskabet. 

Svært at bryde igennem 
Teknologien, som RTX Network Systems har leveret, har været en kombination af Wifi og DECT (trådløs telefoni, red.), men den har ifølge Jesper Mailind haft det svært hos teleoperatørerne.
 
"Det er ikke den mest anvendte teknologi. Teleoperatørerne vælger de kendte teknologier, når de skal udbygge deres net, eller også venter de på LTE. Det er det, der har været problematikken," siger Jesper Mailind.
 
RTX Telecom har på baggrund af den manglende udsigt til et gennembrud for RTX Network Systems forsøgt at finde en køber til afdelingen. Men det er ikke lykkedes.

En del af de ansatte fra RTX Network Systems fortsætter i RTX-regi i RTX Products.

Læs også: RTX klar til at gøre op med røde regnskaber

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks