Kandidat til Årets It-fuser: Den digitale tinglysning

Den digitale tinglysning har kostet danskerne en milliard kroner, mens de ansvarlige ledere kunne hygge sig med fyrstelige bonusser. Selv siger lederne, at der ikke var noget galt med it-projektet.

Artikel top billede

Foto: Domstol.dk (Foto: Domstol.dk)

Computerworld-læserne har nomineret Den digitale tinglysning til vanæren som Årets It-fuser 2010.  

Stem på din kandidat til årets it-fuser 2010

 
Den digitale tinglysning skulle have været et mønster-eksempel på, hvordan tunge papir-arbejdsgange kan erstattes og forbedres ved hjælp af den fagre nye informationsteknologi.
 
Tinglysningssystemet blev udviklet af CSC, og i efteråret 2009 blev det presset igennem et ganske lille nåleøje med en fast deadline, som faldt perfekt i hak med, at medarbejderstaben til håndtering af de manuelle indberetninger var sat på porten.
 
Og så begyndte problemerne ellers at tårne sig op for Den Digitale Tinglysning og den ansvarshavende bag projektet, Adam Wolf, som er direktør i Domstolsstyrelsen.
 
Ikke noget galt med it-projektet
Han forsvarede sig straks med, at der skam ikke var tale om fejl i it-projektet.
 
"Der er nogle forestillinger om vores projekt, som vi ikke er enige i. It-systemet virker i det store hele efter hensigten. Problemet har været, at Tinglysningsretten i indkøringsperioden i efteråret ikke har kunnet behandle sager til manuel behandling i samme takt, som de kom ind," sagde Adam Wolf til Computerworld i foråret
 
"Ventetiden på den manuelle sagsbehandling har været klart utilfredsstillende for brugerne," fortsatte han og afviste, at antagelsen om, at det var gået galt, fordi Domstolsstyrelsen ikke havde testet tilstrækkeligt eller ikke har haft kompetencerne til at overskue forløbet.
 
Kritikken haglede derefter ned fra flere tusinde danskere, der midt under en finanskrise samlet har tabt op mod en milliard kroner i renteudgifter på grund af den digitale tinglysnings sneglefart.
 
Bonusser bobler hos lederne
Den nytiltrådte justitsminister Lars Barfoed (K) tøvede i foråret da heller ikke med at kalde projektet en "møgsag" under et samråd i Folketinget
 
Men trods utilfredsheden faldt der i løbet af foråret nogenlunde ro på omkring tinglysningen, indtil Computerworld kunne afsløre, at direktør Adam Wolf fra Domstolsstyrelsen har modtaget en årlig bonus på 265.000 kroner

Samtidig havde projektleder Søren Sørup Hansen fra Den digitale tinglysning modtaget en samlet bonus på 390.000 kroner for årene 2006, 2007, 2008 og 2009.  
 
Rigsrevisionen kom siden med en sønderlemmende kritik af projektet.
 
Tilbage står tusindvis af almindelige danskere, der midt i en finanskrise har tabt tusindvis af kroner på en konvertering fra et analogt papirsystem til en digitaliseret version af samme system.
 
De fik ingen bonus eller erstatning for bøvleriet.

Stem på din kandidat til årets it-fuser 2010

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS