Styrelse: Vi er i dialog om ulovlige KMD-kontrakter

Et halvt år efter, Konkurrencestyrelsen kendte 28 kommuners KMD-kontrakter ulovlige, er kun en håndfuld opsagt. "Vi er i dialog," lyder det fra styrelsen.

Artikel top billede

Flere end 16 KMD-kontrakter, der for et halvt år siden blev kendt ulovlige af Konkurrencestyrelsen, kører videre.
Det viser en rundspørge, som Computerworld præsenterede i torsdags.

Konkurrencestyrelsen understreger, at styrelsen er i dialog med alle de kommuner, der ikke har opsagt de ulovlige kontrakter.

"Vi har en løbende dialog med en række kommuner om Opus-kontrakter, og så længe den dialog ikke er afsluttet, vil jeg ikke kommentere på, at der stadig er en række kontrakter, der ikke er opsagt," siger kontorchef Pia Ziegler fra Konkurrencestyrelsen.

Kontorchefen understreger, at styrelsen har fokus på sagen.

"Vi har fokus på at holde snor i denne her sag. Og de kommuner, der ikke er færdige med processen, dem har vi en løbende dialog med."

Frustrerede konkurrenter ærgrer sig måske over, at 4-årige ulovlige kontrakter får lov at køre et halvt år, efter de er kendt ulovlige - seks måneder hvor KMD scorer pengene. Har Konkurrencestyrelsen en holdning til det?

"Vores holdning og anbefaling er, at de her kontrakter bør bringes til ophør og konkurrenceudsættes så hurtigt, det er praktisk muligt."

"Men vi er også nødt til at erkende, at det ikke kan ske fra den ene dag til den anden. Der kan være nogle praktiske ting. Det betyder ikke, at vi ikke holder snor i det, eller de bare kan fortsætte i det skjulte."

Hvor lang tid det rimeligt at have en ulovlig kontrakt kørende, ifølge Konkurrencestyrelsen?

"Det vil jeg ikke kommentere på. Vi har dialog med kommunerne, og så længe den kører, vil jeg ikke kommentere på det yderligere."

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job