Waoo er tavs efter salg af fiberkunder til TDC

Fiberudbyderen Waoo har solgt en række af sine kunder til TDC, og samtidig har udbyderen givet sig selv mundkurv på.

Artikel top billede

"Jeg kan ikke sige mere end det, der står på vores hjemmeside omkring den her aftale," siger administrerende direktør Anders B. Christjansen fra Waoo. (Foto: Billedet er beskyttet af Ophavsretsloven §1 / © 2010 Photographer Peter Nørby · All Rights Reserved / Fotograf Peter Nørby)

Inden 31. maj overgår kunderne hos Dansk Bredbånd og Smile Content i TDC's fibernet til FastTV.
 
Det gør de, fordi Waoo, der ejer de to udbydere, 3. december solgte kunderne til TDC, som ejer FastTV.
 
En af de kunder, der skifter fra Dansk Bredbånd til FastTV, er 66-årige Andreas Szekacs fra Birkerød. Han er utilfreds med, at han skal skifte, fordi han derfor bliver nødt til at give afkald på det ene af sine to telefonnumre. 

Mundkurv

Waoo har dog ingen kommentarer til sagen. Fiberudbyderen har nemlig givet sig selv mundkurv på som et led i aftalen med TDC.
 
"Jeg kan ikke sige mere end det, der står på vores hjemmeside omkring den her aftale," siger administrerende direktør Anders B. Christjansen fra Waoo.
 
På Waoos hjemmeside står der, at udbyderen har solgt kunderne for at få penge i kassen, og at kunderne vil blive håndteret på en "god og forsvarlig måde hos TDC".
 
Tidligere har Waoo-direktøren været kritisk over for de priser, som TDC tilbyder til fremmede udbydere i TDC's fibernet. Det er dog heller ikke noget, som han ønsker at kommentere.
 
"I denne sammenhæng kan jeg ikke udtale mig om andet end det, der står på vores hjemmeside," gentager Anders B. Christjansen. 
 
Blogger beskriver forløb
Ifølge bloggeren Thomas Christensen har det været et led i Waoos aftale med TDC, at Waoo ikke informerer kunderne hos Smile Content og Dansk Bredbånd om, at de kan fortsætte i Waoo-regi.
 
TDC har i 2010 forhandlet med udbyderne i TDC's fibernet om den fremtidige pris for at leje sig ind i nettet. Her blev den gamle fiberudbyder Smile Content ifølge Thomas Christensen stillet dårlige lejeaftaler i udsigt.
 
"TDC Fibernet introducerede nogle urimelige afregningsregler for den del af Waoo's kunder, der i sin tid tegnede abonnement hos Smile Content," skriver Thomas Christensen på sin blog.
 
Det var ifølge ham på den baggrund, at Waoo valgte at sælge kunderne fra.
 
Computerworld har tidligere talt med TDC omkring de priser, som selskabet tager for, at fremmede udbydere kan leje sig ind i fibernettet. Dengang lød svaret fra TDC, at det var nødvendigt at hæve priserne i fibernettet for at kunne tjene på det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo