Dansk bredbåndschef: TDC tager ågerpriser for fiber

Prisen for adgang til TDC's fibernet er højere end den slutpris, som Waoo har i andre fibernet, lyder det fra Waoos administrerende direktør.

Artikel top billede

Administrerende direktør Anders B. Christjansen fra Waoo mener, at det koster alt for meget at levere tjenester i TDC's fibernet. Foto: Waoo. (Foto: Billedet er beskyttet af Ophavsretsloven §1 / © 2010 Photographer Peter Nørby · All Rights Reserved / Fotograf Peter Nørby)

Læs også: Debat: Betyder upstream-hastighed noget for dig?

"TDC må simpelthen have regnet forkert. Det er en ommer."

Sådan siger administrerende direktør Anders B. Christjansen om den pris, som Waoo er stillet i udsigt, hvis bredbåndsudbyderen vil levere internet og telefoni i TDC's fibernet i hovedstadsregionen.

Ifølge direktøren koster det 271 kroner eksklusive moms for Waoo at levere internet og telefoni på en 30/30 megabit-forbindelse i TDC's fibernet.

Beløbet er højere end det, som Waoo sælger det samme produkt for til forbrugerne i elselskabernes fibernet.

"Det er dyrere at købe ind på engrosvilkår, end det er at købe det produkt, som vi sælger til slutkunderne,"  siger Anders B. Christjansen

Waoo tager 269 kroner inklusive moms for produktet i de fibernet, som elselskaberne har gravet ned. Det er i fibernet, hvor elselskaberne kun giver adgang til Waoo, fordi de selv er medejere af dette selskab.

Kræver IT- og Telestyrelsen på banen

Waoo har tidligere indsendt en klage over TDC's priser i fibernettet til IT- og Telestyrelsen. Der er behov for at handle, mener Anders B. Christjansen.

"IT- og Telestyrelsen skal ikke bare sørge for, at der er åbnet op, for det ligger allerede i loven. Men styrelsen skal sørge for, at det er til en pris, så man kan drive en fornuftig forretning," fortæller Anders B. Christjansen.

TDC's topchef, Henrik Poulsen, meddelte ved købet af DONG's fibernet i november sidste år, at TDC holder fibernettet åbent.

Siden hen har ejerkredsen bag Waoo valgt at lukke sit fibernet for fremmede udbydere. Det fik TDC's koncernstrategichef, Eva Berneke, til at beskylde Waoo for at tale med to tunger. På den ene side efterlyser Waoo åben adgang til TDC's fibernet, men selskabets ejerkreds holder selv konkurrenterne ude af sit eget fibernet, lød anklagen.

"Det er lidt tankevækkende, når Eva Berneke eller Henrik Poulsen udtaler det her, for mener de virkelig, at et lille selskab som os skal reguleres på samme måde som en dominerende spiller som TDC? Den tror jeg ikke på, og jeg synes, at det virker mærkeligt, og i den sidste ende er det gået hen og er blevet et problem for kunderne i Københavnsområdet (at TDC har købt DONG's fibernet, red.)," siger Anders B. Christjansen.

Undgår konkurrence

Waoo-direktøren mener, at TDC's nye prisstruktur i det tidligere DONG-fibernet forhindrer hård konkurrence fra eksempelvis Waoo.

"Faktum er, at vi er gået ud med nogle konkurrencedygtige priser, som TDC er bange for at få til København og Nordsjælland. TDC prøver at undgå dem," siger han.

Telenor meddelte i sidste uge, at selskabet opgiver at levere fiberprodukter i TDC's fibernet efter nytår, når den ny prisstruktur træder i kraft.

Computerworld følger op med en kommentar fra TDC.

Læs også: Debat: Betyder upstream-hastighed noget for dig?

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job