Alcatel-Lucent betaler kæmpebøde for bestikkelse

Alcatel-Lucent betaler kæmpebøde for omfattende bestikkelse i en lang række lande.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Alcatel-Lucent accepterer at betale en bøde på omkring 775 millioner kroner til de amerikanske myndigheder for at lukke en stor bestikkelses-sag, der har været under opsejling i et stykke tid.
 
Bestikkelses-beskyldningerne, der kommer fra de amerikanske konkurrencemyndighederne, sigter mod franske Alcatels salgs-aktiviteter op gennem 1990'erne og til 2006, hvor selskabet fusionerede med amerikanske Lucent Technologies.
 
Formelt er det Alcatel-Lucent samt de tre datterselskaber Alcatel CIT, Alcatel de Costa Rica og Alcatel Standard, der tilsammen betaler bøden.
 
Desuden er selskaberne frivilligt gået med til at stoppe med at anvende tredjeparts-selskaber til at håndtere salg-og marketingopgaver.
 
Den forretningsmodel, som selskaberne har anvendt, inviterer ifølge det amerikanske konkurrencetilsyn nærmest til korruption, i det tredjeparts-selskaberne har fungeret som bindeled i bestikkelsen af kunder og embedsmænd i mange lande, hedder det.
 
Ifølge de amerikanske myndigheder har de tre Alcatel-Lucent datterselskaber foretaget 'uretmæssige betalinger' til embedsmænd i Costa Rica, Honduras, Malaysia og Taiwan.

Alle betalingerne er sket med henblik på at vinde store ordrer.
 
Moderselskaber har erkendt, at det i denne forbindelse har scoret en fortjeneste på 270 millioner kroner. Næsten halvdelen af dette beløb stammer fra tre kontrakter i Costa Rica, som Alcatel vandt på grund af bestikkelse til embedsmænd.
 
Alcatel har desuden erkendt, at selskabet har haft alvorlig rod i papirerne og egenkontrollen i en række lande, der tæller Angola, Elfenbenskysten, Nicaragua og Uganda.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network