Alcatel-Lucent betaler kæmpebøde for bestikkelse

Alcatel-Lucent betaler kæmpebøde for omfattende bestikkelse i en lang række lande.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Alcatel-Lucent accepterer at betale en bøde på omkring 775 millioner kroner til de amerikanske myndigheder for at lukke en stor bestikkelses-sag, der har været under opsejling i et stykke tid.
 
Bestikkelses-beskyldningerne, der kommer fra de amerikanske konkurrencemyndighederne, sigter mod franske Alcatels salgs-aktiviteter op gennem 1990'erne og til 2006, hvor selskabet fusionerede med amerikanske Lucent Technologies.
 
Formelt er det Alcatel-Lucent samt de tre datterselskaber Alcatel CIT, Alcatel de Costa Rica og Alcatel Standard, der tilsammen betaler bøden.
 
Desuden er selskaberne frivilligt gået med til at stoppe med at anvende tredjeparts-selskaber til at håndtere salg-og marketingopgaver.
 
Den forretningsmodel, som selskaberne har anvendt, inviterer ifølge det amerikanske konkurrencetilsyn nærmest til korruption, i det tredjeparts-selskaberne har fungeret som bindeled i bestikkelsen af kunder og embedsmænd i mange lande, hedder det.
 
Ifølge de amerikanske myndigheder har de tre Alcatel-Lucent datterselskaber foretaget 'uretmæssige betalinger' til embedsmænd i Costa Rica, Honduras, Malaysia og Taiwan.

Alle betalingerne er sket med henblik på at vinde store ordrer.
 
Moderselskaber har erkendt, at det i denne forbindelse har scoret en fortjeneste på 270 millioner kroner. Næsten halvdelen af dette beløb stammer fra tre kontrakter i Costa Rica, som Alcatel vandt på grund af bestikkelse til embedsmænd.
 
Alcatel har desuden erkendt, at selskabet har haft alvorlig rod i papirerne og egenkontrollen i en række lande, der tæller Angola, Elfenbenskysten, Nicaragua og Uganda.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S