Alcatel-Lucent betaler kæmpebøde for bestikkelse

Alcatel-Lucent betaler kæmpebøde for omfattende bestikkelse i en lang række lande.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Alcatel-Lucent accepterer at betale en bøde på omkring 775 millioner kroner til de amerikanske myndigheder for at lukke en stor bestikkelses-sag, der har været under opsejling i et stykke tid.
 
Bestikkelses-beskyldningerne, der kommer fra de amerikanske konkurrencemyndighederne, sigter mod franske Alcatels salgs-aktiviteter op gennem 1990'erne og til 2006, hvor selskabet fusionerede med amerikanske Lucent Technologies.
 
Formelt er det Alcatel-Lucent samt de tre datterselskaber Alcatel CIT, Alcatel de Costa Rica og Alcatel Standard, der tilsammen betaler bøden.
 
Desuden er selskaberne frivilligt gået med til at stoppe med at anvende tredjeparts-selskaber til at håndtere salg-og marketingopgaver.
 
Den forretningsmodel, som selskaberne har anvendt, inviterer ifølge det amerikanske konkurrencetilsyn nærmest til korruption, i det tredjeparts-selskaberne har fungeret som bindeled i bestikkelsen af kunder og embedsmænd i mange lande, hedder det.
 
Ifølge de amerikanske myndigheder har de tre Alcatel-Lucent datterselskaber foretaget 'uretmæssige betalinger' til embedsmænd i Costa Rica, Honduras, Malaysia og Taiwan.

Alle betalingerne er sket med henblik på at vinde store ordrer.
 
Moderselskaber har erkendt, at det i denne forbindelse har scoret en fortjeneste på 270 millioner kroner. Næsten halvdelen af dette beløb stammer fra tre kontrakter i Costa Rica, som Alcatel vandt på grund af bestikkelse til embedsmænd.
 
Alcatel har desuden erkendt, at selskabet har haft alvorlig rod i papirerne og egenkontrollen i en række lande, der tæller Angola, Elfenbenskysten, Nicaragua og Uganda.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S