Nu kommer hackerne efter din Mac og din iPhone

Hackerne er for alvor ved at indlede jagten på Apples produkter, der er meget nemmere at angribe end Microsofts produkter. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Apple er efter mange år i relativ sikkerhed under hackernes radarer for alvor kommet i hackernes søgelys.

Det viser sikkerhedsselskabet McAfees forudsigelser for 2011, der indeholder massevis af profetier, kvalificerede gætterier og forudsigelser om, hvad it-industrien skal forvente på sikkerhedsområdet til næste år.

Undersøgelsen bygger på trends i 2010. Det er her tydeligt, at Apple i takt med sin stigende udbredelse og popularitet er blevet et af de nye hovedmål for malware-angreb.

Apple er blandt de førende leverandører på både smartphone- og tablet-markedet, og selskabets Mac OS X-platform udvider løbende sin markedsandel.

Mac OS X har vokset fra at være en niche-platform for de smarte med penge til at være et mainstream-styresystem, som anvendes bredt i både erhvervslivet og blandt private.

Udbredt opfattelse

Det er ellers en udbredt opfattelse blandt loyale Apple-brugere, at Mac OS X stort set er umulig at bryde igennem for hackere.

Og det er faktisk i stor udstrækning netop denne opfattelse, der gør Apple-computerne så sårbare.

Apple-platformen har nemlig aldrig været usårlig, som mange brugere tror.

Den er relativ nem at hacke og kompromittere, har forsøgsangreb på sikkerhedskonferencer vist.

Hidtil har sikkerhedsfordelen for Mac OS X været dens relativt lille udbredelse, der har gjort, at hackerne har vurderet, at 'byttet' har været for lille til, at de har gidet gå i kødet på det.

Det har ændret sig nu med Mac OS X' voksende udbredelse samt lanceringen af app-miljøet i den kommende Mac OS X Lion, der vil give hackerne noget guf at arbejde med.

Mere og mere kompleks

"McAfee Labs har i år set mere og mere kompleks malware, der har Mac som mål. Vi forventer, at denne trend vil blive forstærket yderligere i 2011. I søgelyset vil være brugere af iPad og iPhone i ikke mindst virksomheds-miljøer," skriver McAfee.

Der er fortsat meget få brugere af Mac OS X i forhold til antallet af Windows-brugere, men den falske følelse af sikkerhed og en udbredt mangel på forståelse for sikkerheds-problematikker gør Mac-miljøet meget nemmere at angribe for hackere end Windows-miljøet.

McAfee forventer også stigning i angreb på sociale tjenester, ligesom selskabet forventer, at hackere vil forsøge at udnytte lokationsbestemte data samt mobile platforme som smartphones og tavle-pc'er.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job