Nu kommer hackerne efter din Mac og din iPhone

Hackerne er for alvor ved at indlede jagten på Apples produkter, der er meget nemmere at angribe end Microsofts produkter. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Apple er efter mange år i relativ sikkerhed under hackernes radarer for alvor kommet i hackernes søgelys.

Det viser sikkerhedsselskabet McAfees forudsigelser for 2011, der indeholder massevis af profetier, kvalificerede gætterier og forudsigelser om, hvad it-industrien skal forvente på sikkerhedsområdet til næste år.

Undersøgelsen bygger på trends i 2010. Det er her tydeligt, at Apple i takt med sin stigende udbredelse og popularitet er blevet et af de nye hovedmål for malware-angreb.

Apple er blandt de førende leverandører på både smartphone- og tablet-markedet, og selskabets Mac OS X-platform udvider løbende sin markedsandel.

Mac OS X har vokset fra at være en niche-platform for de smarte med penge til at være et mainstream-styresystem, som anvendes bredt i både erhvervslivet og blandt private.

Udbredt opfattelse

Det er ellers en udbredt opfattelse blandt loyale Apple-brugere, at Mac OS X stort set er umulig at bryde igennem for hackere.

Og det er faktisk i stor udstrækning netop denne opfattelse, der gør Apple-computerne så sårbare.

Apple-platformen har nemlig aldrig været usårlig, som mange brugere tror.

Den er relativ nem at hacke og kompromittere, har forsøgsangreb på sikkerhedskonferencer vist.

Hidtil har sikkerhedsfordelen for Mac OS X været dens relativt lille udbredelse, der har gjort, at hackerne har vurderet, at 'byttet' har været for lille til, at de har gidet gå i kødet på det.

Det har ændret sig nu med Mac OS X' voksende udbredelse samt lanceringen af app-miljøet i den kommende Mac OS X Lion, der vil give hackerne noget guf at arbejde med.

Mere og mere kompleks

"McAfee Labs har i år set mere og mere kompleks malware, der har Mac som mål. Vi forventer, at denne trend vil blive forstærket yderligere i 2011. I søgelyset vil være brugere af iPad og iPhone i ikke mindst virksomheds-miljøer," skriver McAfee.

Der er fortsat meget få brugere af Mac OS X i forhold til antallet af Windows-brugere, men den falske følelse af sikkerhed og en udbredt mangel på forståelse for sikkerheds-problematikker gør Mac-miljøet meget nemmere at angribe for hackere end Windows-miljøet.

McAfee forventer også stigning i angreb på sociale tjenester, ligesom selskabet forventer, at hackere vil forsøge at udnytte lokationsbestemte data samt mobile platforme som smartphones og tavle-pc'er.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S