Her er den nye version af Microsofts Surface

Microsoft er klar med en ny version af Surface, selskabets interaktive touch-bord. Se det her.

Artikel top billede

Den nye version af Surface er markant tyndere end forgængeren.

Læs også:
Microsoft er klar til at køre Windows på ARM-chips

Surface, som Microsoft generelt har vundet anerkendelse for, er i version 2 blevet en hel del mere elegant rent fysisk, idet bordet nu kun er godt 10 centimeter tykt.

Samtidig gør det nu brug af ny touch-teknologi, hvor det ikke længere er kameraer inden i bordet, der registrerer brugerens bevægelser, men derimod touch-sensitive pixels.

Interessant er det, at det noget mere elegante fysiske design nu gør det muligt, at lave Surface-computere i eksempelvis en fladskærm, som hænges op på væggen.

"Kun fantasien begrænser, hvad der kan laves med pc'en i dag," sagde Steve Ballmer i forbindelse med sin keynote på CES-messen i Las Vegas.

Det er Samsung, der har produceret hardwaren i det nye Surface-bord. Både CPU og GPU (grafik-processoren) er fra AMD, og det interaktive bord kører Windows 7.

Du kan se Surface 2 præsenteret nederst på siden og læse mere om Surface-konceptet her.

Ikke store Microsoft-lanceringer

Ellers var det så som så med de store produktlanceringer i Steve Ballmers tale.

Foruden nyheden om, at Microsoft i den næste version af Windows vil understøtte ARM-chips, så drejede specielt den første del af Ballmers tale sig meget, om de lanceringer, selskabet havde i 2010 - heriblandt Windows Phone 7, Office 2010 og Kinect til Xbox 360.

Ballmer gjorde især en del ud af at demonstrere nye Windows Phone-styresystemet og tale om kommende forbedringer.

"Vi er stolte af, hvad kunderne siger om Windows Phone 7, og vi vil fortsætte med at investere aggressivt i det i fremtiden," sagde han.

Ballmer fortalte, at Microsoft over de kommende måneder vil pushe en række opdateringer til styresystemet ud til brugerne telefoner.

"Det mest bemærkelsesværdige er tilføjelsen af copy-paste og signifikante performance-forbederelser, når man loader applikationer og skifter mellem dem."

Ellers drejede talen sig mest om Windows 7 og de mange nye pc'er og tablets, der er på vej ud på markedet.

"For et år siden var vores partnere kun lige begyndt med Windows 7-pc'er. Der er flere nye, innovative pc'er og hardware-designs på dette års CES end nogensinde før," udtalte Steve Ballmer.

Læs også:
Microsoft klar til at køre Windows på ARM-chips

Se Surface 2

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S